Republika Południowej Afryki
Informacje turystyczne

Republika Południowej Afryki- Podstawowe informacje

Republika Południowej Afryki (RPA) to kraj zlokalizowany w południowej części Afryki w otoczeniu Oceanu Atlantyckiego oraz Indyjskiego. Wybrzeże państwa to Nizina Nadbrzeżna, która w południowo-zachodniej części staje się bardziej urozmaicona. Pojawiają się pagórki, które stopniowo przechodzą w tereny wyżynne i górzyste. Centralna część kraju to Wyżyny Wewnętrzne w formie pofalowanego płaskowyżu. Na północy zlokalizowana jest pustynia Kalahari, na południowym wschodzie natomiast Wielka Krawędź (próg erozyjny). W RPA występują łańcuchy górskie: Góry Smocze, Góry Śnieżne, Roggeveldberge oraz Góry Przylądkowe.

Republika Południowej Afryki zaliczana jest do jednych z najbogatszych państw świata. Największe znaczenie w gospodarce ma przemysł oraz wydobycie surowców mineralnych. Na terytorium kraju znajdują się liczne podkłady: złota, rud chromu, wanadu, rud manganu, diamentów jubilerskich, rud tytanu, diamentów przemysłowych, ołowiu, żelaza, antymonu oraz srebra. Dobrze rozwinięty jest przemysł maszynowy, metalowy, energetyczny oraz hutnictwo.

Rolnictwo nie ma dużego znaczenia dla gospodarki kraju. Tereny uprawne to zaledwie ok. 10% terytorium RPA. Wśród głównych upraw wymienić można: kukurydzę, pszenicę, tytoń, jęczmień, bawełnę, trzcinę cukrową oraz drzewa owocowe. Dobrze rozwinięta jest hodowla m.in.: owiec, bydła, kóz oraz trzody chlewnej, a także rybołówstwo.

RPA corocznie odwiedza ok. 16 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Tel.: +27 12 430 26 21
Fax: +27 86 76 50 421
E-mail: konsulat.pretoria@msz.gov.pl, secretary.pretoria@msz.gov.pl
Strona www: https://pretoria.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

Jeżeli pobyt nie przekracza 30 dni, wiza nie jest wymagana. Konieczne jest posiadanie paszportu, który musi być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż planowana data powrotu. W przypadku osób podróżujących z dziećmi należy liczyć się z koniecznością okazania aktu urodzenia dziecka oraz zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka (jeżeli to podróżuje jedynie z jednym z rodziców).

Bez cła do RPA można wwieźć: 400 papierosów, 50 cygar, 1 l alkoholu oraz 1 l wina.

Kultura

Terytorium RPA zamieszkują różne plemiona, co czyni kraj zróżnicowanym pod względem etnicznym. Największą grupą są Zulusi zamieszkujący prowincję Kwa – Zulu Natal. Plemię to wyróżnia wojowniczy i waleczny charakter. To typowy lud rolniczy – mężczyźni zajmują się wypasem bydła i myślistwem, kobiety natomiast uprawą roślin. Kraal, czyli tradycyjna zuluska zagroda, to zespół okrągłych chat z drewnianą palisadą oraz zagrodą dla była w centralnej części. Inne liczniejsze plemiona w RPA to: Soto, Kosa, Tswana oraz Burowie.

Główną religią jest chrześcijaństwo. Ważną rolę odgrywają także rodzime wyznania.

Żywność

Tradycyjna kuchnia RPA opiera się na różnorodnych wpływach. Nie bez znaczenia jest to, że kraj ten był centrum handlowym pomiędzy Zachodem a Wschodem. Na kulturę kulinarną oddziaływały ludy z różnych zakątków świata. Wśród tradycyjnych potraw można wymienić:

  • biltong – suszone, mocno przyprawione, aromatyczne mięso,
  • droewors – sucha kiełbasa,
  • boerewors – aromatyczna kiełbasa z różnych gatunków mięsa,
  • bokkoms – tradycyjna solona ryba,
  • kinglip – ryba o twardej skórze, najczęściej smażona,
  • bredie – gulasz z jagnięciny oraz warzyw,
  • atchar – sałatka z marynowanych warzyw i owoców,
  • rooibos – tradycyjna ziołowa herbata, która staje się coraz popularniejsza w Europie.

Bezpieczeństwo

W większych ośrodkach miejskich woda kranowa uważana jest za zdatną do spożycia. Zaleca się jednak jej przegotowanie. Najlepiej spożywać wodę butelkowaną. W RPA należy uważać na kąpiele w wodach stojących. Zaleca się korzystać z chlorowanych basenów. Okresowo może występować bilharcjoza. Przed spożyciem należy dokładnie myć warzywa i owoce.

Należy przestrzegać ograniczeń prędkości, ponieważ grozi za to wysoki mandat. W RPA obowiązuje ruch lewostronny. Na stacjach benzynowych można płacić wyłącznie gotówką. W większych ośrodkach i skupiskach ludności należy uważać na kieszonkowców oraz drobnych złodziei.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy,
  • 10111 – policja, straż pożarna,
  • 10177 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Ze względu na wysokie temperatury warto zabrać ze sobą lekką odzież w jasnych kolorach oraz nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym. Zaleca się również zabranie ze sobą: kremu ochronnego, leków przeciwgorączkowych, antyalergicznych oraz antyseptycznych, a także adaptera do gniazdka elektrycznego.

W RPA obowiązuje ruch lewostronny. Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz polskie prawo jazdy, jednak przetłumaczone na język angielski lub afrikaans.

Walutą jest rand (ZAR). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100 i 200 ZAR, monet natomiast: 1, 2 i 5 ZAR oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Master Card, Visa, American Express oraz Diners Club.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem jest listopad – kwiecień, ponieważ w RPA panuje wówczas pora sucha.

Inne

Zdrowie. Występuje ryzyko zachorowania na cholerę, żółtaczkę oraz tyfus. Zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko tym chorobom, jednak samo świadectwo szczepień nie jest warunkiem koniecznym przekroczenia granicy. Wskazane jest także zażywanie leków antymalarycznych.

Napiwki. Przyjęło się wręczanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. W niektórych lokalach mogą być one doliczone do wartości rachunku (10 – 15%).


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci