Stany Zjednoczone
Informacje turystyczne

Stany Zjednoczone- Podstawowe informacje

Stany Zjednoczone są największą gospodarką światową. Poziom życia obywateli USA uważa się za jeden z najwyższych na świecie. To jeden z największych producentów żywności oraz największy producent w sektorze przemysłowym na świecie. Stany Zjednoczone powszechnie uważane są za globalne centrum biznesu.

Powierzchnia USA ukształtowana jest głównie przez równiny centralne. Na zachodzie kraju znajduje się obszar górzysty, na wschodzie dominują zaś niskie góry oraz wzgórza. Hawaje to typowy krajobraz wulkaniczny. Stany Zjednoczone słyną z pięknych parków narodowych, rozległych pustyń oraz przestrzeni skalistych, które zapierają dech w piersiach. Zróżnicowanie krajobrazów USA idzie w parze z dużą różnorodnością kulturalną tego kraju.

Stany Zjednoczone to dla wielu Europejczyków wymarzony punkt na mapie podróży. Przed podróżą do USA koniecznie jest jednak dopełnienie pewnych formalności. Mowa m.in. o uzyskaniu wizy turystycznej. Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 160 dolarów oraz odbyciem rozmowy z konsulem w ambasadzie (cel podróży, jakie kraje ostatnio odwiedzaliśmy, jak długo chcemy pozostać w USA itp.).

USA corocznie odwiedza ok. 40 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP
Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
Tel.: +1 202 499 1700
Email: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://waszyngton.msz.gov.pl/pl/


Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
Nowy Jork, 233 Madison Ave. (Jan Karski Corner), 10016
Tel. dyżurny: +1 646 237 2108
Tel.: +1 646 237 2100
Fax: +1 646 237 2105
Email: nowyjork.kg.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://nowyjork.msz.gov.pl/pl/


Konsulat Generalny RP w Los Angeles
Los Angeles, 12400 Wilshire Boulevard Suite 555, CALIFORNIA 90025-1055
Tel. dyżurny: +1310 6998092
Tel.: +1310 4428500
Fax: +1310 4428515
Email: losangeles.polishconsulate@msz.gov.pl
strona www: https://losangeles.msz.gov.pl/pl/
 

Konsulat Generalny RP w Chicago
Chicago, 1530 N.Lake Shore Drive, 60610
Tel. dyżurny: +1312 7357772 (po godzinach i dni wolne)
Tel.: +1312 3378166 (w godzinach pracy placówki)
Email: chicago.kg.sekretariat@msz.gov.pl
strona www: https://chicago.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Polacy, którzy wjeżdżają do USA, muszą posiadać wizę. Warto jednak nadmienić, iż nie daje ona pewności przekroczenia granicy. Jeżeli urzędnik dopatrzy się jakichś nieprawidłowości (np. konflikt z prawem, bezprawne przedłużanie wcześniejszego pobytu w USA), może nie zezwolić na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych. W przypadku paszportu wymaga się, aby był on ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy.

Do Stanów Zjednoczonych bez cła można wwieźć wyłącznie: 1 litr alkoholu (w niektórych stanach mniej) oraz 200 papierosów lub 50 cygar. W przypadku upominków ich wartość nie powinna przekraczać 100 dolarów.

Przez granicę zabrania się przewożenia: narkotyków, kubańskich cygar oraz produktów żywnościowych.

Kultura

Amerykanie dumni są przede wszystkim z osiągnięć w sporcie. Za najpopularniejsze dziedziny w tym kraju uważa się baseball, futbol amerykański oraz koszykówkę.

Amerykanie hucznie obchodzą trzy święta:

  • Dzień Niepodległości (4 lipca) – towarzyszą temu uliczne pochody, sztuczne ognie oraz wiele innych atrakcji,
  • Halloween (31 października) – święto, które zaczęło przyjmować się również w krajach Europy,
  • Dzień Dziękczynienia (ostatni czwartek listopada) – święto obchodzone jest w domu, w gronie najbliższych, a obowiązkowym elementem w tym dniu jest pieczony indyk.

Stany Zjednoczone uważane są za miejsce narodzin wielu popularnych rodzajów muzyki: rapu, soulu, bluesa, jazzu oraz country.

USA nierozerwalnie kojarzy się również z Indianami. Około 0,2% amerykańskiej populacji (2 mln ludzi) stanowią rdzenni Indianie. Niektórzy z nich starają się przywrócić zwyczaje kultywowane przez przodków, czego wynikiem jest powstawanie nowych osad indiańskich. Narajo, czyli największe indiańskie plemię, osiedliło się na południowym zachodzie kraju. Corocznie odbywają się tu zloty Indian. Można wówczas przyjrzeć się ich rytualnym tańcom oraz tradycyjnym strojom.

Żywność

Stany Zjednoczone znane są przede wszystkim z barów szybkiej obsługi. Popularne hamburgery, pizza po amerykańsku i skrzydełka kurczaków – te przysmaki miały swój początek w miastach Ameryki, dopiero później stopniowo rozprzestrzeniły się na inne kontynenty. 

Jeżeli chodzi o typową kuchnię amerykańską, zauważyć można jej lokalne odmiany. Na ulicach większości miast Stanów Zjednoczonych można spotkać wiele restauracji serwujących różnorodne potrawy. Każdy region ma swój „znak rozpoznawczy”. Dla przykładu zupa krabowa na Wschodnim Wybrzeżu USA, potrawy z chili w południowej części Stanów Zjednoczonych, homary w Maine czy pieczona fasola rodem z Bostonu.

Bezpieczeństwo

Ogólny poziom bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych trudno jednoznacznie określić. Największą ostrożność powinno się zachować w dużych miastach oraz podczas podróży metrem poza godzinami szczytu. Pieniędzy oraz dokumentów nie należy trzymać na wierzchu (uwaga: kieszonkowcy). Nie zaleca się nawiązywania kontaktu wzrokowego z osobami wyglądającymi na podejrzane. Należy unikać miejsc, o których powszechnie wiadomo, że sprzedaje się tam narkotyki.

Podczas podróży samochodem konieczne jest przestrzeganie dozwolonej prędkości. W USA należy liczyć się z wysokimi mandatami za jej przekroczenie. Policjant, który nie prosi o zapłacenie za mandat na miejscu, może posądzić nas o próbę wręczenia łapówki, gdy wyciągniemy pieniądze i będziemy próbowali mu je wręczyć. Z tego też względu zaleca się proszenie o mandat kredytowy. Surowo zabronione jest wymijanie szkolnych autobusów, które zatrzymują się, by wypuścić pasażerów. Należy poczekać, aż pojazd ponownie włączy się do ruchu. Na taryfę ulgową nie mogą również liczyć osoby nietrzeźwe.

Woda w Stanach Zjednoczonych jest zdatna do spożycia. Zaleca się jednak jej wcześniejsze przegotowanie lub też zakup wody w butelkach.

Amerykańska policja ściśle przestrzega zasad dotyczących picia alkoholu. Spożywać go mogą osoby, które ukończyły 18 lub 21 lat (w zależności od stanu). Zabronione jest przemieszczanie się po ulicach z otwartą butelką lub puszką alkoholu, a także podróżowanie z nimi samochodem. W przypadku gier hazardowych – uczestniczyć w nich mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 21. rok życia.

Telefon alarmowy w Stanach Zjednoczonych to 911.

Co zabrac ze sobą

Stany Zjednoczone zajmują ogromną powierzchnię. Warto więc pamiętać także o tym, że ich obszar dzieli się na kilka stref klimatycznych. W niektórych regionach może być naprawdę gorąco i słonecznie, w innych zaś mroźnie i wietrznie. Konieczne jest więc zabranie odzieży adekwatnej do pogody aktualnie panującej w tej części USA, którą chcemy zwiedzić.

Jako, iż walutą w Stanach Zjednoczonych jest dolar (USD), dobrze jest mieć przy sobie gotówkę – banknoty oraz monety. Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 dolarów. Monet zaś: 1, 5, 25 i 50 centów oraz 1 dolar.

Karta kredytowa – to za jej pomocą można zapłacić w większości sklepów, wypożyczali samochodów oraz hoteli. Powszechnie akceptowane są m.in. Visa, Master Card, Diners Club oraz American Express. Jeżeli zamierzamy posiadać przy sobie czeki i to nimi płacić, koniecznie zadbajmy o to, aby były one wystawione w dolarach. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z wysokimi prowizjami.

Jadąc do Stanów Zjednoczonych, warto mieć przy sobie Międzynarodowe Prawo Jazdy (o ile takie posiadamy). Może być ono wykorzystywane również jako dowód osobisty. Dobrze jest je mieć pod ręką i okazać w razie potrzeby.

Podczas podróży po USA warto zatroszczyć się o wcześniejszy zakup biletów samolotowych. Kupując bilet z 21-dniowym wyprzedzeniem, można liczyć na atrakcyjne zniżki. Wielu lokalnych przewoźników oferuje tanie bilety w formie kuponów do wykorzystania na podróże po Stanach Zjednoczonych. Studenci powinni zatroszczyć się o międzynarodową legitymację studencką ISIC, która upoważnia do licznych zniżek (np. na środki transportu).

Nie należy także zapominać, że w USA napięcie w gniazdkach wynosi 110/120 V. Warto więc wyposażyć się w odpowiedni adapter, który umożliwia ładowanie europejskich sprzętów w amerykańskich gniazdach.

Kiedy jechac

Jak już zostało wspomniane, USA słynie z tego, że leży na obszarze różnych stref klimatycznych. Środkowa część kraju to głównie klimat umiarkowany, Hawaje i Floryda – tropikalny, Wielkie Wyżyny (na zachód od Missisipi) – półsuchy, południowo-zachodnia część kraju – suchy, Alaska zaś – subpolarny.

Wiosną i jesienią to najlepszy moment do zwiedzania południa kraju. Lato – Alaski oraz ogólnie północy kraju. Zawsze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych warto sprawdzić, jaka pogoda jest w konkretnym miejscu – i koniecznie odpowiednio przygotować się na wyjazd, pakując niezbędną odzież (letnią, zimową) do walizki.

Inne

Zdrowie. W Stanach Zjednoczonych niewymagane są żadne zaświadczenia o szczepieniach. Zaleca się, aby przed wylotem wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia na kwotę co najmniej 500 tysięcy dolarów. W USA służba zdrowia jest jedną z najdroższych na świecie. Dodatkowo osoby HIV-pozytywne muszą powiadomić o swojej chorobie ambasadę (podczas ubiegania się o wizę).

Napiwki. Za niektóre usługi (np. jazda taksówką, obsługa kelnerska w restauracji, wizyta u fryzjera itp.) spodziewane jest uiszczenie napiwku w wysokości ok. 15%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci