Uganda
Informacje turystyczne

Uganda- Podstawowe informacje

Uganda leży nad Jeziorem Wiktorii. To państwo afrykańskie bez dostępu do morza. W ukształtowaniu terenu zauważalna jest przewaga terenów wyżynnych. Wyżyny te porozcinane są głębokimi i szerokimi dolinami. Ich krajobraz urozmaicony jest górami wyspowymi. Najwyższą z nich jest wygasły wulkan Elgon. Na zachodzie kraju znajduje się Wielki Rów Zachodni z dwoma jeziorami: Edwarda i Alberta. Naturalną szatę roślinną tworzą m.in.: sawanny, wilgotne lasy równikowe, mieszane lasy górskie, lasy subalpejskie oraz roślinność afroalpejska.

Na terenie Ugandy znajdują się złoża surowców naturalnych, w tym: miedzi, boksytu, złota, kolumbitów, rudy żelaza, wolframu, soli oraz kobaltu. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: przetwórstwo spożywcze, przemysł włókienniczy, chemiczny, obuwniczy i cementowy.

Rolnictwo stanowi podstawę gospodarki. Grunty orne zajmują ok. 36% powierzchni kraju. Uprawiane są m.in.: kawa, bawełna, herbata, trzcina cukrowa, tytoń, kakaowiec, orzeszki ziemne, maniok, sorgo, proso, bataty i kukurydza. Hodowane są: owce, bydło i kozy. Istotną rolę odgrywa rybołówstwo śródlądowe

Ugandę corocznie odwiedza ok. 1,8 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Brak placówki dyplomatycznej. Uganda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kenii.

Ambasada RP w Nairobi
Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel: +254 20 7120019
Fax: +254 20 7120014
Email: nairobi.secretary@msz.gov.pl
Strona www: https://nairobi.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Aby udać się do Ugandy, należy mieć wizę. Można ją nabyć na przejściu granicznym lub na lotnisku w Entebbe. Konieczne jest określenie celu pobytu oraz dodanie dwóch fotografii do wniosku o wizę. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego pobytu.

Kultura

Uganda jest krajem zróżnicowanym pod względem etnicznym. Państwo zamieszkiwane jest przez wiele plemion, z których najliczniejsze to: Gandowie (ok. 19% ogólnej populacji), Hima (ok. 9%) oraz Soga (ok. 8%). Każde plemię odznacza się swoimi własnymi tradycjami, zwyczajami, a często i  językami. Językiem urzędowym pozostaje jednak język angielski. W użyciu powszechne są: luanda oraz suahili.

Religią dominującą jest protestantyzm (ok. 45% populacji ogółem) i katolicyzm (ok. 39%). Pozostali mieszkańcy wyznają islam oraz tradycyjne religie plemienne.  

Żywność

Wśród tradycyjnych ugandyjskich potraw wymienić można:

  • posho – masa z mąki kukurydzianej,
  • binyebwa – sos z orzeszków ziemnych,
  • matoke – puree z zielonych bananów,
  • matoke katogo – puree z zielonych bananów z gulaszem z kozich jelit,
  • rolex – przekąska z omleta i placka chapati,
  • powszechnie stosowane są bataty, maniok, kukurydza, proso, sorgo oraz ryby,
  • wśród alkoholi popularne jest piwo.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Nie wolno przyjmować posiłków i napojów od osób nieznajomych. Żywność może zawierać środki odurzające.

Odradzane jest samotne podróżowanie nocą oraz po zmroku. Występuje ryzyko napadów bandyckich, a także zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Kradzieże dokonywane są również podczas postoju w korku. Zdarza się, że okradane bywają samochody stojące na parkingach. 

Stan dróg w Ugandzie jest zły. Teren przygraniczny z Demokratyczną Republiką Kongo objęty jest działaniami militarnymi. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz policyjnych.

Na terenie kraju zdarzają się częste przerwy w dostawie wody oraz energii elektrycznej. 

Ważne numery alarmowe:

  • 999 lub 112 – ogólny numer alarmowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Ugandy, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, apteczkę z podstawowymi preparatami medycznymi oraz środek przeciwko owadom. Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest szyling ugandyjski (UGX). Nominały banknotów to: 1000, 5000, 10000, 20000 i 50000 szylingów, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 szylingów. W większości miejsc akceptowane są karty płatnicze Master Card i Visa. 

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd do Ugandy są miesiące od grudnia do lutego oraz od czerwca do lipca.

Inne

Zdrowie. Wymagane jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Ponadto dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby oraz meningokowemu zapaleniu opon mózgowych. Odnotowano także przypadki zachorowań na: cholerę i gorączkę krwiotoczną wywołaną wirusem ebola. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Mile widziane jest wręczanie niewielkich napiwków w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci