Słowacja
Informacje turystyczne

Słowacja- Podstawowe informacje

Słowacja to kraj o charakterze górzystym. Większość terytorium to Karpaty. Południowa część  państwa znajduje się na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Pasma Karpat są zróżnicowane zarówno pod względem wysokości, jak i krajobrazu. Łańcuchy porozdzielane są od siebie płaskimi kotlinami.

Najwyższym pasmem górskim są graniczące z Polską Tatry. Znajduje się tutaj Krywań, czyli narodowa góra Słowaków, do której corocznie w sierpniu odbywają się tłumne marsze o charakterze patriotycznym. Na południe od tego pasma znajdują się Niżne Tatry. Zlokalizowane są tu popularne kurorty narciarskie. Dalej na południe rozciąga się Wielka Fatra – rozległy obszar porównywany do polskich Bieszczadów.

Naturalne jeziora Słowacji znajdują się wyłącznie w Tatrach. Na terenie kraju zlokalizowane są duże sztuczne zbiorniki nazywane morzami. Największe z nich to Liptowskie Morze w pobliżu Tatr. Na granicy z Polską znajduje się natomiast Jezioro Orawskie. Słowackiemu krajobrazowi towarzyszy przyroda o wysokim stopniu zachowania naturalności, piętrowość roślinności, skały wapienne, jaskinie oraz malownicze wąwozy z wodospadami.

Słowacja jest krajem średnio rozwiniętym. Rolnictwo skupione jest głównie w południowej części kraju – nad Dunajcem i Cisą w Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Uprawiana jest m.in. winorośl.

Na terytorium Słowacji nie ma znaczących złóż surowców mineralnych. Energia elektryczna pozyskiwana jest głównie z elektrowni atomowych oraz wodnych. Przemysł opiera się głównie na hutnictwie importowanych surowców. Istotną gałęzią jest przemysł elektromechaniczny i chemiczny.

Słowację corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Bratysławie
ul. Paulínyho 7, 814 91  Bratysława
Tel.: +421 2 5949 0211
Fax: +421 2 5441 3193
Email: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://www.msz.gov.pl/pl/p/bratyslawa_sk_a_pl/ 

Na granicy

Niewymagana jest wiza, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty.

Bez cła na Słowację można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkohol, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Mieszkańcy północnej Słowacji to tzw. gorole, którzy wykazują duży związek z polską góralszczyzną. Największą mniejszością narodową są Węgrzy. W południowej części kraju częściej można usłyszeć język węgierski zamiast słowackiego. Między Słowacją a Węgrami od lat toczą się zatargi dotyczące kwestii praw tej mniejszości narodowej.

Terytorium kraju zamieszkują również Romowie. Liczba Cyganów szacowana jest nawet na 500 tysięcy osób. Ta mniejszość narodowa znajduje się najniżej w hierarchii społecznej. Na Słowacji mieszkają także Rusini.   

Religią dominującą jest katolicyzm. Od lat 80. powróciła tradycja dotycząca pielgrzymek związanych z kultem maryjnym. Większość świąt wyznaczona jest na podstawie kalendarza kościoła katolickiego. W Wielkanoc odbywają się procesje. Wielkanocnym zwyczajem jest smaganie dziewczyn po nogach za pomocą brzozowych rózg.

Tradycyjne piosenki pasterskie można na terenie Słowacji usłyszeć do dzisiaj. Zazwyczaj są one wykonywane w towarzystwie instrumentów – fujary i cymbałów.  

Żywność

Wśród tradycyjnych słowackich potraw wyróżnić należy:

  • zupa kwaśnica,
  • zupa fasolowa,
  • zupa czosnkowa serwowana w bochenku chleba,
  • bryndzove halusky – kluski z bryndzą i smażonym bekonem,
  • strapacky s kaustou – pierogi z kapustą czasami podawane z bekonem,
  • koliba, salas – gęsina,
  • skalicky trdelnik – tradycyjne słodkie ciasto,
  • bryndza, parenica, korbacik, ostiepok – tradycyjne słowackie sery,
  • wśród alkoholi popularne są: wino, piwo, borovicka (słowiańska odmiana ginu) i slivovica.

Bezpieczeństwo

W niektórych regionach woda z kranu nie jest zdatna do spożycia. Najbezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej.

W większych skupiskach oraz środkach transportu publicznego dochodzi do drobnych kradzieży. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na bagaż, dokumenty oraz portfel.

Jeżeli poruszamy się własnym samochodem, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Obowiązuje częściowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz całkowity w środkach transportu publicznego.

Ważne numery alarmowe:

  • 150 – straż pożarna,
  • 155 – pogotowie ratunkowe,
  • 158 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Słowację, warto zabrać ze sobą: odzież dopasowaną do warunków atmosferycznych, płaszcz przeciwdeszczowy, latarkę, scyzoryk oraz śpiwór, jeżeli zamierzamy nocować w schroniskach.

Walutą jest euro. Powszechnie akceptowane karty płatnicze to: Visa, Master Card, American Express oraz Diners Club.

Kiedy jechac

Termin naszego wyjazdu na Słowację powinien być uzależniony od tego, jakim aktywnościom zamierzamy się oddawać. Odpowiedni czas na szusowanie po stokach to grudzień – luty. Chcąc skorzystać z uroków kąpielisk i kompleksów basenowych, wybierzmy się na Słowację latem. Na górskie wycieczki najlepszym okresem jest lipiec – sierpień. Liczne uzdrowiska, kurorty wypoczynkowe oraz źródła termalne zachęcają do wizyt w tym kraju przez cały rok.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się jednak zaszczepienie przeciwko wściekliźnie oraz zapaleniu opon mózgowych, a także wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Mile widziane są napiwki w wysokości 10% lub zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci