Słowenia
Informacje turystyczne

Słowenia- Podstawowe informacje

Słowenia to kraj z przeważającym udziałem gór w ukształtowaniu powierzchni terenu. Geograficznie państwo to dzielone jest na kilka regionów zróżnicowanych pod względem wysokości. Najwyższe są Alpy Julijskie oraz Kamnisko-Savinjske Karawanki (góry z wapieni, łupków i dolomitów). Na przedpolu Alp zlokalizowany jest obszar subalpejski. Na terenie kraju znajduje się również płaskowyż krasowy z formami krasowymi i kotlinami oraz niziny z Niziną Panońska na czele. Blisko połowę Słowenii porastają lasy, głównie bukowe i bukowo-jodłowe.

Państwo to jest najlepiej rozwinięte spośród krajów byłej Jugosławii – aż 55% udziału w produkcie krajowym brutto stanowią usługi, a rolnictwo jedynie ok. 6%. Znaczącymi gałęziami przemysłu jest przemysł drzewny oraz tekstylny. W przypadku rolnictwa uprawiane są głównie: ziemniaki, pszenica, kukurydza oraz owoce.

Słowenię corocznie odwiedza ok. 5 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Lublanie
Bežigrad 10, 1000 Ljubljana
Tel.: +386 1 436-54-50
Fax: +386 1 436-25-21
E-mail: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://lublana.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązuje prawo do swobodnego przepływu osób. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu na terytorium kraju jest paszport lub dowód osobisty – pobyt do 90 dni.

Bez cła do Słowenii można wwieźć: 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Słowenię wyróżnia jednonarodowościowa struktura etniczna (ok. 96% populacji to Słoweńcy). Religią dominującą jest katolicyzm. Kraj zachwyca swoją architekturą – licznymi zabytkami romańskimi, gotyckimi, barokowymi i klasycystycznymi.

Tradycyjna muzyka ludowa czerpała swe inspiracje m.in. z pogańskich pieśni. Śpiew wzbogacony jest o tradycyjne instrumenty muzyczne, w tym cymbały, cytrę, flet i drumlę. Podczas niektórych świąt można zobaczyć dawne tańce w kole.

Ważną imprezą jest Festiwal Letni o charakterze międzynarodowym. Odbywa się w czerwcu i sierpniu w Lublanie oraz Bledzie. Towarzyszą mu przedstawienia teatralne, taneczne i muzyczne.

Żywność

Wśród tradycyjnych słoweńskich potraw wyróżnić można:

  • strukli – kluski z nadzieniem,
  • frika – smażone ziemniaki z serem i jajkiem,
  • bograc – potrawa z trzech rodzajów mięsa, ziemniaków, przypraw i wina,
  • jota – zupa z ziemniaków, kiszonej kapusty oraz fasoli,
  • prsut – szynka suszona na wietrze i słońcu,
  • kiełbasa kranjska – półsucha kiełbasa,
  • njoki – pierożki ziemniaczane,
  • potica – drożdżowe ciasto z nadzieniem orzechowym, makowym lub estragonowym,
  • kremówki z Bledu,
  • burek – ciastka smażone na oleju z farszem na słodko lub słono,
  • wśród alkoholi popularne są głównie wina, brandy oraz piwa.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Powszechne są drobne kradzieże, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż, portfel oraz dokumenty. Nie powinniśmy zostawiać wartościowych przedmiotów w samochodzie.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 113 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Słowenii, warto zabrać ze sobą: ciepły sweter (chłodne wieczory i noce), a także nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne. Warto wziąć również środki przeciwko komarom.

Walutą jest euro (EUR). Sieć bankomatowa jest dobrze rozwinięta. Płacenie kartą płatniczą jest rozpowszechnione.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż jest maj – październik.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Napiwki. Napiwki stają się zwyczajem. Ich wysokość to ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci