Tajlandia
Informacje turystyczne

Tajlandia- Podstawowe informacje

Tajlandia jest krajem urozmaiconym pod względem rzeźby terenu i krajobrazów. Północ i zachód państwa zdominowane jest przez wysokie góry Tanen Tong Dan poprzecinane rzekami. Pozostała część Tajlandii to natomiast niziny, pełne zieleni i jezior. Wschodnie wybrzeże to piaszczyste, szerokie plaże, zachodnie to natomiast wąski piaszczysty pas.

Gospodarka Tajlandii opiera się na rolnictwie oraz wydobyciu surowców mineralnych. Wśród głównych upraw wymienia się: ryż, kukurydzę, maniok, trzcinę cukrową, soję, tytoń oraz kauczuk. W przypadku hodowli znaczenie odgrywa chów bydła oraz bawołów. Istotne jest także rybołówstwo – morskie i śródlądowe.

Na terytorium Tajlandii znajdują się złoża: rud cyny, rud wolframu, rud żelaza, antymonu, manganu, tantalu, ołowiu, miedzi oraz soli potasowej. Rozwiniętymi gałęziami przemysłu jest: włókiennictwo, przemysł tekstylny, spożywczy oraz elektromaszynowy. 

Tajlandię corocznie odwiedza ok. 32,6 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Bangkoku
Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +662 645 03 67- 9
Fax: +662 645 03 65
E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://bangkok.msz.gov.pl

Na granicy

W przypadku pobytu do 30 dni wiza turystyczna nie jest wymagana. Na lotnisku pobierana jest od turystów tzw. opłata lotniskowa (czasami bywa ona wliczona w cenę biletu). Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy.

Bez cła do Tajlandii można wwieźć: 200 papierosów, 1 l alkoholu oraz 1 aparat fotograficzny.

Kultura

Tajlandia to kraj zróżnicowany pod względem kultury. Zamieszkują go różne narodowości. Językiem urzędowym jest tajski, jednak wielu mieszkańców posługuje się malajskim, chińskim czy też angielskim. Głównym wyznaniem jest buddyzm (ok. 95% społeczeństwa).

Święta w Tajlandii są liczne, kolorowe i żywiołowe. Oficjalnie w tajskim kalendarzu jest 12 świąt, jednak obchodzone są także inne uroczystości o charakterze regionalnym lub narodowym. Najważniejszymi ze świąt są:

  • Święto Kwiatów – towarzyszą mu parady wozów ozdobionych kwiatami,
  • Tajski Nowy Rok (Songkran) – rytualne kąpiele, polewanie wody, kąpanie posągów Buddy, pochody ulicami z posągami,
  • Raek Nah (Ceremonia Zasiewu) – rozpoczyna okres sadzenia ryżu,
  • Święto Fajerwerków – przed nadejściem monsunu letniego oraz pory deszczowej,
  • Święto Światła – na wody puszczane są łódeczki ze świecami, monetami, kadzidełkami oraz kwiatami.

Puszczanie latawców to tradycyjna rozrywka Tajów. W lutym i w maju mają miejsce liczne zawody oraz pokazy.

Żywność

Kuchnia tajska to barwne, dobrze przyprawione potrawy. Tradycyjne dania to:

  • smażona szarańcza,
  • prażone koniki polne,
  • pad tai – smażony makaron ryżowy z dodatkami w postaci kurczaka lub krewetek,
  • bami – makaron jajeczny z mięsem i warzywami,
  • roti – naleśniki najczęściej serwowane z czekoladą i bananami,
  • tom yum – ostra zupa serwowana z krewetkami bądź kurczakiem, doprawiana sosem rybnym, imbirem, chili oraz mlekiem kokosowym.

Bezpieczeństwo

Tajowie piją wodę bezpośrednio z kranu, jednak do tej kwestii należy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Bezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej. Jeżeli zamierzamy podziwiać rafy koralowe, koniecznie wyposażmy się w odpowiedni sprzęt oraz odzież, która uchroni przed otarciami i oparzeniami meduz. Kąpiele w wodach słodkich mogą zakończyć się zakażeniem groźnymi bakteriami.

Należy także uważać na kieszonkowców. Zaleca się nie korzystać z taksówek, które nie mają widocznej licencji. Posiadanie narkotyków jest surowo karane – nawet karą śmierci.

Ważne numery alarmowe:

  • 191 lub 195 – policja,
  • 1155 – policja turystyczna,
  • 1669 – pogotowie ratunkowe,
  • 199 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

W Tajlandii często pojawiają się monsuny. Ze względu na dużą wilgotność powietrza zaleca się zabranie ze sobą odzieży przeciwdeszczowej oraz lekkich ubrań, które szybko schną. Dobrze jest również zabrać ze sobą: nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, a także środki przeciwko owadom.

Jeżeli chcemy poruszać się samochodem po Tajlandii, konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawo jazdy.

Walutą jest bath (THB). Nominały banknotów to: 20, 50, 100, 500 i 1000 bathów, monet natomiast 25 i 50 satangów oraz 1, 5 i 10 bathów. Powszechnie akceptowane są karty American Express, Master Card oraz Visa.

Kiedy jechac

Najlepszą porą na zwiedzanie Tajlandii jest okres od listopada do lutego. W tym czasie średnie temperatury w kraju wynoszą ok. 28 stopni Celsjusza. W okresie od czerwca do października trwa pora deszczowa, natomiast od marca do maja – dają o sobie znać wysokie temperatury (dochodzące do ok. 40 stopni Celsjusza). 

W Tajlandii istnieje ryzyko wystąpienia susz, powodzi, cyklonów oraz fal tsunami.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest międzynarodowe świadectwo szczepień. Zaleca się jednak wykonanie szczepień ochronnych przeciwko: błonicy, durowi brzusznemu, japońskiemu zapaleniu mózgu oraz zapaleniu wątroby typu A i B. Warto wspomnieć, że komary przenoszą dengę i malarię, dlatego należy się przed nimi szczególnie chronić. Opieka zdrowotna w Tajlandii jest na wysokim poziomie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. W Tajlandii jest zwyczaj wręczania napiwków w wysokości ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci