Turcja
Informacje turystyczne

Turcja- Podstawowe informacje

Turcja to kraj leżący na dwóch kontynentach – w Europie oraz w Azji. Terytorium ma charakter wyżynno-górski. Wyżyny porozcinane są licznymi kotlinowatymi obniżeniami. Urozmaiceniem rzeźby są stożki wygasłych wulkanów. Niziny w azjatyckiej części kraju występują wyłącznie na wybrzeżach. W przypadku części europejskiej krajobraz urozmaicony jest przez rozległe płaskowyże.

Turcja jest aktualnie jednym z lepiej rozwiniętych gospodarczo krajów spośród państw położonych w zachodniej Azji. Ważną rolę odgrywa rolnictwo, z czego najistotniejszymi uprawami są: pszenica, jęczmień, owiec, kukurydza, ryż, herbata, orzechy laskowe, pistacjowe, włoskie, kasztany, migdały, owoce cytrusowe, soczewica, ciecierzyca oraz oliwki (na oliwę z oliwek).

Na terytorium kraju znajdują się złoża surowców mineralnych. Górnictwo jest słabo rozwinięte, a wśród wydobywanych bogactw wymienia się: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę naftową, chrom i rudy żelaza.

Ważnymi gałęziami przemysłu są: przemysł odzieżowy, chemiczny, maszynowy, rafineryjny oraz środków transportu. Nie bez znaczenia jest tradycyjne rękodzieło (m.in. dywany, ceramika, biżuteria).

Turcję corocznie odwiedza ok. 42 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Ankarze
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
Tel.:  (+90 312) 4572000 (centrala) - czynny całodobowo
Fax: (+90 312) 4678963
E-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://ankara.msz.gov.pl 

Konsulat Generalny RP w Stambule
Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No.7,
Kat 5, Maslak Istanbul
Tel.: (+90-212) 290 66 30, 290 66 31
Fax: (+90-212) 290-66-32
E-mail: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl
Strona www: https://stambul.msz.gov.pl 

Na granicy

Udając się do Turcji na wakacje, należy mieć paszport. Dokument powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu. Konieczna jest również wiza. W tym przypadku możliwe jest nabycie jej przez Internet oraz bezpośrednio na lotnisku. Uprawnia ona do wielokrotnego wjazdu w celach turystycznych na łącznie 90 dni w okresie 180 dni.

Bez cła do Turcji można wwieźć: 200 papierosów lub 50 cygar, 1 l wina, 0,7 l alkoholu spirytusowego oraz niewielkie ilości kawy i herbaty. Wartość wwożonych upominków nie może przekraczać 250 euro.

Kultura

Wpływ na kształtowanie kultury tureckiej miało oddziaływanie świata arabskiego, chrześcijańskiej Europy oraz mniejszość kurdyjska, która zamieszkiwała południowo-wschodnią część kraju.

Na współczesny charakter Turcji największy wpływ ma islam. W wielu miejscach państwa wciąż kultywuje się tradycje, w których to mężczyzna pełni dominującą funkcję. Zauważa się pewien zwrot ku islamowi, powrót do niego.

Muzyka ludowa rozwinęła się w różnych kierunkach – muzyki wojskowej, mistyczno-religijnej oraz ludowych pieśni. Nierozerwalnie z tym wiążą się tradycyjne tańce, np. taniec łyżek czy też tarcz i mieczy.

Najważniejszymi tureckimi świętami są:

  • Seyker Bayrami – idea święta opiera się na wybaczaniu innym oraz godzeniu się osób pokłóconych,
  • Kurban Bayrami – rodziny, które na to stać, kupują barana; osoba, która nie ma długów, zabija zwierzę, jedną trzecią mięsa zostawia sobie, a pozostałe dwie trzecie oddaje potrzebującym,
  • Ramadan.

Nierozerwalnym elementem kulturowego krajobrazu Turcji jest hamam. To turecka łaźnia, w której obowiązuje zasada odizolowania kobiet od mężczyzn.

Żywność

Chociaż większości osób tureckie jedzenie kojarzy się z kebabami, nie jest to jedyna potrawa, którą można tu skosztować. W Turcji śniadania są lekkie, zazwyczaj jest to chleb, słony ser biały, warzywa oraz miód. Należy pamiętać, że ze względu na religię mięso wieprzowe nie jest spożywane w tym kraju. Zostało ono zastąpione baraniną, wołowiną oraz jagnięciną.

Wśród tradycyjnych potraw tureckich wymienić można:

  • kokorec – danie z jagnięcych flaków,
  • imam bayildi – bakłażan nadziewany pomidorami, czosnkiem i cebulą,
  • gozleme – placki z nadzieniem mięsnym lub wegetariańskim,
  • borek – paszteciki z ciasta francuskiego z nadzieniem z mięsem lub serem,
  • falafele – kotleciki z ciecierzycy, z dodatkiem natki pietruszki, smażone na głębokim tłuszczu,
  • balkawa – ciasto francuskie nasączone miodem oraz posypane migdałami,
  • w Turcji można napić się świetnej kawy oraz herbaty,
  • znanym tureckim alkoholem jest raki, czyli wódka anyżowa.

Bezpieczeństwo

Najbezpieczniej unikać picia wody z kranu, a także przegotowanej. Zaleca się korzystanie z wody butelkowanej, a także dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem.

Tureckie prawo jest bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o antyki. Z tego też względu nie należy kupować dzieł z nieoficjalnych, podejrzanych źródeł. Zabronione jest wywożenie antyków z kraju i mogą grozić za to surowe kary. Surowo zakazane jest także posiadanie i handel narkotyków. Ponadto należy wiedzieć, że niektórym obiektom (muzeom, świątyniom itp.) nie można wykonywać zdjęć.

Odwiedzając świątynie, zwłaszcza kobiety muszą się zadbać o odpowiednie ubranie. Konieczne jest zakrycie głowy szalem przez panie, przez wszystkich natomiast okrycie ramion i kolan oraz zdjęcie butów.

Decydując się na przyjazd do Turcji samochodem, należy zatroszczyć się o ubezpieczenie pojazdu obejmujące azjatycką część kraju.

W miejscach zatłoczonych jesteśmy narażeni na kradzieże dokumentów lub bagażu. W przypadku poruszania się po ulicach należy pamiętać, że w Turcji to samochody mają pierwszeństwo, a w razie wypadku z udziałem pieszego to pieszy jest winny zajściu.

Chociaż nie jest to reguła, picie alkoholu w miejscach publicznych może być niemile widziane (podobnie jak nadmierne okazywanie sobie uczuć).

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – pogotowie ratunkowe,
  • 155 – policja,
  • 156 – żandarmeria,
  • 110 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się w podróż do Turcji, należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem UV, a także nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym.

Walutą jest lira turecka (YTL). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir, monet natomiast: 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 lira. Powszechnie akceptowane karty to: Visa i American Express.

Kiedy jechac

Klimat Turcji może być szczególnie męczący dla osób starszych oraz dzieci. W porze letniej w kraju panują duże upały. Zaleca się wybranie do Turcji w okresie wiosennym (kwiecień, maj) oraz jesiennym (wrzesień). Wówczas unikniemy wysokich temperatur, a plaże będą mniej zatłoczone.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest żadne świadectwo szczepień. Służba zdrowia w Turcji jest w większości prywatna, a koszty leczenia mogą być naprawdę wysokie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Napiwki w Turcji nazywa się bakszyszem i jest to ogólnie przyjęty zwyczaj. Czasami zdarzyć się może, że obsługująca nas osoba, będzie oczekiwała od nas napiwku. Nie należy tego odbierać jako niegrzeczne zachowanie.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci