Tanzania
Informacje turystyczne

Tanzania- Podstawowe informacje

Tanzania położona jest nad Oceanem Indyjskim. Składa się z części kontynentalnej oraz wysp: Zanzibar, Mafia i Pemba. Zarówno same wyspy, jak i wybrzeże otoczone jest rafami koralowymi. Największą część kraju zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska o równinnej, lekko falistej rzeźbie terenu. Porozcinana  jest licznymi rowami tektonicznymi. Zachodnia część kraju to Rów Środkowoafrykański z jeziorami tektonicznymi. U jego krawędzi znajduje się teren górzysty. Północ państwa to natomiast Rów Wschodnioafrykański z jeziorami i masywami wulkanicznymi. Niziny występują na wybrzeżach oraz w dolinie rzeki Rufidżi.

Tanzania należy do najuboższych krajów świata. Podstawową gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Grunty orne pokrywają ok. 6% powierzchni kraju, 40% to natomiast pastwiska. Lasy porastają ok. 47% powierzchni państwa. Pozostała część to nieużytki.

Uprawiane są głównie: sizal, tytoń, kawa, pszenica, goździki i pyrethrum (roślina wykorzystywana do produkcji środków owadobójczych). Powszechne są uprawy plantacyjne, m.in.: bananów, manioka, bawełny, batatów, orzeszków ziemnych oraz palmy kokosowej. Hodowane są: bydło, kozy, owce, osły, konie i trzoda chlewna. Z lasów pozyskiwane są: wosk pszczeli, kora namorzynowa oraz kamfora.

Na terytorium kraju występują złoża surowców mineralnych, w tym: diamentów, rubinów, szafirów, złota, wolframu, ołowiu, miedzi, żelaza, gazu ziemnego, azbestu i grafitu. Znaczącymi gałęziami przemysłu są: przetwórstwo kawy, sizalu i bawełny.

Tanzanię corocznie odwiedza ok. 1 milion turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Dar es Salaam
15 Mtwara Road, Oysterbay, P.O. Box 249, Dar es Salaam
Tel.:  (+255) 22 222 1050
E-mail: daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://daressalaam.msz.gov.pl/pl/p/daressalaam_tz_a_pl/

Na granicy

Do przekroczenia granicy konieczna jest wiza. Można ją nabyć na głównych przejściach granicznych lub w ambasadzie Tanzanii. Koszt jednorazowej wizy turystycznej to 50 dolarów (na maksymalnie 90 dni). Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do kraju jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Tanzanii można wwieźć: 250 szt. papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, 1 l wysokoprocentowego alkoholu powyżej 22% lub 2 l wyrobów winiarskich i 5 litrów piwa, 0,5 l perfum.

Cłu podlegają przedmioty zgłoszone jako upominki dla znajomych mieszkających w Tanzanii.

Kultura

Tanzanię zamieszkują różne grupy etniczne. Najliczniejszymi są plemiona Nyamwezi oraz Sukuma. Północ kraju zamieszkują Masajowie, czyli potomkowie dawnego wojowniczego plemienia ze wschodniej Afryki. Prowadzą oni koczowniczy tryb życia. Można ich rozpoznać po czerwonych płaszczach i pelerynach. Ich rytualny taniec jest pełen wysokich podskoków. W niektórych wioskach można trafić na odpłatny pokaz tradycji i stylu życia Masajów.

W Tanzanii dominują dwie religiechrześcijaństwo oraz islam. Ważną rolę odgrywają również wyznania animistyczne.

Żywność

Wśród tradycyjnych tanzańskich potraw wyróżnić można:

  • kaimati – pączki,
  • ugali – potrawa z płatków kukurydzianych i gulaszu lub sosu warzywnego,
  • nyama choma – pieczeń przygotowana na otwartym ogniu (zazwyczaj z kozy),
  • mokimo – puree ze słodkich ziemniaków, kukurydzy, grochu i zielonych bananów,
  • ndayu – młoda duszona kozina,
  • samosy – pierożki z różnym nadzieniem,
  • ośmiornica w mleku kokosowym z kurkumą w towarzystwie ryżu,
  • pilaw – ryż z przyprawami,
  • biriani – ryż z sosem warzywnym,
  • wśród alkoholi popularne są: piwa, konyagi (wódka przypominająca smakiem gin), wina palmowe oraz wina z papai.

Bezpieczeństwo

Ze względu na skażenia bakteryjne wody zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz korzystanie z niej podczas mycia zębów. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej spożywać posiłki poddane obróbce termicznej. Owoce przed zjedzeniem należy obrać ze skórki.

Nie wolno kąpać się w wolno stojących wodach i wolno płynących rzekach. Bezpieczeństwo zapewniają wyłącznie kąpiele w chlorowanych basenach.

Należy uważać na kieszonkowców. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na bagaż, portfel oraz dokumenty. Zabronione jest fotografowanie obiektów rządowych i wojskowych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer alarmowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Tanzanii, warto ze sobą zabrać: krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, lekką, przewiewną odzież, cieplejszą odzież (na wieczór i noce), nakrycie głowy chroniące przed udarem, moskitierę, środki antyseptyczne na wypadek skaleczeń, środki antymalaryczne, zapas środków higienicznych oraz woreczki foliowe (do ochrony przedmiotów przed wszechobecnym pyłem). Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest szyling (TNT). Nominały banknotów to: 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 szylingów, monet natomiast: 5, 10, 20, 50 i 100 szylingów. Nie warto używać kart płatniczych ze względu na niekorzystny kurs walutowy.

Kiedy jechac

W Tanzanii jest ciepło przez cały rok. Szczyt sezonu turystycznego to okres od czerwca do września. Najmniej tłoczno jest pomiędzy grudniem a marcem. Pora deszczowa przypada na marzec – czerwiec.

Inne

Zdrowie. Przed podróżą należy zaszczepić się przeciwko: żółtej febrze i żółtaczce. Występuje zagrożenie zachorowania na cholerę, malarię, dżumę oraz AIDS. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Napiwki nie są obowiązkowe. Jeżeli jednak jesteśmy zadowoleni z obsługi, warto wręczyć niewielką sumę lub zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci