Sint Maarten
Informacje turystyczne

Sint Maarten- Podstawowe informacje

Sint Maarten należy do archipelagu Małych Antyli. Zajmuje południową część wyspy, będąc jednocześnie terytorium zależnym Holandii. Północna część należy natomiast do Francji. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi. W ukształtowaniu terenu przeważają niziny. Najwyższe wzniesienie wynosi zaledwie 424 m n.p.m. (Pic Paradis). Krajobrazowi towarzyszą mniejsze wysepki, które są pochodzenia wulkanicznego. Linia brzegowa jest mocno rozwinięta, czego wyrazem są liczne półwyspy oraz zatoki. Na terenie wyspy znajdują się również jeziora.

Naturalną szatę roślinną tworzy roślinność stepowa, a także suche lasy równikowe i lasy tropikalne.

Sint Maarten corocznie odwiedza ok. pół miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Sint Maarten jest terytorium zależnym. Na wyspie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Ambasada RP w Hadze
Alexanderstraat 25, 2514 JM Haga
Tel.: +3170 7990 100
Fax: +3170 7990 147
E-mail: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://haga.msz.gov.pl 

Na granicy

Wyjazd do Sint Maarten w celach turystycznych do 90 dni nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Na granicy turyści mogą zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego.

Zakazane jest wwożenie broni, artykułów pornograficznych oraz broni. W przypadku żywności (owoce, mięso itp.) należy zadbać o to, aby produkty były hermetycznie zapakowane. Nie wolno wywozić żywych zwierząt, wyrobów z nich, a także muszli i elementów rafy koralowej.

Kultura

Religią dominującą jest protestantyzm (ok. 42% populacji ogółem). Na wyspie można również spotkać wyznawców katolicyzmu (ok. 33%), hinduizmu (ok. 5%), Świadków Jehowy oraz muzułmanów.

Językiem urzędowym jest język angielski oraz niderlandzki. W użyciu powszechne są również: francuski oraz hiszpański. Mieszkańcy Sint Maarten posługują się także językiem papiamento i kreolskim.

Od połowy XX wieku na Sint Maarten przybyło wiele osób różnej narodowości. Aktualnie wyspę zamieszkuje ludność z około 70 różnych krajów. Wśród mieszkańców występuje duże zróżnicowanie etniczne.

Sint Maarten wyróżnia się konsumpcyjną kulturą. Niektóre miejscowości tętnią życiem przez całą dobę, oferując bogate życie nocne. Znajduje się tu wiele sklepów z biżuterią oraz kasyn. Hucznie obchodzony jest karnawał. Trwa on aż przez 2 miesiące. Na terenie wyspy zlokalizowane są ruiny starych fortów hiszpańskich.

Ze względu na duże zróżnicowanie etniczne mieszkańców Sint Maarten trudno jest jednoznacznie określić kulturę tego miejsca. Na jej obecny kształt wpływ miały przede wszystkim wpływy francuskie, holenderskie, amerykańskie, angielskie oraz karaibskie.

Żywność

Wśród tradycyjnych potraw na Sint Maarten wymienić można:

  • locri – kurczak z warzywami i ryżem przyprawionym pikantnie,
  • conch stew – duszone ślimaki morskie,
  • journey cake – tradycyjny chleb,
  • BBQ ribs lub chicken – żeberka lub kurczak z grilla,
  • oxtail stew – gulasz ogonowy,
  • fry fish – smażona ryba,
  • acrass – frytki z dorsza,
  • colombo – ugotowany kurczak serwowany z warzywami i ryżem,
  • blaff – marynowana w sosie z cytryny ryba lub inne owoce morza,
  • ti-nain morue – dorsz z bananami,
  • na Sint Maarten można spotkać wiele różnorodnych potraw na bazie owoców morza – gotowanych, duszonych, pieczonych czy grillowanych,
  • wśród alkoholi popularne są: rum oraz piwo.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Sint Maarten uważane jest za miejsce bezpieczne i przyjazne turystom. Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną ostrożność na bagaż, dokumenty oraz portfel.

W okresie czerwiec – listopad występuje ryzyko pojawienia się huraganów. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej stosować się do zaleceń władz miejscowych.

Ważne numery alarmowe:

  • 911 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Sint Maarten, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz krem z filtrem UV. Konieczne jest także spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest gulden antylski (ANG). Nominały banknotów to: 5, 10, 25, 50, 100 i 250 guldenów, monet natomiast: 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1, 2,5, 5 guldenów.

Kiedy jechac

Najlepsze miesiące na podróż do Sint Maarten to: styczeń – kwiecień, czerwiec oraz grudzień. Najbardziej deszczowy jest sierpień.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie niewielkich napiwków w wysokości 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci