Rumunia
Informacje turystyczne

Rumunia- Podstawowe informacje

Rumunię dzieli pasmo Karpat (zajmuje ono ok. 30% powierzchni kraju). Przebiega ono na wschodzie, południu i częściowo zachodzie kraju, otaczając tym samym Wyżynę Siedmiogrodzką. Centrum Rumunii stanowi Transylwania, zwana Siedmiogrodem. Regionem nizinnym jest Wołoszczyzna zlokalizowana w południowej części kraju. Pomiędzy Morzem Czarnym a Dunajem znajduje się Dobrudza o pagórkowatym ukształtowaniu terenu. Na terenie państwa można znaleźć liczne jeziora oraz sztuczne zbiorniki retencyjne.

W gospodarce Rumunii duże znaczenie odgrywa rolnictwo. Charakteryzuje się niskim poziomem zmechanizowania oraz zużycia nawozów sztucznych. Użytki rolne pokrywają blisko 65% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: kukurydza, pszenica, żyto, jęczmień, buraki cukrowe, ziemniaki, tytoń, konopie, bakłażany, papryka, pomidory, groch i fasola. Hodowane są natomiast: bydło, trzoda chlewna, drób i owce. Najsłabiej rozwinięte jest leśnictwo, rybołówstwo skupia się natomiast na wybrzeżu kraju.

Na terenie Rumunii znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, ruda żelaza, cynk, ołów, miedź, mangan, złoto, srebro, fluoryt, wapień, granit, marmur oraz bazalt. W przemyśle znaczenie odgrywa przemysł motoryzacyjny, petrochemiczny, spożywczy, hutniczy oraz włókienniczy.

Rumunię corocznie odwiedza ok. 15,7 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Bukareszcie
Aleea Alexandru 23, 011821, sector 1, Bukareszt
Tel.: (00 4021) 30 82 200
Fax: (00 4021) 30 82 210
E-mail: bukareszt.wpe@msz.gov.pl
Strona www: https://bukareszt.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Niewymagana jest wiza, jeżeli podróżujemy w celach turystycznych do 90 dni. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty.

W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. Spoczywa on na właścicielach hoteli, pensjonatów itp. Jeżeli przebywamy w jednej miejscowości ponad 15 dni, powinniśmy sami dokonać formalności.

Bez cła do Rumunii można wwieźć: 800 szt. papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l wyrobów spirytusowych, 20 l wina o zwiększonej zawartości alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

W Rumunii wciąż żywa jest tradycyjna gościnność – zwłaszcza w niewielkich miejscowościach. Podróżni często wspólnie z gospodarzami spożywają posiłki i świętują. Turyści powinni przygotować się na picie cujki, czyli domowej rumuńskiej śliwowicy. Rumuni są przyjaźnie nastawieni do podróżnych i nie są agresywni.

Rumunię zamieszkuje wiele mniejszości etnicznych, co wpływa na różnorodność kultury tego kraju. Największą grupą są Cyganie, która w przeciwieństwie do rodowitych Rumunów, jest kłótliwa i awanturnicza. 

Religią dominującą jest prawosławie. Wiąże się to z tradycyjnym podziałem ról. Mężczyzna ma wyższą pozycję w społeczeństwie, ma zarabiać na dom i kierować nim. Kobieta natomiast powinna zająć się domem i wychowywaniem dzieci. Podczas zwiedzania tutejszych świątyń należy zadbać o właściwy, skromny strój. Powinno się mieć zakryte ramiona, kolana, a w przypadku kobiet także włosy.

W wielu regionach Rumunii można spotkać mieszkańców ubranych w tradycyjne stroje. Elementem towarzyszącym męskiemu odzieniu są kapelusiki. Na krajobraz kraju składają się nie tylko piękne tradycje, ale także góry śmieci. Podczas podróży można spotkać śmieci pod różną postacią. W Rumunii nie troszczą się o środowisko naturalne.

Żywność

Wśród tradycyjnych rumuńskich potraw wymienić można:

  • mamałyga z bryndzą i śmietaną – kasza kukurydziana w towarzystwie ostrej bryndzy z gęstą, tłustą śmietaną,
  • ciorba de burta – flaki zabielane słodką śmietaną,
  • gratar – mięso drobiowe lub wieprzowe z grilla,
  • sarmale – gołąbki zawijane w liście winogron lub kapusty,
  • papanasi – ciepłe pączki z twarogiem, jagodami i bitą śmietaną,
  • mititei lub mici – mięso mielone uformowane w wałeczki i opiekane na grillu,
  • placinta – placek z ciasta przypominającego ciasto francuskie i naleśnikowe, może być wypełniony różnymi nadzieniami,
  • covrigi – obwarzanek z różnymi nadzieniami,
  • wśród alkoholi popularne są: wódki domowej roboty, piwo oraz wino.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia po przegotowaniu, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Poziom przestępczości nie jest szczególnie wysoki. Konieczne jest jednak zachowanie ostrożności w większych skupiskach ludzi, np. na placach targowych, dworcach kolejowych, środkach komunikacji publicznej – ze względu na kieszonkowców.

W Rumunii obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 955 – policja,
  • 961 – pogotowie ratunkowe,
  • 981 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wyjeżdżając do Rumunii, warto ze sobą zabrać: krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, apteczkę z podstawowym wyposażeniem, latarkę, środki przeciwko komarom, śpiwór, scyzoryk, wygodne buty oraz odzież dopasowaną do aktualnych warunków atmosferycznych. Wybierając się na pole namiotowe, dobrze jest wyposażyć się w ciepły koc, karimatę oraz sprzęt turystyczny. Jeżeli wybieramy się do mniejszych miejscowości, warto zabrać ze sobą środki higieniczne.

Walutą jest lej rumuński (RON). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei, natomiast monet: 1, 5, 10 i 50 bani.

Kiedy jechac

Podróż do Rumunii warto uzależnić od celu naszej wycieczki. Od kwietnia do października można komfortowo zwiedzać kraj. Najlepszym czasem na wypoczynek w kurortach nadmorskich jest czerwiec – sierpień. Od grudnia do marca można natomiast korzystać z uroków śnieżnych szaleństw.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Częściowo odpłatne są niektóre usługi ambulatoryjne oraz większość lekarstw, a także usługi stomatologiczne.

Napiwki. W Rumunii napiwki często nie są przyjmowane.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci