Singapur jest miastem, państwem i wyspą w jednym. Jego terytorium rozciąga się na końcu Półwyspu Malajskiego, pomiędzy Malezją a Indonezją. Do kraju należy wiele małych wysp, które są otoczone rafami koralowymi. Niegdyś Singapur porastały wilgotne lasy równikowe. Współcześnie jednak pierwotna roślinność znajduje się na ok. 5% powierzchni kraju.
Singapur podzielony jest na 5 regionów administracyjnych. Każdy z nich dzieli się natomiast na dzielnice. Władze, dbając o zgodę i spójność socjalną, podzieliły kraj z uwzględnieniem różnych grup religijnych i mniejszości etnicznych.
Singapur należy do azjatyckich tygrysów. To kraj wysokorozwinięty, z silnie rozwiniętym przemysłem. Szybki rozwój państwa przypisywany jest na ostatnie dwadzieścia lat.
Większej roli nie odgrywa ani rolnictwo, ani przemysł wydobywczy. Surowce są importowane. Istotną gałęzią gospodarki jest natomiast przemysł przetwórczy, m.in. rafineryjny, stoczniowy, odzieżowy, elektroniczny oraz maszyn górniczych.
Na terytorium Singapuru zlokalizowany jest największy na świecie port oraz lotnisko stanowiące ważny węzeł komunikacyjny. Istotny jest także sam transport morski. Duży udział w dochodach państwa mają usługi finansowe oraz bankowe. W Singapurze zlokalizowana jest największa giełda w Azji.
Singapur corocznie odwiedza ok. 17,5 miliona turystów.
Ambasada RP w Singapurze
435 Orchard Road, #17-02/03 Wisma Atria Office Tower, Singapore 238877
Tel.: +65 62359478
Fax: +65 62359479
E-mail: singapore.secretary@msz.gov.pl
Strona www: https://singapur.msz.gov.pl/pl/
Wiza nie jest wymagana, o ile nasz pobyt nie przekracza 90 dni. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Straż graniczna może zażądać okazania go podczas przekraczania granicy. Wymaganym dokumentem jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.
Kobiety w ciąży muszą okazać zaświadczenie od lekarza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży.
Bez cła do Singapuru można wwieźć: 1 l alkoholu spirytusowego, 1 l wina oraz 1 l piwa. Obowiązuje zakaz wwożenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Przy odprawie należy zadeklarować m.in. gumę do żucia.
Singapur jest najgęściej zaludnionym krajem na świecie. Najliczniejszą grupą etniczną są Chińczycy. Państwo zamieszkują również Majowie, Hindusi, Tamilowie oraz Europejczycy.
Duża różnorodność zauważalna jest w wyznaniach. Religią dominującą jest taoizm. W kraju można spotkać licznych wyznawców buddyzmu, islamu, chrześcijaństwa, hinduizmu oraz ateistów.
Singapurczycy słyną z tego, że są pracowici i zdyscyplinowani. To rząd ustala zasady dotyczące wszystkich aspektów życia. W kraju praktykowane są surowe kary nawet za niewielkie przewinienia, np. przejście przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Polityka państwa sprzyja młodym ludziom, chcącym wejść w związek małżeński i mieć dzieci.
W Singapurze działa tajna policja. Cenzurze podlega prasa, książki i filmy. Zabronione jest rozpowszechnianie treści krytykujących działania rządu.
Wśród tradycyjnych potraw w Singapurze wymienić należy:
Zaleca się korzystanie z wody butelkowanej.
Obowiązuje zakaz palenia oraz żucia gumy w miejscach publicznych. Rzucenie niedopałka na ulicę może wiązać się z mandatem w wysokości 500 singapurskich dolarów. Obowiązuje czasowy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych (pomiędzy godziną 22.30 a 7.00).
Należy uważać na kieszonkowców. Ogólnie prawo w Singapurze jest skrupulatnie przestrzegane i egzekwowane. Za niektóre wykroczenia może grozić kara chłosty. Przemyt lub posiadanie narkotyków grozi karą więzienia, a nawet karą śmierci.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Singapuru, warto ze sobą zabrać: krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem, okulary przeciwsłoneczne, odzież przeciwdeszczową, środki przeciwko owadom, środki higieniczne oraz antykoncepcyjne. Konieczne jest zabranie ze sobą adaptera do gniazdek elektrycznych.
Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane, jeżeli nasz pobyt przekracza 30 dni.
Walutą jest singapurski dolar (SGD). Nominały banknotów to: 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 i 10000 singapurskich dolarów, natomiast monet: 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 singapurski dolar. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane.
Singapur można odwiedzać przez cały rok. Codziennie mogą występować tutaj opady deszczu. W okresie od czerwca do września oraz od listopada do marca występuje większe ryzyko pojawienia się monsunów. Pogoda w tym państwie-mieście jest jednak bardzo zmienna.
Zdrowie. Niewymagane jest świadectwo szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu B i wściekliźnie. Dobrze jest również wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Napiwki. Napiwki w Singapurze nie są czymś powszechnym. Niemniej jednak do rachunku może zostać doliczone 10% za serwis.