Republika Czeska
Informacje turystyczne

Republika Czeska- Podstawowe informacje

Republika Czeska to kraj wyżynny. Głównym obszarem jest Masyw Czeski otoczony łańcuchami górskimi. Najwyższym szczytem jest Śnieżka zlokalizowana na granicy polsko-czeskiej.

Czechy mogą pochwalić się dość wysokim poziomem uprzemysłowienia. Znaczące gałęzie przemysłu to: przemysł maszynowy, elektrotechniczny, motoryzacyjny, zbrojeniowy, chemiczny, odzieżowy i spożywczy. W przypadku rolnictwa ważniejszymi uprawami są: pszenica, żyto, buraki cukrowe, chmiel, ziemniaki, jęczmień oraz tytoń.

Na terenie kraju znajdują się liczne złoża surowców mineralnych, np. węgiel kamienny, węgiel brunatny, uran oraz grafit.

Republikę Czeską corocznie odwiedza ok. 20 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Republice Czeskiej
Truhlářská 13-15, 110 00 Praga 1
Tel.: +420 220 400 120
Fax: +420 224 227 320
E-mail: praga.amb.wk@msz.gov.pl
Strona www: https://praga.msz.gov.pl/pl/ 

Konsulat Generalny RP w Ostrawie 
Blahoslavova 4, 701 00 Ostrawa
Tel: +420 596 118 074
Fax: +420 596 118 073
E-mail: ostrawa.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://ostrawa.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mają prawo do swobodnego przepływu osób. Konieczne jest posiadanie dowodu lub paszportu, który jest ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Czech można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Historia i kultura Republiki Czeskiej jest bardzo bogata. Odzwierciedleniem tego jest godło z lwem (symbol historycznych Czech) oraz orzeł na niebieskim tle (symbol Moraw). Morawianie zachowali swoistą odrębność. Największym świętem tego regionu jest festiwal kultury w Stražnicach. Na godle znajduje się również orzeł na żółtym tle, będący symbolem Śląska.

Beskidy morawskie zamieszkiwane są przez Wołochów. Jest to grupa etniczna nieco zbliżona do polskich Górali. W Rožnovie pod Radhoštĕm zlokalizowany jest największy skansen wołoskich chałup wiejskich. Częścią tutejszej tradycji są również liczne festiwale.

Republikę Czeską zamieszkują także Chodowie, którzy zachowali swoją tożsamość. W tym przypadku wpływy słowiańskie przenikały się z oddziaływaniami germańskimi.

Około 40% społeczeństwa tego kraju to ateiści.

Czesi uwielbiają spędzać popołudnia z przyjaciółmi, popijając piwo w gospodach.

Żywność

Wśród tradycyjnych czeskich potraw wymienia się:

  • knedliki – gotowane kluski z ciasta drożdżowego, przygotowywane na parze, najczęściej podawane w towarzystwie gulaszu lub pieczeni z sosem,
  • zupy: kartoflanka (bramboracka), cebulowa (cibulova polevka), czosnkowa (cesnekova polevka),
  • tradycyjne flaki (drstkova polevka),
  • smażony ser z sosem tatarskim (smazeny syr s tatarskoumackou),
  • kiełbaski w kwaśnej zalewie (utopency),
  • pieczona golonka (pecenekoleno),
  • wśród najbardziej rozpoznawalnych trunków wyróżnia się: piwo (np. budweiser, pilzner), likiery (np. Tuzemaka), wódki owocowe, Absynt, wino.

Bezpieczeństwo

Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się spożywanie wody przegotowanej lub butelkowanej. Należy zwrócić szczególną uwagę na bagaż oraz dokumenty, nie pozostawiać niczego cennego w samochodzie.

Obowiązuje częściowy zakaz spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych. Określają to przepisy lokalne.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 150 – straż pożarna,
  • 155 – pogotowie ratunkowe,
  • 158 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się w czeskie góry, warto mieć ze sobą ciepłą odzież oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli planujemy noclegi w schroniskach, należy zabrać ze sobą śpiwór.

Walutą w Czechach jest korona (CSK). Nominały banknotów to: 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron oraz 10, 20, 50 halerzy. Powszechnie akceptowane karty płatnicze to: VISA, Master Card, American Express oraz Access.

Kiedy jechac

Każda pora roku jest odpowiednia na podróż do Czech. Termin wyjazdu uzależniony jest od celu wyprawy. Pogoda w Republice Czeskiej jest zbliżona do tej panującej w Polsce. Warto jednak wspomnieć, że od listopada do marca niektóre z atrakcji mogą być nieczynne (np. zamki w pobliżu Pragi).

Inne

Zdrowie. Przed wyjazdem należy wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia. Niektóre usługi medyczne w Czechach są odpłatne. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne.

Napiwki. Przyjęło się wręczanie napiwków w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci