Ukraina
Informacje turystyczne

Ukraina- Podstawowe informacje

Ukraina na południu ma dostęp do Morza Czarnego oraz Azowskiego. Do jej terytorium należy 9 wysp. Teren kraju dzieli się na kilka regionów geograficznych. Na zachodzie rozciągają się tereny górzyste z Karpatami. Na północ oraz wschód od nich rozpościerają się wyżyny – aż do Dniepru. Zarówno sama rzeka, jak i wybrzeże morza to niziny. Ok. 60% terytorium Ukrainy pokrywają czarnoziemy. Pomimo tak wielkiego potencjału rolniczego nie jest on w pełni wykorzystany.

Ogólnie Ukraina uznawana jest za kraj przemysłowo-rolniczy. Uprawiane są m.in.: zboża, buraki cukrowe oraz słoneczniki. Zlokalizowane są tu złoża surowców mineralnych, m.in. węgla kamiennego i rudy żelaza. Ważną gałęzią gospodarki jest także budownictwo oraz transport towarowy.

Na początku lat 90. XX wieku podjęto transformację systemową, która zahamowała rozwój i produkcję (o ponad 50%). Współcześnie gospodarka kraju oparta jest na wysokim udziale rolnictwa, przy jednoczesnym niskim udziale budownictwa oraz usług.

Ukrainę corocznie odwiedza ok. 14,5 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Kijowie
ul. Jarosławiw Wał 12, 01901 Kijów
Tel.: +38 044 230 0700
Fax: +38 044 270 6336
E-mail: kijow.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://kijow.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Straż graniczna ma prawo skontrolować wwożone środki finansowe. Powinno ich być minimum 400 euro.

Osoby, które chcą spędzić na Ukrainie dłużej niż 3 miesiące i mają wizę, po przekroczeniu granicy muszą dokonać legalizacji pobytu (na policji lub poprzez instytucję zapraszającą).

Kultura

Ukraina pod względem kulturowym jest nieco podobna do Polski. Widoczne jest to w niektórych potrawach, oznakowaniu ulic, a na zachodzie kraju język ukraiński jest zbliżony do polskiego. Pewne zwyczaje zostały jednak zaczerpnięte z Rosji, np. spożywanie chleba do większości potraw, zamiłowanie do futer oraz szalonego życia klubowego. Jednym z największych problemów Ukrainy jest korupcja. Pomimo walki z nią i zapewnień polityków nadal jest ona praktykowana.

Ukraińcy nie są narodem religijnym. Większość z nich deklaruje przynależność do prawosławia, jednak w cerkwiach pojawia się sporadycznie. Kościoły katolickie najczęściej wypełnione są Polakami lub ich potomkami. Zwiedzając prawosławne cerkwie, należy pamiętać o stosownym ubraniu. Panowie powinni zrezygnować z krótkich spodenek i koszulek na ramiączka. Panie powinny natomiast okryć włosy i ramiona chustą, a także zakryć nogi co najmniej do kolan.

Ze względu na różnice w nauczaniu historii zaleca się unikać takich tematów rozmów.

Żywność

Kuchnia ukraińska jest podobna do polskiej. Wśród tradycyjnych potraw spożywanych na Ukrainie wymienia się:

  • pierogi (warenyky),
  • barszcz ukraiński (borszcz czerwonyj),
  • pielmieni – przypominające uszka,
  • kotlet po kijowsku,
  • bliny – placki na zaczynie drożdżowym,
  • placki ziemniaczane (m.in. ze śmietaną),
  • gołąbki z mięsem,
  • kabaczki smażone,
  • kapuśniak zaporoski,
  • popularnymi alkoholami są: piwo, wódka, koniak, domowe nalewki oraz bimber.

Bezpieczeństwo

Odradzane są wycieczki na Półwysep Krymski oraz do obwodu donieckiego i ługańskiego. Podróżując po Ukrainie, warto zachować szczególną ostrożność. Zdarzają się ataki na miejsca chętnie odwiedzane przez polskich turystów (np. zabytki, miejsca pamięci związane z Polską). W przestrzeni publicznej mogą pojawić się antypolskie hasła oraz demonstracje o wydźwięku antypolskim. Należy być odpornym na tego typu prowokacje.

Na Ukrainie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 01 – straż pożarna,
  • 02 – policja,
  • 03 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Ukrainę, warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz latarkę. Decydując się na nocleg w tańszych hotelach, dobrze jest mieć ze sobą śpiwór, ponieważ często w takich miejscach nie ma kołder. Należy wziąć ze sobą podstawowy zestaw leków.

Walutą  jest hrywna (UAH). Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien, natomiast monet: 1, 2, 5, 10, 25 i 50 kopiejek oraz 1 hrywna. W wielu miejscach można zapłacić dolarem amerykańskim.

Kiedy jechac

Klimat Ukrainy jest podobny do tego panującego w Polsce. Kraj ten można odwiedzać przez cały rok – w zależności od celu podróży. Późna wiosna oraz wczesna jesień jest najlepszym czasem na zwiedzanie miast. Latem najlepiej wybrać się na górskie wycieczki po Ukrainie, nad Morze Czarne oraz do miejscowości typowo wypoczynkowych.

Inne

Zdrowie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Do wartości rachunku często bywa wliczone 5%. Jeżeli nie, mile widziane jest zaokrąglenie do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci