Wielka Brytania
Informacje turystyczne

Wielka Brytania- Podstawowe informacje

W ubiegłych latach wiele osób wyjeżdżało do Wielkiej Brytanii do pracy. Kraj ten jednak oferuje szereg atrakcji, które doceniają również turyści.

Krajobraz UK zdominowany jest przez faliste równiny, wyżyny oraz góry średnie. Najbardziej urozmaicona pod względem rzeźby terenu jest Szkocja. Cechami charakterystycznymi tego obszaru są tereny skaliste, surowe oraz wzgórza pozostające pozostałościami po wulkanach.

Granicę pomiędzy Szkocją a Anglią stanowią niziny. W północno-zachodniej części Anglii znajduje się Lake District – czyli obszar rozległego pojezierza. Kornwalia oraz południowo-zachodnia Anglia to obszar, na którym dominują wyżyny z rozległymi wrzosowiskami i torfowiskami.

Wielka Brytania uznawana jest za jedną ze światowych potęg finansowych i przemysłowych. W produkcji rolnej największe znaczenie ma hodowla owiec i bydła. Silnie rozwinięta jest uprawa zbóż, warzywnictwo oraz sadownictwo. Duże znaczenie mają złoża gazu ziemnego oraz ropy naftowej na Morzu Północnym. W gałęziach przemysłu najlepiej rozwinięte są m.in. hutnictwo, włókiennictwo, przemysł skórzany, maszynowy, metalowy oraz elektromaszynowy. UK specjalizuje się w budowie łodzi podwodnych i okrętów. W sektorze usług dominuje bankowość i finanse.

Wielką Brytanię corocznie odwiedza ok. 36 milionów turystów.

Konsulat

Ambasada RP
Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel.: +44 207 2913520
Fax: +44 207 2913576
Email: london@msz.gov.pl
strona www: https://londyn.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP
Edynburg, 2 Kinnear Road, EH3 5PE
Tel.: +44 131 5520301
Fax: +44 131 5521086
Email: edinburgh@msz.gov.pl
strona www: https://edynburg.msz.gov.pl/pl/

Konsulat Generalny RP
Manchester, Manchester One, 53 Portand Street, Manchester M1 3LD
Tel.: +44 161 2454130
Fax: +44 161 2368709
Email: manchester.kg.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://manchester.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty powinny być ważne co najmniej 3 miesiące więcej niż data planowanego powrotu. Wartość prezentów wwożonych na terytorium Wielkiej Brytanii nie powinna przekraczać 145 funtów.

Bez cła do UK można wwieźć: 10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu (pow. 22%), 20 l wina wzmocnionego (z większą zawartością alkoholu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa, 800 papierosów, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu.

Kultura

Wielka Brytania zawdzięcza swe ogromne zróżnicowanie kulturowe temu, iż jest krajem wielonarodowościowym. Terytorium państwa licznie zamieszkują nie tylko Europejczycy, ale także Azjaci i Afrykanie. Mieszkające tu grupy etniczne często zachowują swą odrębność językową i kulturową. Główną religią jest anglikanizm.

Regionem, który zachował największą odrębność, jest Szkocja. Zauważalne jest to między innymi w tradycyjnym szkockim folklorze. Charakterystycznym elementem są m.in. plisowane spódnice noszone przez mężczyzn, tradycyjny strój szkocki w kratę, dudy oraz język celtycki. Pewną odrębność zachowała także Walia (zauważalna jest tu troska o język walijski) oraz Irlandia (zamiłowanie do muzyki i tańca).

Ważną częścią życia kulturowego Brytyjczyków są bary. Chodzą tam nawet z dziećmi. Wyjście do baru to idealna okazja do spotkań rodzinnych oraz towarzyskich.

Popularne święta obchodzone w UK to m.in.:

  • dzień obchodów urodzin królowej z pokazem Straży Konnej w Londynie – (8 czerwca),
  • Noc Guya Fawkesa z paleniem kukły i pokazem sztucznych ogni (5 listopada),
  • Furry Dance w Kornwalii w Helston (8 maja lub najbliższa sobota poprzedzająca tę datę),
  • Baltaine – celtyckie święto powitania lata (1 maja),
  • obchody dnia św. Patryka – święto znane głównie w Irlandii, organizowane są wówczas liczne festyny i jarmarki (17 marca).

Żywność

W większości pubów i restauracji lunch podawany jest w godzinach 12 – 15, obiad (dinner) natomiast 19 – 23. Pomiędzy tymi godzinami może okazać się, że kuchnie lokali nie serwują posiłków. Kuchnia brytyjska nie należy do najzdrowszych, jednak większość potraw jest bardzo smaczna.

Popularnym daniem serwowanym w UK jest fish and chips, czyli ryba z frytkami. Często jest ono uzupełnione o brązowy sos HP (ocet, przyprawy, ekstrakt owocowy). Inną znaną potrawą jest sausage and mash. Są to tłuczone ziemniaczki z kiełbaskami oraz sos gravy (tłuszcz, mąka, skrobia kukurydziana, zioła maranty). Znanym deserem jest pudding – lekkie ciasto z dodatkami (najczęściej czekoladą).

W Wielkiej Brytanii popularnym trunkiem jest piwo. Może być to warzone z wykorzystaniem drożdży typowe angielskie Ale (3,6 – 6%), ciemny Porter lub Barley Wine (pow. 6%).

Bezpieczeństwo

W Wielkiej Brytanii woda jest zdatna do bezpośredniego spożycia.

Stan dróg jest bardzo dobry. Należy jednak pamiętać o tym, że na brytyjskich ulicach obowiązuje ruch lewostronny.

W większych miastach należy szczególnie uważać na kieszonkowców. Narażone na kradzieże są m.in. dokumenty. Warto zrobić kopie tych, które trzeba mieć zawsze przy sobie i to je nosić, a oryginały przechowywać w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie hotelowym. Zabrania się noszenia przy sobie, m.in. noży, broni oraz pałek. Zabronione jest także picie alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna,
  • 0300 123 1212 – numer dla zgłoszeń niewymagających natychmiastowej interwencji,
  • 18000 – numer udostępniony dla osób mających problemy ze słuchem, w pilnych przypadkach można wysłać na ten numer wiadomość tekstową. 

Co zabrac ze sobą

W Wielkiej Brytanii gniazdka elektryczne mają inną końcówkę. Konieczne jest więc zabranie ze sobą odpowiedniego adaptera.

Powszechnie akceptowanymi kartami są m.in. Visa, Master Card oraz American Express. Czeki podróżne można z łatwością wymienić, zaleca się jednak, aby były one w funtach szelingach. Umożliwi to uniknięcie dodatkowych opłat.

Na Wyspach panuje specyficzny klimat. Charakteryzuje się między innymi często zachmurzonym niebem oraz opadami. Zaleca się więc, aby zapakować do bagażu parasol i odzież przeciwdeszczową.

Walutą w UK jest funt (GBP). Nominały monet znajdujących się w obiegu to 1, 2, 5, 10, 20, 50 pensów oraz 1 i 2 funty, banknotów natomiast – 5, 10, 20 oraz 50 funtów.

Na zniżki na bilety i noclegi mogą liczyć osoby posiadające międzynarodową legitymację studencką lub nauczycielską (ISIC, ITIC), legitymację schronisk młodzieżowych (PTSM), Karnet Kampingowy oraz Kartę Euro<26.

Warto zbierać rachunki podczas robienia zakupów. Niektórzy podróżni mogą korzystać z programu Retail Export Scheme (inaczej Tax-Free Shopping), który umożliwia odzyskanie podatku VAT. Aktualnie program ten skierowany jest jednak wyłącznie dla osób wyjeżdżających poza obszar UE.

Kiedy jechac

Wielka Brytania zlokalizowana jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Łagodzi go ciepły Prąd Zatokowy. Opady rozłożone są równomiernie przez cały rok. W UK raczej nie uświadczymy upalnego lata, zazwyczaj miesiące letnie łączą się z temperaturą ok. 22°C. Wielka Brytania to kraj, który może być odwiedzany przez cały roku. W ostatnich latach jednak zimą Wyspy nawiedzały śnieżyce, które utrudniały swobodne podróżowanie.

Inne

Zdrowie. W UK niewymagane są świadectwa szczepień. Podróżni mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach służby zdrowia. Darmowe są zabiegi wykonywane w celu ratowania zdrowia i życia.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci