Wietnam
Informacje turystyczne

Wietnam- Podstawowe informacje

Krajobraz Wietnamu zdominowany jest przez góry i wyżyny (ok. 75% powierzchni kraju). Kraj ten dzieli się na 5 podstawowych obszarów. Delta Rzeki Czerwonej to teren żyzny ze skałami wapiennymi i skalistymi wysepkami. Dolina Mekongu to również urodzajny obszar. Wyżyna Yunnan zachwyca górzystą formą terenu. Góry Annamskie są słabo zaludnione, jednak oferują ciekawe widoki. Wybrzeże Annamskie stanowi wąski pas pomiędzy górami a morzem.

Wietnam jest zróżnicowany pod względem klimatycznym. Północna część kraju odznacza się dużą wilgotnością powietrza, południowa natomiast oferuje bardziej tropikalny klimat.

W przypadku rolnictwa największe znaczenie mają uprawy kawy, herbaty, ryżu, ananasów oraz tytoniu. Rozwija się również rybołówstwo – eksportowane są m.in. krewetki, panga, mięczaki i tilapia. Najbardziej rozwinięte gałęzie przemysłu to: maszynowy, chemiczny, cementowy, odzieżowy, obuwniczy oraz wytwarzanie żelaza i stali.

Wietnam corocznie odwiedza ok. 15,5 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi
Tel.: (00844) 384 520 27
Fax: (00844) 382 369 14
E-mail: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://hanoi.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Do wjazdu do Wietnamu uprawnia wiza lub promesa wizowa. Tą drugą można zrealizować wyłącznie na międzynarodowych lotniskach w Ho Chi Minh, Hanoi oraz Da Nang. 

Bez cła do Wietnamu można wwieźć: 2 l alkoholu o mocy nieprzekraczające 22% oraz 1,5 l alkoholu o wyższej mocy, 400 cygar, 100 cygar lub 500 g tytoniu.

Kultura

Kultura Wietnamu ma swe korzenie w kulturze Dong Son – to ponad 3000 lat tradycji. Obrzędy Wietnamczyków to połączenie cywilizacji indyjskiej i chińskiej. Hucznie obchodzone są liczne święta, podczas których urządzane są festiwale i parady ulicami miast. Niektóre z nich mają charakter lokalny, inne krajowy. Najważniejszymi świętami wietnamskimi są:

  • Nowy Rok (Tet),
  • Święto Królów Hung – organizowane w kwietniu jako hołd legendarnym władcom kraju,
  • Festiwal Perfumowanej Pagody – uroczystości w pobliżu XV-wiecznej świątyni,
  • Festiwal w Hue – organizowany w parzyste lata od 2000 roku, świętu towarzyszą kolorowe korowody.

Warto wiedzieć, że w Wietnamie obowiązują dwa kalendarze – gregoriański i księżycowy.

Żywność

Wietnamska kuchnia jest uznawana za jedną z najlepszych na całym świecie. W zależności od regionu kraju można zaobserwować wpływy innych kultur. Na północy – znaczenie odgrywają wpływy chińskie i sos sojowy. W centrum – potrawy pełne świeżych ziół. Na południu – słodkie i ostre smaki, nawiązujące do kuchni tajskiej. Wśród tradycyjnych dań wyróżnia się m.in.:

  • zupę Pho – rodzaj rosołu,
  • com – danie z ryżu,
  • spring rollsy – sajgonki z sosem rybnym lub sojowym,
  • banh it nhan dau – słodkie danie z dodatkiem cukru, pasty fasolowej i ryżu w liściu bananowca,
  • che – zimna, słodka zupa z fasoli lub kukurydzy,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, wódka z ryżu oraz wino.

Bezpieczeństwo

Należy zachować szczególną uwagę, przebywając w zatłoczonych miejscach – uważajmy na dokumenty oraz pieniądze. Napady rabunkowe zdarzają się rzadko, częściej można paść ofiarą kieszonkowca lub złodzieja na skuterze.

Woda z kranu nie nadaje się do spożycia. Zaleca się picie wody butelkowanej.

Ważne numery alarmowe:

  • 113 – policja,
  • 114 – straż pożarna,
  • 115 – pogotowie.

Co zabrac ze sobą

Walutą obowiązującą w Wietnamie jest dong. Nominały banknotów to: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000, 200000 oraz 500000 dongów. Monet natomiast: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dongów.

Do Wietnamu należy zabrać ze sobą: środki przeciw komarom, moskitiery nad łóżko, nakrycia głowy chroniące przed słońcem, kremy z filtrem UV oraz środki przeciwko biegunce.

Kiedy jechac

Najlepszy termin wyjazdu uzależniony jest głównie od celu podróży. Ogólnie szczyt sezonu turystycznego przypada na styczeń – luty. Kraj dzieli się na trzy części:

  • północną – od listopada do kwietnia mogą pojawić się mgły utrudniające podziwianie widoków, najsuchszym okresem jest lipiec – sierpień,
  • środkową – od września do grudnia mogą występować obfite opady deszczu, pomiędzy sierpniem a listopadem mogą pojawić się sztormy oraz burze,
  • południową – okres kwiecień – wrzesień jest deszczowy i gorący, mogą występować lokalne podtopienia.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się jednak zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz durowi brzusznemu. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ opieka medyczna w Wietnamie jest droga.

Napiwki. Standardowo przyjęło się, że napiwki wynoszą 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci