Szwecja
Informacje turystyczne

Szwecja- Podstawowe informacje

Szwecja to kraj, w którym dominują niziny oraz wyżyny. Tereny powyżej 1000 m n.p.m. zajmują zaledwie 2,6%. W północno-zachodniej części kraju znajdują się Góry Skandynawskie z rozległymi wierzchowinami oraz niewielkimi lodowcami. Na północy Szwecji śnieg zalega nawet 8 miesięcy, na południu natomiast 2-3 miesiące. 8,5% powierzchni kraju zajmują jeziora. Jest ich ok. 100 tysięcy. Największym jest Wener, najgłębszym natomiast Hornaren.

W Laponii środowisko naturalne zostało zachowane na wysokim poziomie, praktycznie nietknięte przez działalność człowieka. Prawo dotyczące ochrony przyrody jest tu dość surowe. Ciekawym zwyczajem jest możliwość swobodnego poruszania się niemalże wszędzie. Turyści mogą biwakować i poruszać się po rezerwatach oraz terenach prywatnych, o ile nie wyrządzają żadnych szkód.

Roślinność w Szwecji jest zróżnicowana – od lasów liściastych po torfowiska. Lasy porastają ok. 64% powierzchni kraju. W naturalnym środowisku życia można spotkać m.in. niedźwiedzie, lisy, rysie oraz sarny. Na północy kraju hodowane są renifery.

Szwecja to najbogatsze państwo Skandynawii, kraj wysoko rozwinięty. Wśród złóż surowców mineralnych wyróżnić można: rudę żelaza, miedzi, ołowiu, cynku, srebro, złoto oraz piryty. Rozwinięta jest sieć hydroelektrowni. Przemysł opiera się głównie na produkcji celulozy, papieru, tektury oraz tarcicy.

Szwecję corocznie odwiedza ok. 29,9 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Sztokholmie
Karlavägen 35, 114 31 Sztokholm
Tel.: +46 8 50575000
Fax: +46 8 50575086
E-mail: sztokholm.amb.info@msz.gov.pl
Strona www: https://sztokholm.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Dokumentem, który uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu do 3 miesięcy, jest dowód osobisty lub paszport. Muszą być one ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Szwecji można wwieźć: 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym do 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Szwecja kojarzona jest z reniferami, ośnieżonymi górskimi szczytami oraz białymi nocami. Uroczyście obchodzone są święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc oraz święto wiosny (Valpurga). Podczas obchodów tego ostatniego organizowany jest konkurs piękności. W Szwecji hucznie obchodzony jest także dzień św. Jana.

Najliczniej wyznawaną religią jest protestantyzm. Szwedzi są jednak bardzo tolerancyjni w zakresie wiary. Liczną grupę stanowią baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści, muzułmanie, katolicy, a także ateiści.

Żywność

Wśród tradycyjnych szwedzkich dań wyróżnić można:

  • Kottbullar – klopsiki z mięsa wieprzowego,
  • Surstromming – kiszony śledź,
  • marynowany lub wędzony łosoś z warzywami,
  • Renskav – podłużne kawałki suszonego lub mrożonego mięsa renifera, usmażone na patelni,
  • różnego rodzaju zupy rybne,
  • Kanelbulle – bułka drożdżowa z cynamonem, posypana cukrem,
  • popularnymi alkoholami są: piwo oraz wódka.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia. Kradzieże kieszonkowców są sporadyczne i najczęściej zdarzają się w większych ośrodkach miejskich. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty oraz pieniądze.

W Szwecji obowiązuje częściowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Trunki procentowe mogą kupić osoby powyżej 20. roku życia.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 02 09 12 912 – pomoc drogowa.

Co zabrac ze sobą

Północna część Szwecji jest chłodniejsza, warto więc wziąć ze sobą ciepłą odzież. Zimą może pojawić się mróz dochodzący nawet do -30 stopni Celsjusza. W tym okresie konieczne jest wyposażenie się w zimowe opony oraz łańcuchy.

Miłośnicy wędkarstwa mogą śmiało zabrać ze sobą sprzęt wędkarski, ponieważ kraj ten słynie z wielu łowisk.

Walutą jest szwedzka korona (SEK). Nominały banknotów to: 20, 50, 100, 500, 1000 oraz 10000 SEK, natomiast monet: 1, 5, 10 SEK i 50 ore. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Master Card, Visa, American Express oraz Diners Club.

Kiedy jechac

Najlepszymi miesiącami na podróż do Szwecji jest czerwiec-sierpień (turystyka letnia) oraz styczeń-kwiecień (turystyka zimowa).

Inne

Zdrowie. Koszty leczenia są wysokie. Dlatego też warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Wystarczy zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty lub napiwek w wysokości 10% jego wartości.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci