Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zlokalizowane są na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską i Omańską. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, towarzyszy jej stosunkowo niski brzeg, liczne wysepki, miejscowe zabagnienia oraz rafy koralowe. Wyłącznie nad Zatoką Osmańską brzeg jest stromy i wysoki.
Obszar kraju to w większości niziny. Aż 97% jego powierzchni zajmuje pustynia Ar Rub al-Chali. W niektórych miejscach można spotkać sebcha, czyli słone niecki. Terenem górskim jest pasmo Al-Hadzar al-Gharbi. Wody powierzchniowe na terenie ZEA praktycznie nie występują. W oazach znaleźć można wody artezyjskie. W kraju praktykowane jest odsalanie wody z wód morskich.
Bogactwo Zjednoczonym Emiratom Arabskim przyniosło odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki tym zasobom kraj szybko się rozwinął. Na terenie państwa znajdują się także złoża rud miedzi, manganu i chromu.
Przemysł to głównie rafineria ropy, skraplanie gazu ziemnego, produkcja nawozów, obróbka stali, huta aluminium oraz produkcja materiałów budowlanych. Dubaj słynie ze stoczni remontowej.
Rolnictwo ma niewielkie znaczenie. Uprawy rolne zlokalizowane są głównie na nawadnianych polach. Grunty orne stanowią jedynie 0,5% powierzchni całego kraju. Hodowane są głównie: kozy, owce, bydło i wielbłądy. Istotną gałęzią gospodarki jest rybołówstwo.
Zjednoczone Emiraty Arabskie corocznie odwiedza ok. 16 milionów turystów.
Ambasada RP w Abu Zabi
budynek nr 3, róg ulic Delma i Karamah (13-tej i 14-tej), PO BOX 2334
Tel: +971 2 446 5200
Fax: +971 2 446 2967
Email: abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://abuzabi.msz.gov.pl/pl/
Niewymagane są wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.
Bez cła do ZEA można wwieźć: 2000 szt. papierosów lub 400 cygar, 2 l wysokoprocentowego alkoholu i 2 l wina.
Mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to w większości imigranci. Najczęściej pochodzą oni z Egiptu, Jordanii, Jemenu, Libanu, Iraku, Syrii, Indii, Pakistanu oraz Bangladeszu. Największą grupę etniczną stanowią Arabowie (ok. 87% całej ludności). Najgęściej zaludnione jest Wybrzeże Zatoki Perskiej i przybrzeżne wyspy. Poza nimi mieszkańcy osiedlili się w oazach.
Religią dominującą jest muzułmanizm – ponad 95% mieszkańców wyznaje Islam. Zasady Koranu są w tym kraju surowo przestrzegane. Alkohol z reguły można kupić wyłącznie w miejscowościach turystycznych.
Popularnym wydarzeniem w ZEA są wyścigi wielbłądów. Odbywają się ona na torach wyścigowych na pustyniach. Nie ma jednak zwyczaju prowadzenia zakładów, które ze zwierząt wygra.
Wyznawcy innych religii niż muzułmanizm nie powinni odwiedzać meczetów podczas modlitwy. Poza Dubajem i Abu Zabi należy przestrzegać zasad dotyczących właściwego stroju. Kobiety nie powinny publicznie nosić krótkich spódnic, szortów i strojów kąpielowych, mężczyźni natomiast krótkich spodenek. Niewskazane jest także publiczne okazywania uczuć – może za to grozić kara pozbawienia wolności.
Nie wolno robić zdjęć obiektom rządowym oraz obiektom infrastruktury.
Wśród tradycyjnych potraw Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyróżnić można:
Woda z kranu jest zdatna do spożycia wyłącznie w większych miastach. Poza nimi nie powinno się jej używać ani do picia, ani do mycia zębów. Najbezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej. Warzywa i owoce należy obierać przed spożyciem.
W czasie Ramadanu nie wolno palić papierosów w miejscu publicznym. Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych obowiązuje przez cały rok.
Ważne numery alarmowe:
Podróżując do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, warto zabrać ze sobą jasną, przewiewną odzież, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, środki antymalaryczne oraz krem z filtrem UV. Zaleca się również zapakować środki higieniczne i antykoncepcyjne. W niektórych miejscach konieczny może okazać się adapter do gniazdek elektrycznych.
Walutą jest dirham (AED). Nominały banknotów to: 5, 50, 100, 200, 500 i 1000 dirhamów, natomiast monet: 1, 5, 10, 25 i 50 flis oraz 1 dirham. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze.
Ze względu na wysokie temperatury najlepiej wybrać się do ZEA zimą. Optymalny okres przypada od listopada do kwietnia. Wówczas temperatury pozwalają na bezpieczne zwiedzanie kraju oraz odpoczynek.
Zdrowie. Nie jest wymagane międzynarodowe świadectwo szczepień. Występuje ryzyko zarażenia żółtaczką typu A, polio i tyfusem, a także malarią. Służba zdrowia jest droga. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zazwyczaj napiwki wliczone są w wartość rachunku. Jeżeli nie, to możemy wręczyć tip w wysokości 10%.