Węgry
Informacje turystyczne

Węgry- Podstawowe informacje

Węgry położone są na Nizinie Węgierskiej, nazywanej Kotliną Panońską. To żyzny obszar aluwialny, który porozcinany jest licznymi rzekami wypływającymi z Karpat. W niektórych regionach kraju nadal można spotkać madziarskich jeźdźców, będących potomkami wędrownych ludów zajmujących się wypasem koni.

Najwyższe góry zlokalizowane są wzdłuż granicy ze Słowacją. Kraj nie ma dostępu do morza, jednak jezioro Balaton powszechnie zwane jest „węgierskim morzem”. Jego powierzchnia wynosi blisko 600 metrów kwadratowych.

Węgierska gospodarka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej. To ten kraj od początku lat 90. skupiał w sobie najwięcej zagranicznych inwestycji spośród państw dawnego bloku komunistycznego.

Ważnym działem gospodarki jest rolnictwo. Uprawiane są tu głównie: buraki cukrowe oraz słoneczniki, a także pomidory, papryka, winogrona i jabłka.

Na terytorium kraju występują nieliczne złoża surowców mineralnych, w tym głównie boksyty, ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz rudy żelaza. Blisko połowa energii elektrycznej pozyskiwana jest z elektrowni jądrowych.

Istotną rolę odgrywa przemysł lekki oraz środków transportu. Na Węgrzech produkowane są samochody ciężarowe, autobusy oraz tabor kolejowy.

Węgry corocznie odwiedza ok. 12,5 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Budapeszcie
Budapeszt, Varosligeti fasor 16, 1068
Tel.: +36 1 413 82 00
Fax: +36 1 351 17 22
E-mail: budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://budapeszt.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty. Muszą być one ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu do kraju. W celach turystycznych do 90 dni niewymagana jest wiza.

Bez cła na Węgry można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkohol, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Nie do końca znane jest pochodzenie Węgrów – Madziarów. Naród ten jednak szybko przystosował się do kultury zachodnioeuropejskiej, zachowując pewną swoją odrębność. Widoczne jest to m.in. w muzyce ludowej.

Węgry znane są z produkcji wina. Na terenie kraju znajdują się liczne winnice. W dawnych czasach to właśnie ten napój zacieśniał przyjaźń polsko-węgierską w myśl przysłowia: „Polak – Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”.

Około 75% społeczeństwa przynależy do kościoła rzymsko-katolickiego. Wielu jest tu również wyznawców kalwinizmu. Większość świąt obchodzonych jest zgodnie z harmonogramem świąt chrześcijańskich.

25 kwietnia celebrowany jest dzień św. Marka Buza Szentelo ze święceniem pól. Natomiast 20 sierpnia świętowany jest dzień św. Stefana – patrona Węgier. Temu dniu towarzyszą liczne imprezy i zabawy kulturalne.

Żywność

Wśród tradycyjnych węgierskich potraw wyróżnić można:

  • gulasz – narodowe danie węgierskie,
  • kurczak papprikash – mięso z kurczaka z cebulą, pomidorami, papryką i śmietaną,
  • teperto – skwarki z chlebem i czerwoną cebulą,
  • hortobagy – naleśniki wypełnione mięsem mielonym lub gulaszem,
  • jokai – zupa fasolowa,
  • ujhazi – zupa z kurzymi podrobami, makaronem i warzywami,
  • halaszle – połączenie ryb, ziemniaków i papryki,
  • ratatuj – leczo,
  • langos – placek ziemniaczany z drożdżami, serwowany z sosem czosnkowym i kwaśną śmietaną,
  • strudel – ciasto z makiem, bakaliami i orzechami,
  • wśród alkoholi popularne są: wino (m.in. tokaj – deserowe, mocne wino), wódka oraz piwo.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Nie ma dużego zagrożenia przestępczością, zdarzają się jednak kradzieże dokumentów, pieniędzy, portfela oraz torebek. Najczęściej dochodzi do nich w centrach handlowych, środkach komunikacji publicznej, a także miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

W niektórych miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Ważne numery alarmowe:

  • 107 – policja,
  • 104 – pogotowie ratunkowe,
  • 105 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Pogoda na Węgrzech jest podobna do tej panującej w Polsce. Konieczne jest dopasowanie odzieży i ekwipunku do aktualnych warunków pogodowych.

Walutą jest forint (HUF). Nominały banknotów to: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 forintów, natomiast monet: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 forintów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Master Card, American Express, Visa oraz Diners Club.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd na Węgry jest czerwiec – sierpień. Wówczas temperatury powietrza są wysokie, a sezon turystyczny trwa w pełni. Chcąc odpoczywać poza sezonem, można wybrać wrzesień lub maj – w tych miesiącach turystów jest zdecydowanie mniej.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Niektóre lokale doliczają opłatę za serwis do wartości rachunku. W innych przypadkach mile widziane jest pozostawienie napiwku w wysokości 5 – 10%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci