Szwajcaria
Informacje turystyczne

Szwajcaria- Podstawowe informacje

W Szwajcarii dominują górzyste tereny. Południowa część kraju to Alpy, które zajmują ok. 60% terytorium państwa. W Alpach Retyckich występują lodowce, z których najdłuższy ma długość 23,6 km. Tereny górzyste porozcinane są licznymi przełęczami, m.in. św. Bernarda, św. Gotharda oraz Simplon. Wyżyna Szwajcarska zajmuje ok. 30% powierzchni kraju i jest zlokalizowana na północny-zachód od Alp. Pozostałe ok. 10% zajmują Góry Jura.

Na terenie Szwajcarii występują liczne naturalne jeziora – jest ich blisko 15000. Większość z nich powstała na skutek działania lodowców górskich. Powierzchnia dwóch jezior – Genewskiego oraz Bodenskiego – przekracza 500 kilometrów kwadratowych. Lasy porastają jedynie ok. 2% powierzchni kraju.

Szwajcaria to jedno z najbogatszych państw świata. Niegdyś gospodarka kraju opierała się na wysoko rozwiniętym przemyśle oraz nowoczesnym rolnictwie. Aktualnie największy dochód wytwarzają banki oraz firmy ubezpieczeniowe działające na terenie państwa.

Rolnictwo zaspakaja potrzeby mieszkańców kraju. Najwięcej upraw zlokalizowanych jest na Wyżynie Szwajcarskiej. Pewne znaczenie ma również gospodarka leśna. Najważniejszymi gałęziami przemysłu jest: przemysł maszynowy, precyzyjny oraz produkcja zegarków. Ok. 90% światowej produkcji zegarków przypada na Szwajcarię. W przypadku przemysłu spożywczego znaczenie odgrywa produkcja serów, czekolady oraz koncentratów spożywczych.

Szwajcarię corocznie odwiedza ok. 11 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Bernie
Berno, Elfenstrasse 20a, Postfach 151, 3000 Bern 15
Tel.: +41 31 358 02 0
Fax: +41 31 358 02 16
E-mail: berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://berno.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

Jeżeli pobyt nie przekracza 3 miesięcy, wiza nie jest wymagana. Należy posiadać paszport, który będzie ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Szwajcarii można wwieźć: 200 sztuk papierosów lub 50 cygar, 1 l alkoholu powyżej 15% lub 2 l alkoholu poniżej 15%.

Kultura

Szwajcaria na całym świecie słynie nie tylko ze swoich banków i doskonałej czekolady, ale również z wynalazków. To tutaj swój początek miała polisa ubezpieczeniowa, witaminy czy środek owadobójczy DDT.

Dorośli mężczyźni w Szwajcarii mają w domach karabiny z wojskowego przydziału. Jednak nikt nie wykorzystuje broni nielegalnie – na ulicach tego kraju można czuć się bezpiecznie. Państwo to zjednoczyło cztery grupy narodowościowe: niemiecką, włoską, francuską oraz retoromańską. Mieszkańcy obszarów górskich mają tradycyjne stroje, które zakładają najczęściej z okazji świąt.

Alpejscy pasterze co roku wiosną wyprowadzają bydło wysoko na hale. W okresie letnim mieszkają w szałasach, kultywując grę na alphornie (Alpejski Róg), czyli tradycyjnym instrumencie pasterskim.

W wielu miastach organizowane są różnego typu uroczyste jarmarki oraz święta. Kultywowane są dawne tradycje i zwyczaje. Wśród najważniejszych szwajcarskich świąt wymienić można:

  • Dzień Szwajcarii (1 sierpnia),
  • Sechselauten – Festiwal Wiosny w Zurychu (18 kwietnia),
  • festiwal jodłowania – odbywa się co trzy lata, najbliższy przypada na 2020 rok,
  • Parada Uliczna w Zurychu (13 sierpnia),
  • Bożonarodzeniowe Jarmarki Świąteczne (w grudniu).

Żywność

Wśród szwajcarskich przysmaków należy wyróżnić:

  • fondue – stopiony ser podawany w niewielkim garnuszku nad płomieniem, najczęściej serwowany z chlebem pokrojonym na małe kawałki,
  • raclette – topiony ser połączony z kawałkami mięsa, warzyw oraz chleba,
  • rosti – starte ziemniaki z dodatkiem masła, smażonych jajek, boczku, sera oraz grzybków,
  • Toblerone – czekolada kształtem przypominająca Alpy,
  • schnappsie – napój wytwarzany z ziół i owoców,
  • ovomaltine – szwajcarskie kakao.  

Bezpieczeństwo

Jakość wody jest na wysokim poziomie. Można spożywać wodę kranową. Szwajcaria jest krajem bezpiecznym, jednak nie należy zapominać o podstawowych zasadach ostrożności.

Ważne numery alarmowe:

  • 117 – policja,
  • 118 – straż pożarna,
  • 144 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Jeżeli udajemy się do Szwajcarii zimą, koniecznie zabierzmy ze sobą odpowiednią odzież, która umożliwi ubieranie się na tzw. cebulkę. Podróżując samochodem, wyposażmy się w opony zimowe oraz łańcuchy.

Walutą jest frank szwajcarski (CHF). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 CHF, monet natomiast: 5, 10, 20 i 50 centymów oraz 1, 2, 5 CHF. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Master Card, Visa, American Express oraz Diners Club.

Należy zabrać ze sobą adapter do gniazdek elektrycznych.

Kiedy jechac

Szwajcaria co roku przyciąga miłośników sportów zimowych. Grudzień – marzec to najlepszy okres na zimowe szaleństwa. Lato oraz późna wiosna to natomiast świetny czas na letnie sporty, np. paralotnie czy spływy kajakowe.

Inne

Zdrowie. Służba zdrowia jest bardzo droga, dlatego też zaleca się wykupienie indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Napiwki najczęściej włączone są do rachunku. Jeżeli nie, a jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy wręczyć tip w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci