Rosja jest największym krajem na świecie. Zajmuje ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych. Ze względu na tak dużą powierzchnię kraj ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Można tu spotkać wybrzeża z dostępem do mórz, oceanów, jak również jeziora, rzeki, góry, wyżyny, niziny, tajgę, tundrę, a nawet pustynie. Znajduje się tu najgłębsze jezioro na świecie – Bajkał.
Rosyjska gospodarka ma ogromny potencjał rozwojowy. Kraj ten słynie z rozległych złóż surowców naturalnych, w tym paliw płynnych, surowców energetycznych, metali oraz drewna. Surowce energetyczne wydobywane na terenie Rosji za pośrednictwem rurociągów trafiają do wielu państw europejskich oraz azjatyckich. Kraj ten może pochwalić się rozwiniętym rolnictwem, a także przemysłem (w tym przemysłem zbrojeniowym).
Jednym z problemów, które dotykają rosyjskie społeczeństwo, są nierówności społeczne ze względu na dochody. 35% bogactwa narodowego należy do miliarderów, gdzie w innych krajach jest to zaledwie 1 – 2 %.
Rosję corocznie odwiedza ok. 33 miliony turystów.
Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
Tel.: +7495 2311500
Fax: +74952311505
Email: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://moskwa.msz.gov.pl/pl/
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12, 191036 Sankt Petersburg
Tel.: +7 812 336 31 40
Fax: +7 812 274 43 18
Email: sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://sanktpetersburg.msz.gov.pl/pl/
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
Tel.: +7 4012 97 64 50
Fax: +7 4012 97 64 43
Email: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://kaliningrad.msz.gov.pl/pl/
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18, 664003 Irkuck
Tel.: +7 3952 28 80 10
Fax: +7 3952 28 80 12
Email: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://irkuck.msz.gov.pl/pl/
Obywatele Polscy, aby móc wjechać na terytorium Rosji w celach podróżniczych, muszą mieć wizę turystyczną. Wyjątkiem są wycieczki zorganizowane do portu w Sankt Petersburgu. Jeżeli dostaniemy się tam na promie lub statku wycieczkowym, możemy bez wizy przebywać w mieście do 72 godzin. Aby zejść na ląd, konieczne jest posiadanie ważnego paszportu.
Po przekroczeniu granicy rosyjskiej otrzymujemy karteczkę migracyjną. Trzeba ją zachować, ponieważ będzie niezbędna do opuszczania kraju. Na odwrocie kartki należy zbierać stemple meldunkowe. Warto zaznaczyć, że w Rosji jest obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że przebywając w jednej miejscowości dłużej niż 72 godziny, konieczne jest dopełnienie formalności meldunkowych w miejscowym oddziale Służby Migracyjnej. W przypadku pobytu w hotelu recepcja samodzielnie zamelduje swoich gości.
Bez cła z Rosji można wywieźć: 2 l wyrobów alkoholowych, 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, 250 g kawioru czerwonego. Zabroniony jest wywóz ryb jesiotrowatych i kawioru czarnego. Ograniczenia mogą dotyczyć także wyrobów z flory i fauny (np. muszle).
Podczas podróży po Rosji warto znać podstawy języka rosyjskiego. Co prawda, w większych miastach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, w mniejszych miejscowościach może jednak okazać się to trudne. Rosjanie to naród, który znany jest z tego, że nie stroni od alkoholu, uwielbia smacznie zjeść i spędzać czas w gronie znajomych.
Niektóre wierzenia wśród Rosjan są mocno zakorzenione. Coś, co my uznajemy za „zabobony”, dla nich może stanowić ważną zasadę. Dla przykładu w Rosji niemile widziane jest stawianie damskich torebek na podłodze, ponieważ pieniądze mogą „uciec”.
Rosja jest krajem głównie prawosławnym. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są 2 tygodnie później niż w Polsce. Również Wielkanoc świętuje się w innym terminie.
Symbolami Rosji są m.in.:
Wśród tradycyjnych rosyjskich dań i przysmaków wyróżnia się:
Pomimo tego, że woda ogólnie uważana jest za zdatną do spożycia, lepiej zdecydować się na wodę butelkowaną na czas podróży po kraju.
W Rosji występuje zagrożenie przestępczością pospolitą – kradzieżami, włamaniami, napadami rabunkowymi, pobiciami itp. Większe sumy pieniędzy oraz kosztowności najlepiej przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie mieć wyłącznie niewielką ilość gotówki lub kartę kredytową.
W Rosji do więzienia można trafić m.in. za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków, kradzieże, rozboje, gwałty oraz przemyt dzieł sztuki. W całym kraju obowiązuje ustawa o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zakaz palenia papierosów w obiektach publicznych. Jeżeli chcemy kupić alkohol, unikajmy kiosków oraz straganów – sprzedawane tam trunki mogą spowodować zatrucie.
Ważne numery alarmowe:
Walutą w Rosji jest rubel (RUB). Karty kredytowe są akceptowane w większych hotelach, sklepach, restauracjach i domach towarowych. W dużych miastach można wypłacić gotówkę z bankomatów.
W Rosji gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce – niepotrzebny będzie więc adapter.
Rosja posiada aż 11 stref czasowych. Rosja jest bardzo zróżnicowana klimatycznie. Najczęściej jest to klimat kontynentalny strefy umiarkowanej. Na obszarze nad Morzem Czarnym panuje klimat śródziemnomorski, na wschodnim wybrzeżu natomiast monsunowy. Zimy w Rosji są śnieżne i mroźne.
Podróż do Rosji należy planować z uwzględnieniem tego, co chce się zobaczyć. Maj – czerwiec to doskonała pora na turystyczne zwiedzanie kraju. Czerwiec to miesiąc słynnych białych nocy w Petersburgu. W niektórych obszarach kraju śnieg może pojawić się już w październiku, a roztopić dopiero w kwietniu – maju. Przed podróżą warto sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w regionie, który jest celem naszej podróży.
Zdrowie. Rosja oraz Polska mają podpisaną umowę dotyczącą bezpłatnej pomocy w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Dodatkowo podczas starania się o wizę konieczne jest zaświadczenie o ubezpieczeniu. Zaleca się, aby przed podróżą wykonać szczepienia przeciwko gruźlicy, tężcowi oraz żółtaczce typu A i B. Warto także zaszczepić się przeciwko chorobom wywoływanym przez kleszcze.