Drezno zachwyca wspaniałymi zabytkami i fascynuje bogatą historią. Wschodnioniemieckie miasto nazywane jest Florencją Północy i nie jest to porównanie na wyrost. Wspaniała architektura, kawałek skomplikowanej historii i smakowita kiełbaska curry jedzona na kolorowych bulwarach Łaby. Oto co nas czeka w tym urzekającym mieście.
Naszą przygodę z miastem 40 muzeów zaczynamy od wizytówkowego dworca głównego Dresden Hauptbahnhof. Jest to jeden z największych i najstarszych dworców w Niemczech. Dziennie obsługuje 50 tysięcy pasażerów. Piękna, modernistyczna przestrzeń wybudowanego w XIX wieku dworca zachwyci każdego, kto będzie odkrywał miasto po raz pierwszy. Rozpocznijmy zatem naszą przygodę z Dreznem i skierujmy się na północ.
Muzeum Higieny przyciąga na samym wstępnie pięknym modernistycznym budynkiem. Muzeum zaprojektowane zostało przez Wilhelma Kreisa. Znajduje się ono 1,5 km na północ od dworca głównego, za Bluherpark, blisko placu Pirnaischer Platz, niedaleko parku Grosser Garten. Muzeum istnieje od 1911 roku. Tego roku Drezno gościło Światową Wystawę Higieny. Wystawa ta uświadomiła gospodarzy, jak ważne jest zdrowie i higiena w życiu człowieka.
Powstałe muzeum miało za zadanie edukować mieszkańców miasta na tematy dotyczące zagadnień higieny. Pomysłodawcą powstania muzeum był Karl August Ligner, który sam miał głębokie przekonanie co do ważności higieny w życiu człowieka. Muzeum Higeny oferuje dla turystów wiele atrakcji. Znajdują się w nim zarówno wystawy stałe jak i okresowe. Jedną z ważniejszych wystaw jest Abenteuer Mensch (Przygoda-człowiek). Wystawa pokazuje jak na przestrzeni wielu lat ludzie postrzegali ludzki organizm. Ekspozycja jest podzielona na kilka kategorii m.in. „Życie i śmierć”, „Jedzenie i Picie”, „Mózg” oraz „Ruch”. Po obejrzeniu ciekawych wystaw każdy ze zwiedzających może zajrzeć do sklepu z pamiątkami i kupić atrakcyjne przedmioty związane z tematyką muzeum, m.in. książki, widokówki plakaty itp. Turyści mogą skorzystać ze smacznych posiłków jakie oferuje przymuzealna restauracja i kawiarnia. Muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-18:00. Cena biletu normalnego do muzeum wynosi 8 euro – obowiązuje on na wszystkie wystawy.
Opuszczamy Muzeum Higieny i kierujemy się w stronę Starego Rynku (Altstadt). Przekraczamy szeroką aleję Wilsdruffer strasseb i naszym oczom ukazuje się architektoniczny majstersztyk późnego baroku. Zespół pałacowy Zwinger wraz z ogrodem jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli barokowych w Europie.
Pałac jest architektoniczną perłą Saksonii i bezsprzecznie najcenniejszym zabytkiem Drezna. Ten wspaniały pałac był budowalny etapami między 1709–1732 na zlecenie elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego. Nad projektem budowy czuwał architekt Matthausa Daniela Poppelmanna oraz rzeźbiarz Balthasar Permoser. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1709 r. Zwinger składa się z dużego, w formie zielonego parku, dziedzińca, który został zabudowany barokowymi pawilonami. Wewnątrz kompleksu, na wolnej przestrzeni, znużeni turyści mogą odpocząć wśród kwiecistych ogrodów, przystrzyżonych , soczystych trawnikach i chłodzących w upalne dni fontannach.
Pałac składa się z kilku pawilonów. Możemy je podziwiać na zewnątrz bądź też zajrzeć do środka, aby podziwiać zgromadzone w nich zbiory. Do najważniejszych należą: Pawilon Niemiecki, Pawilon Porcelanowy, Galeria Sempera, Pawilon Francuski i Pawilon Wałowy, którego wejście zdobi herb I Rzeczpospolitej. W pawilonach Zwinger zauważymy liczne odniesienia do polskich symboli. Przyczyną tego były ścisłe relacje elektora Saksonii, Augusta II Mocnego z I Rzeczpospolitą (był również królem Polski).
W pawilonach można obejrzeć przepiękne galerie z obrazami oraz wystawy porcelany z całego świata. Warto wstąpić do Galerii Malarstwa Dawnych Mistrzów gdzie będziemy mogli podziwiać olśniewającą Madonnę Sykstyńską - dzieło włoskiego mistrza Raffaela. Niezwykła jest również wystawa starych przyrządów matematycznych i zegarów. Ta wspaniała ekspozycja znajduje się w Pawilonie Matematyczno – Fizycznym. Jest to jedna z najważniejszych i najbogatszych kolekcji przyrządów pomiarowych na świecie. Warto poświęcić dłuższy czas na zwiedzanie pawilonów. Każdy z nich ma do zaoferowania unikatowe kolekcje, zaskakujące zbiory artefaktów z dziedziny nauki, techniki i sztuki. Dziedziniec pałacu Zwinger dostępny jest przez cały rok. W okresie kwiecień-październik do 22:00, w okresie listopad-marzec do 20:00. Wystawy w pawilonach są czynne codziennie oprócz poniedziałku w godzinach 10:00-18:00. Bilet na wszystkie wystawy i korzystanie z dziedzińca nie jest drogi i kosztuje tylko 10€
Na krótki czas przenosimy się na druga stronę Łaby. Na jej lewym brzegu, możemy podziwiać wspaniały pomnik Augusta II Mocnego – Golden Reiter. Monumentalny posąg wykonany z brązu został dodatkowo pokryty złotem. Posąg przedstawia króla przyodzianego w rzymską zbroję siedzącego na koniu i przygotowującego się na wschód do wymarszu na Polskę. Pomnik jest najbardziej charakterystycznym tego typu obiektem w Dreźnie. Wykonany jest w stylu barokowym. Został postawiony na cokole w 1736 roku. Poniżej posągu, na cokole, widnieje napis: „Fryderyk August I. Książę Saksonii, elektor i wikariusz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, król Polski August II”. Majestatyczność Złotego Jeźdźca kontrastuje z blisko wybudowanym, enerdowskim osiedlem bloków mieszkaniowych. Miejsc w Dreźnie, w których kontrastują obok siebie style architektoniczne z różnych epok jest na każdym kroku. Pomnik augusta II Mocnego był jedynym pomnikiem, który ocalał po nalotach Drezna w II wojnie światowej.
Wracamy mostem Fryderyka Augusta na drugą stronę Łaby. Po odpoczynku na dziedzińcu Zwinger zmierzamy ku katedrze św. Trójcy (Katholische Hofkirche). Jest to jedna z najbardziej monumentalnych budowli sakralnych w Saksonii. Również ona została wykonana w duchu barokowym. Tak jak pałac Zwinger, została zbudowana na polecenie Augusta II Mocnego. Historia mówi, że król zbudował katedrę po tym jak oficjalnie przeszedł na katolicyzm gdy ogłoszono go królem Polski. Katedra św. Trójcy zwana również Dworską została wybudowana w latach 1739-1751. Prace przy budowie nadzorował architekt Gaetano Chaveriego – mistrz budownictwa barokowego. Wnętrze kościoła skrywa pod ziemią sarkofagi członków dynastii Wettynów. Pochowany jest tam sam król August III Saski. Co ciekawe, znajduje się tam srebrna kapsuła z sercem Augusta II Mocnego. Wnętrze katedry skrywa 78 figur świętych – umieszczone one zostały na jej bokach, na balustradach. Do najważniejszych atrakcji katedry należy umieszczony nad głównym marmurowym ołtarzem obraz Wniebowstąpienia Chrystusa. Warto zwrócić szczególną uwagę na monumentalne organy Gottfrieda Slibermanna oraz kunsztownie zdobioną ambonę. Katedra uległa poważnym zniszczeniom podczas nalotów w trakcie II wojny światowej. (luty 1945). Została ona dopiero odbudowana w 1965 roku, a od 1990 nadano jej nową nazwę – Katedra biskupstwa drezdeńsko – miśnieńskiego. Katedra udostępniona jest dla zwiedzających codziennie poza godzinami odbywania się nabożeństwa.
Wychodzimy z katedry i kierujemy się w stronę Augustusstrasse. Na jednym z budynków naszym oczom ukazuje się efektowny obraz ścienny. Orszak Książęcy (Furstenzug) liczy 101 metrów długości i jest wykonany z około 25 000 płytek z porcelany miśnieńskiej. Te wspaniałe przedsięwzięcie artystyczno-rzemieślnicze ukazuje ponad 80 postaci idących bądź poruszających się na koniach w orszaku. Mozaika przedstawia władców dynastii Wettynów wędrujących w towarzystwie uczonych, rzemieślników, dzieci oraz zwierząt. Ogromne ścienne przedstawienie jest doskonale widoczne w różnych punktach miasta. Ten wspaniały dowód kunsztu i precyzji jest również dostępny dla zwiedzających nocą dzięki odpowiedniemu podświetleniu. Co najważniejsze, atrakcja jest zupełnie darmowa. Codziennie jest podziwiana przez mieszkańców i turystów niczym wielki kilkusetletni mural.
Kiedy już nasycimy się wspaniałymi atrakcjami miasta warto udać się na promenadę spacerowo- widokową, która mieści się wzdłuż lewego brzegu Łaby. Renesansowe Tarasy Bruhla są najdłuższą tego typu promenadą w Europie. Położona jest blisko najważniejszych atrakcji miasta. Z tego miejsca można zwiedzać kolejne muzea i inne zabytkowe obiekty, których drzwi frontalne otwierają się na brzegi Łaby. Tarasy są miejscem odpoczynku drezdeńczyków i licznych turystów przechadzających się tu i ówdzie po promenadzie. Można przycupnąć na jednej z wielu postawionych ławeczek albo posilić się i wypić kawę w jednej z pobliskich kawiarenek. Niedaleko od promenady znajduje się zielona przystań Parku Bruschlen Garten. Spacerując Tarasami Bruhla możemy podziwiać wspaniałe widoki na rzekę i jej prawobrzeżną, „dziką” część. W pogodne, ciepłe dni prawy brzeg Łaby przyciąga mnóstwo mieszkańców i turystów. Spędzają wolny czas, urządzają pikniki, zażywają kąpieli słonecznych, po prostu świetnie odpoczywają. Co ciekawe, pod Tarasami Bruhla znajdują się pozostałości XVI wiecznej twierdzy wraz z kazamatami. Już niedługo ta tajemnicza i mroczna atrakcja zostanie udostępniona dla zwiedzających.
Spacerując po Tarasach Bruhla warto odwiedzić znajdujące się nieopodal Albertinum. W gmachu funkcjonuje muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki. Budynek został zbudowany w latach 1559-1563. Jego nazwa powstała na cześć króla Alberta I Wettyna. W środku możemy podziwiać kolekcję dzieł z różnych epok: romantyzmu, impresjonizmu oraz dzieł współczesnych nazwanych ekspozycją Galeria Nowych Mistrzów. Zobaczyć tu możemy ekspozycje obrazów Degasa, Liebermana i Moneta. Mieszczą się tu również dzieła wspaniałych rzeźbiarzy. Albertinum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00-18:00. Bilet wstęp do Albertinum dla dorosłych kosztuje 10€.
Zaledwie 400 metrów potrzebujemy aby z Katedry Św. Trójcy przenieść się do kolejnej perły sakralnej Drezna. Kościół Marii Panny zwany Frauenkirche jest obok pałacu Zwinger drugim symbolem miasta. Budowano go w latach w latach 1726-1743 pod kierownictwem Georgea Bahra. Co ciekawe, Kościół Marii Panny jest najważniejszym i najbardziej imponującym obiektem kultu protestanckiego w Niemczech. Podczas drugiej wojny światowej kościół został doszczętnie zniszczony. Odbudowano go dopiero na przełomie XX i XXI wieku. Co ciekawe, w niektórych miejscach na ścianach kościoła możemy dostrzec kamienie o innym kolorze. Są to kamienie, które stanowiły pierwotny budulec kościoła przed jego zniszczeniem. Kościół codziennie jest dostępny dla każdego zwiedzającego. Turyści proszeni są o zachowanie kultury oraz ciszy podczas odbywających się nabożeństw i koncertów. Istnieje możliwość wejścia na górującą we wnętrzu kopułę kościoła. Wejście jest biletowane – bilet normalny wynosi 8€.
Zwiedzając z przewodnikiem najbardziej znane atrakcje Drezna nie można pominąć mniej spektakularne ale jakże ważne pod kątem historycznym miejsca. Takim nieoczywistym kierunkiem zwiedzania Drezna w weekend jest historyczna mleczarnia braci Pfund. Sklep mleczarski został założony w 1880 roku. Obecnie Pfunds Molkerei jest wpisana do księgi rekordów Guinessa jako „najpiękniejsza mleczarnia na świecie”. Co sprawia, że każdy odwiedzających wspomina je na długo? Od samego wejścia będziemy zauroczeni wyłożonymi na wszystkich ścianach płytkami wykonanymi w stylu neorenesansowym. Możemy tam zauważyć ręcznie malowane elementy ornamentu roślinnego, zwierzęta oraz postacie ludzkie. Płytki zostały wyprodukowane przez pracowników fabryki fajansów „Dresdner Steingutfabrik Villeroy und Boch”.Oprócz sklepu z pamiątkami, stara mleczarnia mieści restaurację. Serwują w niej przepyszne obiady. Można również napić się dobrej kawy przed kolejnym zwiedzaniem innych atrakcji miasta. Sklep jest otwarty dla klientów i zwiedzających w godzinach 10:00-18:00, w niedziele i święta 10:00-15:00.
Pasaż jest obowiązkowym miejscem/ do odwiedzenia dla pasjonatów sztuki, szczególnie tej ulicznej. Pasaż Artystycznych Dziedzińców (Kunsthofpassage) to pięć podwórzy między ulicami Gorlitzer Strasse i Alaunstrasse.
Pasaż został utworzony przez kreatywnych pasjonatów alternatywnej sztuki ulicznej, architektury i designu. Wielokolorowe dziedzińce zapraszają zwiedzających kreatywnymi instalacjami zainstalowanymi na elewacjach kamienic. Pasaż wypełniony jest sklepami z rękodziełem i rzemiosłem, pracowniami artystycznymi oraz klubokawiarniami, w których można się posilić i napić w miłym towarzystwie. Warto zwrócić szczególną uwagę na instalację „Muzyczna Fasada”. Na błękitnej elewacji jednej z kamienic dziedzińca Hof der Elemente artysta zamontował konstrukcję przypominającą sieć rynien upodabniających się do trąbek. Podobno w trakcie deszczu pod wpływem spływającej wody „rynny-trąbki” zaczynają wydobywać z siebie muzykę. Kiedy jednak długo brakuje opadów, czasami dla turystów puszczana jest woda, by mogli wsłuchać się w ten melodyjny dźwięk instalacji. Oprócz tej charakterystycznej instalacji pasażu na innych kamienicach zobaczymy sylwetki egzotycznych zwierząt i kolorowe mozaiki. Na innych kamienicach artyści- graficy namalowali przepiękne murale.
Drezno przyciąga nie tylko unikalnymi zabytkami i wspaniałą historią. Turyści zachwycą się również walorami rekreacyjno-krajobrazowymi tego miasta. Dzielnica Loschwitz znajduje się w południowo-wschodniej części Drezna. Nad dzielnicą góruje wzgórze Loschwitzer Elbhang, na które można się dostać kolejką górską. Na wzgórze można się dostać dwoma rodzajami kolejek: podwieszaną (Schwebebahn Dresden) oraz linowo-terenową (Standseilbahn) kursującą między Loschwitz a Weiser Hirsch. Obie stacje kolejki znajdują się niedaleko placu Kornerplatz – można tam się dostać z centrum autobusami 61, 63 i 84.
Kolejka linowo-terenowa kursuje od roku 1895. Ostatni przystanek kolejki, dzielnica Weiser Hirsch jest miejskim kurortem. Znajdują się tam liczne sanatoria i wille goszczące kuracjuszy. Wyznaczona w dzielnicy kurortowej trasa kolejki ma wartość historyczną i krajobrazową. Mimo że długość trasy wynosi tylko 547 metrów i trwa około 5 minut widoki jakie zobaczymy przez ten czas są zapierające dech w piersiach. Kolejka sunie wśród malowniczych parków przejeżdża przez dwa krótkie tunele oraz nad 102 metrowym wiaduktem. Z okien widać wspaniała panoramę na dolne terasy miasta i rzekę Łabę. Kolejka składa się z dwóch wagonów, które łączą się ze sobą lina pociągową. Napędzane są one stacjonarną wciągarką. Od 1984 roku ten wspaniały środek transportu wraz z infrastrukturą znajduje się pod ochrona konserwatora zabytków.
Po niezapomnianej wrażeniach z przejażdżki kolejką terenowo linową proponuję przesiąść się na wycieczkę kolejką podwieszaną. Nieznacznie zmieni się kierunek trasy. Początek trasy znajduje się również blisko Kornplatz a kończy w wyższych partiach dzielnicy zwanych Oberloschwitz. Powstała ona w 1901 roku. Mechanizm działania kolejki podwieszanej jest dziełem niemieckiej sztuki konstrukcyjnej. Kolejka bazuje na konstrukcji zaprojektowanej przez Eugena Langena. Jest ona wsparta na 32 podporach a za jej ruch odpowiada wciągarka znajdująca się na górnej stacji. Trasa ma zaledwie 273 metry ale kolejka wznosi nas na ponad 80 metrów w około 5 minut. Na wieży widokowej możemy podziwiać niezwykłą panoramę na całe miasto – wijąca się Łabę, most Carolabrucke oraz najwspanialsze zabytki miasta. Od 1975 roku kolejka jest pod opieką konserwatora zabytków. Zarząd kolejki górskiej udostępnia również zwiedzającym wystawy, na zapoznamy się z historią powstania linii kolejowych oraz dowiemy się jak działają kolejki od technicznej strony. Bilet na przejazd kolejkami w górę lub w dół kosztuje 4€, w obie strony cena wynosi 5€.
Zawsze kiedy zwiedzam nowe miasto, próbuje skosztować tamtejszych specjałów kuchni ulicznej. W Dreźnie jest wiele punktów oferujących lokalny streetfood.. Zapłacimy w euro ale uliczne jedzenie Drezna nie odchudzi zbytnio naszego portfela. Najczęściej serwowaną uliczną przekąską jest tradycyjna kiełbaska z curry zwana currywurst. Potrawa ta nie jest niczym innym jak grillowana kiełbaska wieprzowa polana sosem pomidorowym i przyprawiona porządną szczyptą curry. Tą tradycyjną przekąskę serwuje również popularny lokal Imbiss Curry 24. Lokal jest bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów. Zanim zamówimy jedzenie, gwarantujemy dłuższe oczekiwanie przed lokalem w kilkudziesięciometrowej kolejce. Warto jednak być cierpliwym. Lokal oferuje currywurst polane różnymi sosami z dodatkiem frytek bądź pieczywa. Kuchnia jest prosta, tania i bardzo smaczna. Co najważniejsze, ta sycąca na szybko głód przekąska jest doskonałą promocją kultury kulinarnej Drezna. Amatorzy tradycyjnych potraw typu fastfood zjedzą smaczne posiłki w burgerstrefie Dampfschwein. Restauracja znajduje się w dzielnicy Auserre Neustadt. Oferuje przepyszne burgery z wieprzowiną i kurczakiem w przeróżnych kombinacjach smaku i produktów. Możemy tu też zamówić klasyczny burger z wołowiną albo wybrać opcję bez mięsa – burgerstrefa zachęca w menu do skosztowania burgerów wegańskich i wegetariańskich. Dampschwein zachęca również do skosztowania bogatej gamy piw kraftowych. Niemieckie Drezno to przede wszystkim niemiecka kuchnia. Jest wiele restauracji, w której posilimy się niemiecką kuchnią. Położona blisko brzegu Łaby w dzielnicy Mickten restauracja-pub Hausbrau im Ballhaus Watzke szczyci się warzonym na miejscu wyśmienitym piwem pszenicznym oraz wspaniałą tradycyjną kuchnią saksońską. Potrawa z pieczonej golonki z zasmażaną kapustą i pyzą popijana zimnym, orzeźwiającym piwem będzie wyzwaniem dla naszej wątroby. Ale kiedy skosztować takiej kuchni jak nie teraz, w sercu landu Saksonii? W ciepłe dni dodatkowy urok nadają ogródki piwne z widokiem na przepiękne koryto Łaby.
Drezno o każdej porze roku zaprasza na festiwale i jarmarki organizowane z okazji wielu świąt i dni miasta. Naliczono się ich około jedenastu, ale najsłynniejszym z nich jest odbywający się w grudniu jarmark bożonarodzeniowy Striezelmarkt Jest on najstarszym jarmarkiem w Niemczech. Pierwszy odbył się w 1434 roku i od tamtego momentu nie było choćby jednego roku, w którym dopuszczono by się jego odwołania.
Drezdeński jarmark bożonarodzeniowy urzeka specyficznym klimatem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Wielobarwne, mieniące się kolorowymi światełkami wystroje świątecznych straganów harmonizują z muzyką kolędową i zapachem świątecznych przysmaków. Każdy wielu wystawionych na placu punktów oferuje różne produkty. Otaczamy się mnóstwem kolorowych ozdób świątecznych, bibelotów, szklanych i plastikowych bombek, świecących św. Mikołajów, figurkami aniołów, włosów anielskich itp. Z innych budek dociera do naszych nosów woń specjałów świątecznych, przypraw, słodyczy, konfitur i grzanego wina. Zimna, grudniowa noc staje się znośniejsza kiedy obcujemy wśród palących się świec i przytulnej aury rodzinnej jarmarku. Co roku na Strizelmarkt wystawiana jest charakterystyczna instalacja świąteczna. Przystrojona lampkami, monumentalna, wysoka na kilka metrów bożonarodzeniowa piramida obraca się wokół własnej osi. Na każdym poziomie piramidy widzimy szopki przedstawiające sceny z życia Jezusa. Piramida z jarmarku Striezelmarkt została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
Striezelmarkt po polsku znaczy Jarmark Struclowy. Zachwycamy się wspaniałą atmosferą jarmarku a przez cały czas towarzyszy nam słodki, drożdżowy zapach ciasta struclowego. Ojczyzną strucla jest oczywiście Drezno – ciasto jest motywem przewodnim większości odbywających się w mieście jarmarków. Ciasto zwane Dresdner Christstollen jest certyfikowane specjalnym znakiem jakości i oryginalności. To co odróżnia ten wyrób od innych tego typu ciast to wyjątkowa, dla niektórych przesadna, słodycz. Prawdziwe łasuchy docenią struclę, bowiem jej kosztowanie to najlepsza przyjemność dla podniebienia! Jarmark odbywa się z zimowej, chłodnej aurze. Jarmark ma również na to sposób. Wiele straganów oferuje zwiedzającym kufle korzennego rozgrzewającego wina. Każdego roku na jarmarku serwowane jest Gluhwein, mocne czerwone wino przyprawione goździkami i cynamonem.
W tym samym czasie w Dreźnie organizowanych jest kilka jarmarków świątecznych. Jeden z nich znajduje się na Nowym Rynku (Neumarkt), zaledwie 5 minut drogi od Striezlmarkt. Nie jest on tak reprezentatywny jak Striezelmarkt, ale zachwyca podobną przedświąteczną aura, unikając przy tym dużego tłumu.
Dojazd do Drezna na jarmark nie zalicza się do kosztownych wypraw. Miasto Saksonii znajduje się ok. 100 km polskiej granicy. Skomunikowane jest z polskimi miastami nowoczesną siatka połączeń drogowych. Z Wrocławia do Drezna możemy dojechać samochodem korzystając z autostrady nr 4. Podróż zajmie około 3 godzin.
Biura podróży w całej Polsce oferują zorganizowane wycieczki autokarem bezpośrednio kierujące turystów na Jarmark Bożonarodzeniowy. Połączenia autokarowe z Polski do Drezna oferuje sieć Flixbus – bilety można kupić nawet za 14,99 zł w jedną stronę. PKP oferuje zakup biletów na połączenie Wrocław Główny – Drezno Hbf. Mimo braku bezpośredniego połączenia między miastami samo czekanie na przesiadkę nie trwa długo i uciążliwie.
Miejska sieć komunikacyjna Drezna (DVB Dresdner Verkehrsbetriebe AG) oferuje dla mieszkańców i turystów połączenia autobusowe i tramwajowe. Zarząd komunikacji w Dreźnie stoi naprzeciw oczekiwań pasażerów bilety całodzienne, ważne od momentu skasowania do 4:00 następnego dnia – 6€. Możemy też zakupić bilet rodzinny jednodniowy – 9€ oraz bilet jednodniowy dla małych grup do 5 osób – 15€.
Aby przedostać się na drugą stronę Łaby możemy skorzystać z tutejszych promów. Drezno posiada trzy przystanie . Johannstadt – Neustadt znajduje się na obrzeżach centrum miasta, przy restauracji Fahrgarten Johannstadt. Z promu możemy podziwiać zabytki Starego Miasta. Prom Niederpoyritz – Laubegast kursuje na na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Można z niego podziwiać przedmieścia Drezna zamieniające się powoli w krajobraz wiejski. Wśród gęstwiny łąk rosnących nad Łabą możemy podziwiać pobliskie wzgórza. Ostatni, dość ciekawy kurs, zabiera nas nieco dalej na południe od dzielnicy Laubegast. Przeprawa Kleinzschachwitz – Pillnitz zabiera nas w okolice pałacu Pillnitz. Ten wspaniale rozmieszczony na malowniczym brzegu Łaby pałac wraz z kompleksem parkowym powstał na początku XVII w. Architekstura pałacu charakteryzuje się stylem chińskim. Pałac Pillnitz był letnią rezydencją dworu Augusta II Mocnego. Wspaniały park oferuje zwiedzającym spacer po komnatach pałacu, oranżerię, ogród angielski, pawilon chiński i przypałacową winnicę. Bilet nie jest drogi – wstęp kosztuje 3€.
Ci, którzy chcą zwiedzić miasto w pigułce mogą skorzystać z oferty biura „Rote Doppeldecker” Biuro oferuje przejażdżki autobusem po najważniejszych i najpopularniejszych atrakcjach miasta. Dwupiętrowy, czerwony autobus w stylu londyńskim oferuje przejazdy po najważniejszych dzielnicach Drezna. Biuro wycieczkowe oferuje również nocne zwiedzanie połączone z kolacją, winem i dobrą zabawą. Zimą zapewnia tematyczne wycieczki związane z jarmarkami bożonarodzeniowymi. Ceny zależą od rodzaju wycieczki - (od 10€ do 70€).
Odwiedzający miasto po raz pierwszy znajdą niezbędne informacje w biurach informacji turystycznych. W Dreźnie znajdują się dwa biura: przy dworcu głównym Dresden Hauptbahnhof oraz przy Kościele Marii Panny.
Zwiedzający mogą od niedawna poruszać się po mieście rowerem miejskim. Dzięki systemowi wynajmu rowerów sz-bike podróż po najważniejszych atrakcjach Drezną może być wyznaczana własną trasą.
Dla turystów chcących spędzić weekend w Dreźnie będzie zakup karty Dresden City Card.
Zakupić możemy karnet na 1,2 bądź 3 dni. Karta gwarantuje bezpłatny przejazd wszystkimi środkami komunikacji miejskiej oraz darmowy wstęp do niektórych muzeów. Dzięki karcie możemy skorzystać z różnych zniżek i rabatów na wiele atrakcji i zabytków Drezna. Kartę przyjmują również niektóre restauracje. Zniżki są procentowe oraz kwotowe. Spis wszystkich miejsc akceptujących kartę znajdziemy na stronie dresden.de. Cena karnetu jednodniowego na 1 osobę w zależności od zakresu usług kosztuje od 50 zł.
Przed wyjazdem na weekend w Dreźnie albo na dłuższy urlop warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego miasta. Jest na rynku dużo przewodników opisujących najważniejsze atrakcje w dość ciekawy sposób. Warto wejść na stronę drezno.info. Strona jest prowadzona przez władze miasta. Znajdują się na niej najistotniejsze informacje o mieście. Przedstawia ona najważniejsze atrakcje miasta, proponuje ciekawe noclegi i restauracje. Na stronie internetowej dowiemy się wszystkiego o miejskiej komunikacji: rozkład jazdy, przystanki, bilety, rodzaj przewoźnika itd. Niezbędne informacje o Dreźnie możemy znaleźć na oficjalnej stronie miasta dresden.de. Strona jest głównym portalem informacyjnym miasta. Oprócz aktualnych informacji możemy na niej odnaleźć wiele najważniejszych informacji dla turystów, w tym wiadomości o bieżących wydarzeniach kulturalnych. Strona dostępna jest również w języku polskim.
ddaapp
Komentarze: