Wenezuela
Informacje turystyczne

Wenezuela- Podstawowe informacje

Wenezuela składa się z trzech regionów: Wyżyny Gujańskiej, Niziny Orinoko oraz obszaru andyjskiego. Południowa i południowo-wschodnia część kraju ma charakter wyżynny, środkową część pokrywa równinna, miejscowo zabagniona nizina. Północna oraz północno-zachodnia Wenezuela to obszar aktywny sejsmicznie. Linia brzegowa kraju jest dobrze rozwinięta. Towarzyszą jej liczne zatoki, wyspy oraz półwyspy. Na rzece Churun znajduje się największy na świecie wodospad Salto Angel (1054 m). Lasy porastają ok. 33% powierzchni kraju. Są to wilgotne lasy równikowe, lasy częściowo zrzucające liście w porze suchej oraz wiecznie zielone lasy liściaste i iglaste.

Na terenie Wenezueli znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: ropa naftowa, rudy żelaza, gaz ziemny, rudy manganu, niklu, diamenty, złoto oraz wolfram. Ok. 68% energii elektrycznej pozyskiwane jest w elektrowniach wodnych. Najlepiej rozwinięte gałęzie przemysłu to: rafineria ropy naftowej, hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł nawozów chemicznych, cementowy, spożywczy, odzieżowy, drzewny oraz papierniczy.

Grunty orne pokrywają ok. 3,7% powierzchni kraju. Ogromne znaczenie ma sztuczne nawadnianie. Uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, kukurydza, pszenica, banany, drzewa cytrusowe, ryż, maniok, ziemniaki, kakaowiec, tytoń oraz bawełna. Hodowane są: bydło, trzoda chlewna, kozy, konie, osły i owce. Pewne znaczenie odgrywa eksploatacja lasów oraz rybołówstwo.

Wenezuelę corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Caracas
Avenida Nicolás Copérnico, Quinta Ámbar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, Caracas 1060
Tel.: (58 212) 991 14 61
Fax: (58 212) 992 21 64  
E-mail: caracas.amb.wk@msz.gov.pl
Strona www: https://caracas.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Niewymagana jest wiza w przypadku wyjazdu w celach turystycznych do 90 dni. Na granicy turyści otrzymują kartę turystyczną. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Wenezueli jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Wenezueli można wwieźć: 200 szt. papierosów, 25 cygar i 2 l alkoholu. Obowiązuje zakaz wwozu: warzyw, roślin oraz mięsa.

Kultura

Wenezuelę zamieszkują Metysi i Mulaci (ok. 67% ogółu populacji), ludność pochodzenia europejskiego (ok. 21%), ludność czarna (ok. 10%) oraz Indianie (ok. 2%). Religią dominującą jest katolicyzm (ok. 89%). Kraj zamieszkują także wyznawczy protestantyzmu i judaizmu. Językiem urzędowym jest język hiszpański. W większości miejsc można porozumieć się w języku angielskim. Indianie często posługują się swoimi plemiennymi językami.

Na kształt obecnej kultury Wenezueli wpływ miało oddziaływanie hiszpańskie. Widoczne jest to m.in. w sztuce oraz architekturze. W XX wieku zniszczonych zostało wiele zabytków z dawnych czasów. Budowle często zastąpiono nowoczesnymi budynkami.

W Wenezueli można spotkać wiele śladów kultury prekolumbijskiej. Zachowały się m.in. rzeźby skalne oraz malowidła jaskiniowe. Tradycyjna muzyka to joropo (utwór śpiewany z dźwiękami harfy, gitary i marakasów).

W Boże Ciało w San Francisco de Yare odbywa się barwna paradaLos Diablos Danzantes. Tancerze wówczas przebierają się za diabłów.

Żywność

Wśród tradycyjnych wenezuelskich potraw wymienić można:

  • ryż z kurczakiem,
  • ryż z kurczakiem i warzywami,
  • arepa – chleb z mąki kukurydzianej w kształcie spłaszczonej kulki,
  • casabe – chrupki, wysmażony placek z korzenia juki,
  • pabellon criollo – smażona wołowina z cebulą, pomidorami, papryką i przyprawami,
  • smażone banany,
  • smażone termity przyprawione papryką,
  • wśród alkoholi popularne są: rum, piwo.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest chlorowana i zdatna do spożycia. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej. Przed zjedzeniem warzyw lub owoców należy je dokładnie umyć i obrać.

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Często mają miejsce kontrole policyjne – nie jest to niczym dziwnym, ponieważ większość z nich jest rutynowa.

Główne drogi są w dobrym stanie. Stan techniczny lokalnych dróg często jest jednak zły.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Wenezueli, warto zabrać ze sobą: nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, lekką przewiewną odzież, cieplejsze ubrania, leki antyseptyczne, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi, środki higieniczne, środki antymalaryczne oraz środki przeciwko owadom. Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest bolivar (VEB). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 bolivarów, monet natomiast: 5, 25, 50 centiomos oraz 1, 2, 5, 25, 50, 100 i 500 bolivarów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze.

Kiedy jechac

Wenezuela jest kierunkiem całorocznym. Występują dwie pory: deszczowa (czerwiec – październik) oraz sucha (listopad – maj).

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte są napiwki w wysokości ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci