Sri Lanka
Informacje turystyczne

Sri Lanka- Podstawowe informacje

Sri Lanka to kraj, który znajduje się na wyspie Cejlon. Należą do niego również małe wysepki zlokalizowane u jej wybrzeży. Środkowa część państwa to Płaskowyż Centralny z najwyższym szczytem wyspy Pidurutalagala (2524 m n.p.m.). Wschodnia część kraju to pofalowane równiny, północna natomiast tereny nizinne. Piaszczystym wybrzeżom towarzyszą laguny oraz rafy koralowe.

Krajobraz Sri Lanki nierozerwalnie związany jest z wiecznie zielonymi lasami, lasami talowymi oraz lasami namorzynowymi. Kraj ten może pochwalić się licznymi gatunkami drzew porastającymi całe terytorium.

Sri Lanka jest słabo rozwinięta gospodarczo. Dominującym działem gospodarki pozostaje rolnictwo. Grunty orne stanowią ok. 30% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: ryż, kauczukowiec, palma kokosowa, owoce tropikalne, herbata, orzeszki ziemne, trzcina cukrowa, przyprawy oraz kakaowiec. Hodowane są natomiast: bydło rogate, kozy, bawoły, owce i trzoda chlewna. Istotną gałęzią przemysłu jest rybołówstwo.

Na terenie kraju zlokalizowane są złoża surowców naturalnych, m.in.: kamienie szlachetne, grafit oraz ilmenit. Przemysł przetwórczy nie jest dobrze rozwinięty. Jest to głównie przemysł spożywczy, włókienniczy, chemiczny, mineralny i petrochemiczny. Duża część energii elektrycznej pozyskiwana jest z elektrowni wodnej zlokalizowanej na zaporze przy rzece Mahaweli Ganga.

Sri Lankę corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Brak placówki dyplomatycznej w Sri Lance. Akredytowany jest jednak Ambasador RP w Indiach.

Ambasada RP w New Delhi
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 414 96 900
Fax: +91 11 268 71 914
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Strona www: https://newdelhi.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Konieczne jest posiadanie wizy, którą można zakupić bezpośrednio na lotnisku (koszt to 25 dolarów). Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Sri Lanki można wwieźć: 200 papierosów lub 50 cygar, 2 l wina i 1,5 l alkoholu spirytusowego.

Kultura

Ludność zamieszkująca Sri Lankę jest bardzo zróżnicowana. Większość stanowią Syngalezi (ok. 75% populacji kraju), czyli potomkowie ludów pochodzących z południowych Indii, wymieszanych z mieszkańcami północnych części Indii. Pierwotnie obszar kraju zamieszkiwali Weddowie.

Niespełna 20% społeczeństwa to Tamilowie. Sri Lankę zamieszkują również Muzułmanie i Europejczycy. Religią dominującą jest buddyzm, któremu towarzyszą medytacje. Tamilowie natomiast wyznają hinduizm. Świętym miejscem uznawanym przez wszystkich mieszkańców bez względu na wyznawaną religię przez jest Szczyt Adama. Na wierzchołku góry znajduje się zagłębienie, które kształtem przypomina ludzką stopę.

Podczas zwiedzania świątyń oraz innych miejsc kultu należy zadbać o właściwy ubiór – zakryte powinny być kolana, ramiona i głowa. Konieczne jest także zdjęcie obuwia. W trakcie wizyty w domu mieszkańca Sri Lanki może on zaproponować herbatę. Nietaktem byłoby odmówienie poczęstunku.

W każdą pełnię księżyca przypada święto Poya – wówczas obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu.

Żywność

Wśród tradycyjnych potraw Sri Lanki wymienić można:

  • ryż z curry – ryż podawany z kurczakiem, rybą, warzywami, rzadziej baraniną lub wołowiną,
  • string hoppers – placki z makaronu ryżowego,
  • hoppers – cienkie naleśniki z mąki pszennej i ryżowej,
  • rotty – grube naleśniki z nadzieniem,
  • vadai – przekąski z soczewicą,
  • jumbo prawn – wielka krewetka z długimi kolczastymi odnóżami.

Bezpieczeństwo

Nie zaleca się spożywania wody kranowej. Bezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej. Owoce i warzywa należy dokładnie myć przed spożyciem.

Turyści narażeni są na ataki kieszonkowców. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaże oraz dokumenty. Północno-wschodnia część kraju to region napięć politycznych. Niektóre obszary na terytorium kraju są zaminowane – należy bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na takie tereny.

W niektórych miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Ważne numery alarmowe:

  • 110 – pogotowie ratunkowe, straż pożarna,
  • 110 – policja.

Co zabrac ze sobą

Podróżując do Sri Lanki, należy zabrać ze sobą: Krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, środki antymalaryczne, odzież przeciwdeszczową, a także zapas środków higienicznych i antykoncepcyjnych. Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek elektrycznych.

Aby móc prowadzić samochód, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy (obowiązuje ruch lewostronny).

Walutą jest rupia (LKR). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupii, natomiast monet: 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2, 5, 10 rupii. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Visa, Master Card oraz American Express.

Kiedy jechac

Najlepszą porą na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża Sri Lanki jest grudzień – marzec. Wschodnie wybrzeże najlepiej jest natomiast odwiedzić w maju – wrześniu.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest międzynarodowe świadectwo szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się jednak zaszczepienie przeciwko malarii oraz cholerze. Występuje ryzyko zachorowania na żółtaczkę, wściekliznę, polio i tyfus. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Napiwki najczęściej wręcza się kierowcom, kelnerom i przewodnikom. Jest to ok. 10 – 15% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci