Włochy
Informacje turystyczne

Włochy- Podstawowe informacje

Włochy to kraj położony w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Letnie miesiące są suche oraz upalne. Zimowe zaś łagodne, lecz wilgotne. Na północy Włoch zlokalizowane się Alpy ze szczytem Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Na południe od tego łańcucha górskiego znajduje się rozległa równina o żyznych glebach. Cechą charakterystyczną Włoch jest Półwysep Apeniński, który swym zarysem nawiązuje do kształtu buta. Znajduje się tu Wezuwiusz – wulkan, który zniszczył słynne Pompeje na początku naszej ery.

Włochy to kraj, który dzielony jest na dwie główne części: południową (w której dominuje rolnictwo) oraz północną (bardziej rozwiniętą gospodarczo). Południowa część kraju uznawana jest za jeden z najmniej rozwiniętych ekonomicznie obszarów Europy Zachodniej. Terytorium północnych Włoch jest natomiast jednym z najlepiej rozwiniętych obszarów przemysłowych na całym świecie. Zlokalizowane są tu liczne fabryki z przeróżnych gałęzi przemysłu oraz uniwersytety.

Włochy corocznie odwiedza ok. 52 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP 
Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: +39 06 362 04 204
Fax: +39 06 806 60 233
Tel. dyżurny: +39 335 599 52 12
Tel.: +39 06 362 04 200
Fax: +39 06 321 78 95
Email: rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://rzym.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP
Mediolan, via Monte Rosa, 6, 20149
Fax: +390248020345
Tel. dyżurny: +393355685786
Tel.: +390248018978
Email: mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://mediolan.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą swobodnie przekraczać włoską granicę. We Włoszech można przebywać bez wizy przez 90 dni bez względu na cel podróży. Konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty powinny być ważne podczas powrotu do Polski. 

Do Włoch bez cła można wwieźć: maksymalnie 10.000 euro w gotówce, 10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu (pow. 22%), 20 l wina wzmocnionego (z większą zawartością alkoholu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa, 800 papierosów, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu.

Kultura

Włosi słusznie uważani są za naród wesoły, gościnny, spontaniczny oraz lubiący zabawę. To ludzie, którzy uwielbiają korzystać z życia. W niektórych regionach kraju (zwłaszcza na południu) można spotkać się z pewnymi zakazami obowiązującymi młode kobiety (np. ograniczenie kontaktów z płcią przeciwną).

W południe obowiązuje sjesta (czas drzemki) – wówczas większość sklepów i restauracji może być nieczynna.  

Włosi są mocno związani z kulturą, tradycjami religijnymi oraz zwyczajami. Chętnie obchodzone są święta lokalne. Najczęściej z okazji dni patronów poszczególnych miejscowości. Praktycznie każdemu świętu towarzyszą procesje, muzyka oraz występy artystyczne. Przed Wielkanocą ulicami włoskich miast przemierzają procesje śpiewające pokutne pieśni, przed Bożym Narodzeniem natomiast organizowane są targi szopek. Jednym z najsłynniejszych wydarzeń jest karnawał w Wenecji. Towarzyszy temu parada kostiumów oraz masek.

Lokalnie kultywowane są tradycyjne kulturowe. Największymi perłami kultury Włoch są m.in. dzieła Leonardo da Vinci, Botticellego, Michała Anioła, a także architektura Rzymu, Wenecji oraz Florencji.

Żywność

Włochy znane są z dużego zróżnicowania tradycyjnej kuchni. Na południu kraju dominują sery owcze, na północy zaś sery z mleka krowiego. Włochy podzielone są na 20 regionów kulinarnych. Na północy kraju koniecznie trzeba spróbować Risotto, we Florencji – befsztyka, w Bolonii – spaghetti bolognese, w Turynie – kurczaka, w Neapolu – pizzę margheritę, w Emilia-Romania – faszerowane pierożki, w rejonie Valle d’Aosta zaś – fondue.

Ogólnie na południu Włoch dominują dania z owocami morza i oliwą oliwek w rolach głównych. Północ kraju zdominowana jest przez potrawy mięsne, zapiekanki, pizzę oraz różnego rodzaju makarony.

Bezpieczeństwo

Informacja turystyczna we Włoszech jest bardzo dobrze rozwinięta. Jeżeli mamy jakieś pytania, zawsze możemy udać się pomoc do jednego z jej licznych punktów.

Zaleca się, aby najcenniejsze przedmioty zdeponować w sejfie hotelowym. Ogólnie poziom bezpieczeństwa we Włoszech jest wysoki, jednak zdarzają się kradzieże dokumentów, pieniędzy oraz samochodów.

Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ Włosi często łamią przepisy drogowe. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Jeżeli już mowa o alkoholu – we Włoszech nie ma ogólnokrajowego zakazu spożywania napojów procentowych w miejscach publicznych. Niektóre miasta jednak wprowadziły taki zakaz na swoim terytorium.

Nie we wszystkich miejscach i obiektach można swobodnie fotografować oraz filmować. Czasami konieczne jest uiszczenie niewielkiej opłaty.

Woda we Włoszech jest uzdatniana, mimo to zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Ważne numery alarmowe:

  • 12 – włoska żandarmeria,
  • 113 – policja drogowa (np. nagły wypadek),
  • 116 – pomoc drogowa,
  • 118 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Ze względu na słoneczny klimat Włoch zaleca się zabranie ze sobą kremu z filtrem (minimum SPF 30), a także okularów przeciwsłonecznych. W przypadku odzieży najlepiej postawić na jasne ubrania oraz ochronne nakrycie głowy.

Jeżeli zamierzamy zwiedzać górską część Włoch, wyposażmy się w obuwie do górskich wędrówek, a także wodoodporne i wiatroszczelne kurtki oraz wygodną, sportową odzież. Przemierzając górskie szlaki, warto ubierać się warstwowo, „na cebulkę”.

Podczas zwiedzania obiektów sakralnych dobrze jest mieć przy sobie szal lub dużą chustę. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza kobiet – nie należy bowiem w zbyt skąpym odzieniu wchodzić do kościołów.

W większości miejsc we Włoszech instalowane są już standardowe gniazdka elektryczne. Nadal jednak możemy znaleźć się w miejscu, w którym będą stare, typowo włoskie gniazdka. Warto więc wyposażyć się w specjalny adapter.

Powszechnie akceptowanymi kartami kredytowymi są m.in. MasterCard, Visa oraz American Express. W każdym banku można również zrealizować czeki podróżne.

Studenci oraz nauczyciele z legitymacjami międzynarodowymi (ISIC, ITIC) mogą liczyć na zniżki na różne usługi. Podobnie w przypadku posiadaczy Międzynarodowej Karty Kempingowej oraz legitymacji schronisk młodzieżowych (PTSM).

Wypożyczyć samochód mogą wyłącznie osoby, które skończyły co najmniej 23. rok życia i mają prawo jazdy od minimum 12 miesięcy.

Kiedy jechac

Włochy są krajem chętnie odwiedzanym przez turystów przez cały rok. W zależności od celu wycieczki można zdecydować się na podróż:

  • lato – rekreacja wodna, wylegiwanie się na plażach, wędrówki po Alpach,
  • jesień i wiosna – zwiedzanie kraju,
  • zima – głównie narty.

Inne

Zdrowie. We Włoszech niewymagane jest żadne świadectwo szczepień. Zalecane jest jednak wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Jeżeli posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto ją wziąć ze sobą.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci