Każdy kto planuje wizytę w Pradze spodziewa się wyjątkowej mieszanki wspaniałej architektury, atmosfery oraz miejsc, w których można spocząć przy znakomitej kuchni przygotowywanej przez lokalsów. Ci, którzy nie byli w Pradze zachwycą się wyjątkową ofertą turystyczną i kulturalną. Praga przeciąga, niełatwo się w niej odkochać.

Praga dla Polaka jest na wyciągnięcie ręki. Jest ona tak blisko, że nie wydamy dużych pieniędzy na bilety i nie stracimy całego dnia na dojazd. Można ją odwiedzić w jeden dzień, korzystając np. z wycieczek organizowanych przez biura podróży. Możemy również spędzić romantyczny weekend w Pradze we dwoje lub też wybrać się z rodziną na wspaniały kilkudniowy urlop. Praga oferuję dla wszystkich wiele możliwości.

By prawdziwie poznać Pragę najlepszym środkiem przemieszczenia będą nasze nogi. Chodząc po czeskich uliczkach pośpiech nie jest wskazany. Próba pokonywania odcinków na czas, tak aby zaliczyć wszystkie atrakcje, nie pozwoli na wnikliwe przyjrzenie się tkance miasta, jakże bogatej i pełnej historii. A miasto stu wież jest warte każdego spaceru i każdego odpoczynku.

Co warto zobaczyć w Pradze?

Od dworca głównego Hlavni nadrazi do Mostu Karola wielkiego jest niecałe 2 km. To nie dużo, dlatego proponuje spokojny spacer. Po drodze możemy na chwilę odpocząć i podziwiać przepiękną elewację Synagogi Jubileuszowej (ulica Jeruzalemska) Fasada synagogi wykonana została w stylu marokańskim i secesyjnym. Zawiera również liczne elementy sztuki islamskiej.

Niedaleko synagogi znajduje się muzeum wybitnego czeskiego grafika i malarza epoki secesyjnej, Alfonsa Muchy (ulica Panska). Muzeum zawiera przede wszystkim reprinty, plakaty i grafiki artysty. Cena wstępu wynosi 300 CZK. Muzeum poleca się przede wszystkim koneserom i miłośnikom twórczości, ponieważ za tą dość sporą cenę wstępu kustosz udostępnia wyłącznie kilka pomieszczeń z dziełami mistrza.

Praga stoi na moście - Most Karola

Most Karola jest najpopularniejszą atrakcją Pragi. Spina on brzegi Wełtawy na długości 516 metrów. Szerokość wynosi 9,50 metra, jest rozpięty na 15 filarach. Jest łącznikiem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą Mala Strana. Budowa mostu rozpoczęła się w XIV wieku z polecenia króla Karola IV. Projekt budowy zlecono Peterowi Parlerowi.

Co ciekawe, do wzmocnienia konstrukcji wykorzystano białka jajek – służyły one za naturalną zaprawę. Do teraz przetrwała legenda o jednej ze wsi, która wysłała zapasy ugotowanych jaj w celu zabezpieczenia ich przed potłuczeniem... W okresie baroku zamontowano na moście liczne posągi świętych Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na moście jest posąg Św. Nepomucena, patrona Pragi i mostów. Jego głowę oplata charakterystyczna pozłacana aureola, którą zdobi pięć gwiazd; w prawym ręku trzyma krzyż z pozłacaną figurką Chrystusa. Poniżej, na cokole rzeźby umieszczono dwie brązowe tabliczki pamiątkowe. Jedna przedstawia śmierć trącanego do Wełtawy Nepomucena, na drugiej widnieje portret świętego z własnym psem. Jeśli chcesz uzyskać szczęście albo ponownie odwiedzić

Pragę warto potrzeć dłońmi pieska albo samego Św. Nepomucena. Zastrzegam, że kolejka jest długa i można w niej czekać dość długo. Wśród tłumu dostrzeżemy różnych muzyków, karykaturzystów i mimów. Za drobną opłatę dostarczą wszelkich rozrywek dla tych, którzy zmęczyli się czekaniem w tłumie. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres wakacyjny, ale w zimie można też trafić na liczne grupy wycieczkowe z całego świata. Aby podziwiać w spokoju kunszt budowniczych mostu, należy udać się w godzinach porannych lub po zmierzchu. Wtedy też cały turystyczny gwar przemieszcza się w okolice Starego Miasta i rozprasza po okolicznych kawiarniach, barach i restauracjach.

Królewska dzielnica… Hradczany

Schodzimy z mostu na lewy brzeg Wełtawy. Nieopodal, nad naszymi głowami, na wzniesieniu znajduje się dzielnica królewska Hradczany. Górujące nad całym miastem Hradczany powstały w XIV w. Przechadzając się po królewskich traktach możemy wstąpić do ogrodów królewskich. Blisko parku natrafimy na katedrę św. Wita oraz bazylikę św. Jerzego. Najważniejszym punktem dzielnicy jest kompleks budowli wraz z głównym Zamkiem Królewskim zwanym Praskim.

Zamek był siedzibą królów czeskich; obecnie urzęduje w nim prezydent Czech. Codziennie w samo południe u bram zamku odbywa się uroczysta zmiana warty gwardzistów. Przed samym wejściem do zamku możemy spodziewać się kontroli bezpieczeństwa. Pomimo licznego tłumu, którzy szczególnie upodobał sobie południową zmianę gwardzistów, warto przejść się po całym kompleksie królewskim. W godzinach porannych będzie zdecydowanie mniej zwiedzających. Większość atrakcji uda nam się zobaczyć bez kupowania biletu. Jeśli jednak chcemy się dołożyć do finansów miasta musimy wydać 350 CZK. (ok. 60zł).

…i królewska katedra

Bliżej zamku znajduje się Archikatedra św. Wita. Katedra jest największym tego typu budynkiem w Czechach. Dokładnie nazywa się Katedrą św. Wita, Wacława i Wojciecha. Jest ona klejnotem architektonicznym Europy, obowiązkowym miejscem wycieczek po Pradze. Odbywały się w niej królewskie koronacje, śluby oraz pogrzeby czeskich możnych. Monumentalna brama katedry zaprasza do wejścia.

Brama zwana Złotą przedstawia mozaiki sceny z Sądu Ostatecznego - centralną pozycję zajmuje Jezus unoszony przez anioły, po bokach „kandydaci” wyznaczeni do piekła i nieba. Wnętrze katedry ukazuje nam liczne figury świętych i zwierząt, witraże i ornamenty roślinne. Możemy dostrzec  insygnia koronacyjne św. Wacława w kaplicy jego imienia, w tym koronę, berło oraz miecz koronacyjny. Tu też znajduje się grobowiec św. Nepomucena. Inną atrakcją jest wejście na katedralną wieżę. Na jej szczycie rozpościera się przepiękny widok na całą Pragę. Koszt wejścia to 150 CZK (ok. 25zł).

W górę na wzgórze Petrin

Od Złotej Uliczki oddalamy się w kierunku południowym, by dotrzeć do stacji kolejki linowej Nebozizek. Bilet na kolejkę linową zakupimy w cenie 100CZK. Kolejka zabiera nas na 327 metrowe Wzgórze Petrin. Ci, którzy mają jeszcze siły, by wspiąć się piechotą na wzgórze mogą to zrobić niedaleko klasztoru na Strahovie znajdującym się w dzielnicy Mala Strana.

Przemierzając w górę przez malownicze alejki natrafiamy w końcu na kopię wieży Eiffla. Konstrukcja wynosi 60 metrów, została ona postawiona w 1891 z okazji światowej wystawy. Bilet na kolejkę linową zakupimy w cenie 100CZK. Wejście na wieże jest dodatkowo biletowane, można skorzystać z tej atrakcji przez cały rok. Są dwie drogi wejścia, można dość szybko ruszyć windą albo dla wytrwałych zrobić interwały po 299 stopniach. Na górze przepiękne widoki na dzielnicę Mala Strana, Hradczany, Stare Miasto oraz przecinająca je Wełtawa. Uwaga na wietrzne dni – wieża może wtedy lekko huśtać.

Skarby Starego Miasta

Schodzimy na brzeg Wełtawy i wracamy Mostem Karola. Kierujemy się na drugą stronę Pragi, by podziwiać zabytki Starego Miasta. Stare miasto w Pradze nie imponuję wielkością – jak na europejską stolicę jego powierzchnia wynosi tylko 130 hektarów. Mieści jednak na tyle dużo atrakcji, że dokładne zobaczenie wszystkich zajęłoby niejeden weekend.

Na zbudowanej w stylu gotyckim fasadzie wieży umieszczono wizerunki świętych, książąt i królów, w tym płaskorzeźbę Karola IV. Samo wejście na wieżę jest biletowane. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Od wieży kierujemy się na wschód. Po niecałych 200 metrach zauważymy kompleks barokowych budynków wraz przepiękną, dobrze zachowaną biblioteką Clementinum. Zespół budowlany został zbudowany przez  Jezuitów w Średniowieczu. Na kompleks składa się około trzydzieści budynków. Oprócz biblioteki zobaczymy kościół jezuicki, sypialnie, szkołę, drukarnię, aptekę oraz obserwatorium astronomiczne, w którym badał niebo Jan Kepler.

Clementinum wybudowano na fundamentach XI-wiecznej kaplicy św. Klemensa – stąd pochodzi jej nazwa. Pierwsze zbiory biblioteczne zostały zgromadzone w XIV wieku. Były to kodeksy średniowieczne, które miały służyć przyszłym uczniom pierwszego czeskiego uniwersytetu Carolinum (rok założenia - 1366). Wnętrze Clementinum jest utrzymane w stylu barokowym. Sufit jest wzbogacony kunsztownymi i precyzyjnymi freskami. Przedstawiają one świętych i patronów uniwersytetu. Najbardziej reprezentatywna jest sala biblioteczna. Znajduje się w niej ogromny portret Józefa II Habsburga. Podziw wzbudza również bogata kolekcja barokowych globusów oraz zegarów astronomicznych. Sala biblioteczna niestety nie jest udostępniona dla turystów. Można ją podziwiać wyłącznie przez barierkę, ale jest to przyjemność zbyt krótka i wątpliwa. W cenie biletu (300 CZK) wejdziemy na wieże astronomiczną, z której będziemy kolejny raz podziwiać panoramę starej Pragi. Zwiedzanie trwa 30 minut. Uważam, że na tak krótkie zwiedzanie bilet powinien kosztować zdecydowanie mniej. Obecnie znajduje się tutaj Biblioteka Narodowa. Bilioteka posiada około 6.5 miliona egzemplarzy książek, dokumentów i innych aktów pisanych; przechowywane są tu dokumenty związane z życiem Mozarta. 

Po niecałych 500 metrach na wschód od biblioteki naszym oczom ukazuje się pusta przestrzeń Rynku Staromiejskiego (Starometske namesti) To co od razu przyciąga wzrok to monumentalny pomnik Jana Husa. Przedstawia on reformatora religijnego wraz z jego wygnanymi z kraju zwycięskimi wyznawcami. Trochę poniżej, tuż u stóp Husa, przedstawiono młodą matkę – symbol odrodzenia narodu, która ma nastąpić w przyszłości. Centralnym punktem rynku jest Ratusz Staromiejski (Staromestska Radnice). Zbudowany został w Średniowieczu i niemal do drugiej wojny światowej zajmował większa przestrzeń rynku. Ratusz jest kolejnym miejscem na którego wieży możemy podziwiać panoramę Starego miasta. Zwiedzanie ratusza oraz wejście na wieżę widokową kosztuje 250 CZK.

Najbardziej przykuwającym uwagę elementem ratusza jest jego kunsztowny zegar miejski zwany Orloj. Wyjątkowy zabytek znajduje się na jego południowej ścianie. Budowa zegara rozpoczęła się w 1410 roku, nadzorowana przez zegarmistrza Mikulasa z Kadan. Budowa została zakończona dopiero pod koniec XV w. przez mistrza Hanusa. Ten wspaniały przykład precyzji i kunsztu „rzemieślniczo-artystycznego” składa się z trzech części.

Pierwsza, astronomiczna, wyznacza położenie ciał niebieskich. Druga ma zastosowanie jako kalendarz wyznaczający miesiące. Ostatnia przedstawia figury dwunastu apostołów. Postacie poniżej zegara symbolizują śmierć, skąpstwo, pogaństwo i próżność. Co ciekawe, skąpstwo symbolizuje Żyd a pogaństwo Turek. Co każdą godzinę tłumy zwiedzających obserwuje spektakl przedstawiony przez tą unikatową machinę – od godzin porannych do 20.

Wybieramy się do Praskiego zoo

Zwiedziliśmy praktycznie najważniejsze atrakcje czeskiej stolicy. Warto je zobaczyć z perspektywy rzeki. Wielu przewoźników oferuje godzinne bądź dwugodzinne rejsy łodzią po Wełtawie. Wycieczka skupia się na pokazaniu najważniejszych atrakcji: Stare Miasto, Hradczany, Wyszechrad. Cena biletów oscyluje między 300 CZK a 500 CZK (50 do 80zł) – w zależności od przewoźnika.


A teraz prosimy przewoźnika, by wydłużył trasę i skierował swoją łódź na północ. Płynąc w dół Wełtawy, mijamy jej kolejne zakola, powoli żegnamy się z tyglem turystycznym miasta. Na północnych obrzeżach stolicy wyłania się namiastka natury, która chroni prażan od zgiełku metropolii.  Do Zoo Praha można dojechać z centrum komunikacją miejską w 20 minut. Praski ogród zoologiczny szczyci się posiadaniem około 700 gatunków zwierząt. Zwierzęta umieszczone są w zróżnicowanych klimatycznie i środowiskowo strefach. Zoo uważane jest według portalu tripadvisor.com za czwarte najlepsze zoo na świecie. Szacuje się, że zwierzęta żyją na powierzchni około 60 hektarów. Wybiegi są bardzo wszechstronne, dzięki temu zwierzęta w nich przebywające mają dużą swobodę i mogą poczuć się jak w środowisku naturalnym. Na terenie zoo znajduje się również kolejka krzesełkowa.

Kierownictwo ogrodu zapewnia wiele udogodnień dla naszych dzieci. Oprócz możliwości obcowania ze zwierzętami zpełniające pożyteczną rolę edukacyjną ogród zoologiczny proponuje wiele zorganizowanych atrakcji dla dzieci. Na terenie zoo jeździ żółta ciuchcia (vyhlidkovy vlacek), dzieci mogą korzystać z licznych placów zabaw ze zjeżdżalniami i dużymi, drewnianymi figurami zwierząt. Rodzice mogą też skorzystać z dobrze wyposażonego zaplecza sanitarnego – przewijalnie w toaletach. Nie zapominajmy, że praskie zoo znajduje się na wzniesieniu, dlatego też chodząc między wybiegami dla zwierząt spodziewajmy się częstych podejść. Bilet wstępu do zoo wynosi 200CZK. 

Gdzie zjeść, co wypić?

Kultura picia piwa w Czechach ma wielowiekową tradycję. W Pradze na każdym kroku można nabyć  i skosztować różnych rodzajów tego trunku. Możemy kosztować piwo ciemne i te jasne, które przypomina elewację większości praskich kamienic, jasnych jak lekki lager. Czesi warzą piwo w wielu lokalnych i państwowych browarach. W samej Pradze piwo warzy się w około dwudziestu browarach zwanych Pivovarami – od produkowanego przemysłowo piwa Staropramen, po liczne mikrobrowary restauracyjne zachęcające gości do smakowania bogatej palety – od jasnych lagerów, po piwa typu IPA i ciemnych porterów. Po całodniowej marszrucie malowniczymi uliczkami Starej Pragi każdy próbuje udać się na odpoczynek do lokalnej knajpki.

Szczególnie polecanym miejscem jest Klášterní pivovar Strahov. Klasztorny browar znajduje się niecały kilometr drogi od kompleksu zamkowego Hradczany. Browar wyróżnia się przede wszystkim kilkusetletnią tradycją warzenia piw. Szczególnie należy spróbować piwo św. Norberta. Minibrowar oferuje piwa sezonowe i specjały piwne warzone na odpowiednie okazje. Co poleca browar do piwa? Poleca unikalny smak zupy cebulowej na piwie. Wysoce oceniane przez smakoszy są również gulasz z knedlami oraz potrawa z żeberek.

Nieopodal praskiego ogrodu zoologicznego znajduje się Restauracja Altan oferująca przede wszystkim przysmaki kuchni czeskiej. Szef kuchni poleca pierogi faszerowane pomidorami i wędzonym mięsem, grillowaną golonkę oraz pieczoną kaczkę. Zjemy tu też grillowane mięso, ryby i warzywa. Restauracja gwarantuje bogate menu z lokalnymi piwami. Cena obiadów jest na każdą kieszeń.

Kiedy będziemy schodzić spokojnie ze wzgórza wyszehradzkiego warto zatrzymać się na obiedzie w Restauracji pod Wyszechradem. Wejście do restauracji nie wyróżnia się na tle innych w pobliżu, jednakże Restaurace pod Vysehradem oferuje smakowite czeskie jedzenie na każdą kieszeń. Proste smaczne przystawki takie jak śledź z cebulą czy pieczone kiełbaski na czarnym piwie zaspokoją apetyt niejednego turysty. Restauracja serwuje również pyszny stek tatarski z czosnkiem oraz grillowaną wieprzowinę i drób. Wszystkie przysmaki można popić lokalnym piwem.

Praga oferuje bogatą sieć dobrych jakościowo fastfoodów. Praskie restauracje na każdym kroku gwarantują miejsca, w których możemy przekąsić przepyszną pizzę i nasycić się bogatych w wiele składników burgerem. Restauracja Pepenero Pizza & Pasta znajduje się na Starym Mieście w okolicach Wełtawy. Serwuje przepyszną pizzę robioną w stylu neapolskim. W menu znajdziemy pełną gamę włoskich potraw, w tym makarony, pasty, bruschettę i owoce morza.

Forky,s to wegański fastfood ze smacznym jedzeniem za niewielką cenę. To co odróżnia Forky’s od innych tego typu restauracji to kosmicznie duże porcje oraz różnorodne menu dla każdego niezdecydowanego głodomora. Oprócz wegańskich burgerów i kebabów możemy ucztować również przy wersjach z dodatkiem mięsa.

Dla tych, który lubią zaoszczędzić na wakacjach w sam raz nadaje się jedzenie typu streetfood. Warto korzystać z przekąsek jakie oferuje uliczne jedzenie. Są one smaczne, kosztują niewiele i pozwalają na szybkie zaspokojenie głodu. Najpopularniejszym przysmakiem kuchni streetfood jest smażony ser. Przygotowywany jest najczęściej w bułce z sosem tatarskim, ale podawany jest również na talerzu. Cena jest niska– 50-60 CZK (7-9zł).

Co warto kupić?

Przemierzając Pragę znajdziemy wiele straganów i sklepików oferujących pamiątki związane z Pragą i jej atrakcjami. Oprócz typowych magnesów, breloczków czy pocztówek sklepikarze zachęcą nas do zakupu kubków, porcelany, piw z etykietą Pragi, maskotek a nawet różnego rodzaju lokalnych przetworów i słodyczy.  Cena pamiątek na straganach jest znaczna i może spowodować przekroczenie naszego dziennego budżetu. Aby nie wyciągać więcej z portfela najlepiej udać się do muzeum lub biura informacji turystycznej. Ceny pamiątek są zdecydowanie tańsze niż tych na straganach ulicznych.

Być w Czechach i nie zauważyć Krecika z czechosłowackiej kreskówki to poważne niedopatrzenie. Praktycznie każdy stragan i sklepik oferuje tą pocieszną postać z naszych najlepszych lat dzieciństwa w różnych rozmiarach, odzieży, na różnych emblematach a nawet produktach spożywczych.  Do tego możemy zakupić kreciki na magnesach, kreciki na ołówkach, breloczkach z wiszącym krecikiem, dosłownie wszystko co może się sprzedać występuje w wersji z krecikiem. Minusem „krecikowych” pamiątek jest ich cena. Za małą maskotkę można zapłacić nawet 200 CZK (ok. 30zł), te większe mogą kosztować aż 600 CZK (ok. 100zł). Jeśli mamy ograniczony budżet to najlepszą pamiątką będzie zwykła fotka z sympatycznym zwierzątkiem. Pamiątkę, którą zabierzemy do Polski będzie drobna czeska słodycz. Czeskie słodycze mają niepowtarzalny smak i nie można ich porównać do polskich łakoci. Szczególnie polecane są Lentilky oraz czekolada Studentska – typowa bomba kaloryczna wypełnioną orzechami, żelkami i rodzynkami. Dziwną pamiątkę można kupić w sklepiku przy praskim zoo – jest to kubełek z nawozem słonia.

Jak dojechać?

Do Pragi można dostać się samolotem z lotniska w Warszawie. Loty bezpośrednie obsługuje linia LOT. Najlepszym rozwiązaniem jest dostać się do Pragi drogą lądową. Jest to najtańsza forma dojazdu. Świetnym środkiem komunikacji będzie autobus. Jest kilka przewoźników oferujących niezbyt drogi, bezpośredni transport do czeskiej stolicy. Bardzo dobrą siatkę połączeń między Pragą a polskimi miastami posiada Flixbus. Autobusy Flixbus wyjeżdżają z dworców w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Katowicach a nawet wyruszają z Gdańska. Między Polską a Czechami istnieje 21 przejść granicznych – podróż samochodem nie będzie sprawiała wielu utrudnień. Do Pragi możemy dostać się również pociągiem. Obecnie Polskie Koleje Państwowe oferują połączenia z Warszawy (65euro), Krakowa (54euro) i Katowic (49euro).

Przewodnik po Pradze

Praga ma dobrze rozbudowaną komunikację miejską. Wszyscy zwiedzający mogą korzystać z sieci autobusowej, tramwajowej, metro i pociągów. Funkcjonuje tu również komunikacja rzeczna – łodzie.

Czeska stolica posiada trzy linie metro: zieloną (A), żółtą (B) i czerwoną (C). Turyści odwiedzający Pragę chcąc zobaczyć najważniejsze atrakcje będą korzystać z każdej z sieci. Na Hradczany dostaną się korzystając z linii zielonej, linia żółta przecina obszar Starego Miasta. Komunikacja miejska jest bardzo dobrze oznakowana, żaden turysta nie będzie miał problemów ze zorganizowaniem przesiadek.

Na wszystkie środki transportu miejskiego kupujemy ten sam, uniwersalny bilet. Ważność każdego biletu rozpoczyna się od pierwszego skasowania. Po skasowaniu możemy korzystać z nieograniczonego przejazdu wszystkimi środkami komunikacji aż do wygaśnięcia daty ważności biletu. Bilety są czasowe i występują w kilku wersjach. Możemy kupić bilety 30 minutowe, jednodniowe, 3-dniowe; najdłuższy jest 30 - dniowy. Jeśli wybieramy się weekend wystarczy, że zakupimy dwa bilety jednodniowe po 110 CZK na osobę, ponieważ bilet 3-dniowy kosztuje już 310 CZK.

Uwaga. Zawsze kasujemy bilety. Kontrolerzy w Pradze są niezwykle skrupulatni i nie odpuszczają nikomu. Jeśli chcemy skorzystać z metro, zawsze kasujemy bilet przed bramką zanim zjedziemy na podziemny peron.

W Pradze możemy skorzystać z czterech centr informacji turystycznej. Są one codziennie otwarte. Pracownicy oferują praktyczną wiedzę na temat atrakcji Pragi, służą radą na temat komunikacji miejskiej oraz rozdają niezbędne przewodniki i mapki po ciekawych miejscach stolicy. Poniżej adresy do informacji turystycznej:

· Ratusz Staromiejski – Staromestske nam 1

· Port lotniczy Praga – Terminal 1 i Terminal 2

· Plac Wacława – róg z ulicą Stepanska

· Rytirska 12, Praha 1

Zanim podejmiemy decyzję przyjazdu do Pragi warto prześledzić na żywo życie miasta, aby upewnić się co do kierunku naszej destynacji urlopowej. Praga posiada rozbudowany system kamer internetowych. Kamery transmitują obraz na żywo z najważniejszych punktów stolicy. Jest wiele portali, które udostępniają obraz z kamer. Szczególnie polecam:

https://www.praha.cz/webkamery-v-praze

https://www.worldcam.pl/kamery/europa/czechy/13179-praga


Admin / Pasonat

Komentarze:

Spis treści

Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci