Urugwaj
Informacje turystyczne

Urugwaj- Podstawowe informacje

Urugwaj to kraj, w którego ukształtowaniu terenu przeważają niziny. Są one porozcinane płaskimi, podłużnymi wzniesieniami o wysokościach 200 – 500 m. Wzniesienia te stanowią przedłużenie Wyżyny Brazylijskiej. Wybrzeżom państwa towarzyszą liczne jeziora przybrzeżne oraz laguny. Szata roślinna to w głównej mierze bezdrzewne, trawiaste stepy, które na zachodzie stopniowo przechodzą w sawanny, a na północy i w dolinach większych rzek w lasy.

Podstawową gałęzią gospodarki Urugwaju jest rolnictwo. Łąki oraz pastwiska zajmują ok. 77% powierzchni kraju, co sprzyja prowadzeniu wysokotowarowej hodowli owiec oraz bydła, a także koni i trzody chlewnej. Grunty orne pokrywają ok. 8% powierzchni Urugwaju. Uprawiane są głównie: zboża (ryż, jęczmień, pszenica), warzywa, drzewa owocowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, buraki cukrowe, słonecznik, len oraz winorośle. Niewielkie znaczenie ma również rybołówstwo. Wzrasta znaczenie eksploatacji lasów.

Na terenie Urugwaju zlokalizowane są złoża surowców mineralnych, w tym: rudy żelaza, kwarc, talk, granit, wapienie, rudy uranu, złoto oraz kamienie półszlachetne. Blisko 99% energii elektrycznej pozyskiwana jest z elektrowni wodnych. W przemyśle najlepiej rozwinięte gałęzie to: przemysł spożywczy, mięsny, cukrowy, olejarski, włókienniczy, odzieżowy, chemiczny, hutnictwo żelaza, rafineria ropy naftowej oraz przemysł samochodowy.

Urugwaj corocznie odwiedza ok. 3 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Urugwaj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).

Ambasada RP w Buenos Aires
c. Alejandro Maria de Aguado 2870 (barrio Palermo Chico), (1425) Buenos Aires, Argentyna
Tel.: (0054-11) 4808-1700 
Fax: (0054-11) 4808-1701
E-mail: buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl lub consulado.buenosaires@msz.gov.pl
Strona www: https://buenosaires.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Niewymagana jest wiza w przypadku pobytu do 90 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Turyści, którzy przybywają do Urugwaju drogą powietrzną, muszą liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty lotniskowej.

Kultura

Urugwaj w przeszłości zamieszkiwany był przez Indian z grupy językowej tupi-guarani. Współcześnie w kraju tym dominuje ludność pochodzenia europejskiego (ok. 90%). Pozostała część populacji to Metysi, Mulaci i Azjaci. Religią dominującą jest chrześcijaństwo (ok. 87% populacji). Kraj zamieszkują również wyznawcy m.in. judaizmu (ok. 1%). Językiem urzędowym jest hiszpański. W miejscowościach turystycznych oraz w stolicy kraju powszechnie używany jest język angielski. W niektórych regionach miejscowa ludność posługuje się językami: brazilero oraz portuñol.

W Urugwaju popularne jest całowanie w policzek podczas powitania, a także przekazywania sobie znaku pokoju w kościele – nawet wśród osób obcych. Mieszkańcy tego kraju znani są ze swojej niepunktualności oraz nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego.

Żywność

Wśród tradycyjnych urugwajskich potraw wyróżnić można:

 • medaliony z polędwicy w sosie z czerwonego wina,
 • bolitas – pulpety w sosie pomidorowym,
 • buseca – zupa z ogonów wołowych, z dodatkiem groszku i fasoli, podawana na ostro,
 • asado – wołowina pieczona na grillu,
 • churrasco – krwisty stek wołowy podawany z kolorową sałatą, ziołami, oliwą z oliwek i octem balsamicznym,
 • chaja – ciasto ze śmietaną i konfiturami,
 • mate – napój narodowy Urugwaju,
 • wśród alkoholi popularne są: wino, piwo, wódki gronowe oraz clerico (połączenie wina i soków owocowych).

Bezpieczeństwo

W okresie letnim wzrasta liczba przestępstw w stolicy oraz miejscowościach turystycznych. Mowa tu głównie o drobnych kradzieżach, wyłudzeniach, oszustwach i napadach. W tym czasie na ulicach może pojawić się policja turystyczna. Ponadto w godzinach wieczornych i nocnych lepiej unikać samotnych wycieczek.

Ważne numery alarmowe:

 • 911 – pogotowie,
 • 109 – policja,
 • 104 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Urugwaju, warto zabrać ze sobą: letnie, przewiewne ubrania, cieplejszą odzież (chłodne wieczory i noce), krem z filtrem UV, nakrycie głowy oraz podstawowe środki lecznicze. Konieczne jest również wyposażenie się w adapter do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest peso urugwajskie (UYU). Nominały banknotów to: 50, 100, 500, 1000 peso, monet natomiast: 1, 2, 5 i 10 peso. W większości miejsc można płacić kartami płatniczymi, m.in. Visa, Master Card, American Express oraz Diners Club.

Kiedy jechac

Najlepszym czasem na podróż do Urugwaju jest listopad – marzec.

Inne

Zdrowie. Nie występują żadne zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne. Nie wymagane są świadectwa szczepień. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Powszechne jest wręczanie napiwków w wysokości 5 – 10% wartości rachunku. Niewielkie tipy można również dać portierom, bagażowym oraz taksówkarzom.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci