Puerto Rico
Informacje turystyczne

Puerto Rico- Podstawowe informacje

Puerto Rico, znane także jako Portoryko, jest krajem wyspiarskim. Główną wyspą jest Porto Rico, mniejsze wyspy to: Culebra, Caja de Muertos, Desecheo, Mona oraz Vieques. Powierzchnia kraju ma głównie charakter górzysty. Na terenie państwa zlokalizowane są również wzgórza oraz doliny i tereny nadmorskie, w których rozwinęło się rolnictwo. Niegdyś Puerto Rico porastały lasy równikowe. Zostały jednak w dużej części wytrzebione, a ich pozostałości znajdują się na terenach objętych ochroną przyrody.

Gospodarka Puerto Rico znajduje się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. W kraju rozwinął się m.in. przemysł przetwórczy, zakłady chemiczne, rafinerie, przemysł farmaceutyczny, odzieżowy, produkcja cygar, huta szkła, cementownie, gorzelnie oraz fabryki mebli. Na terytorium państwa znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: miedź, nikiel i przybrzeżne złoża ropy naftowej. Uprawiane są natomiast: tytoń, trzcina cukrowa, ananasy, banany i kawa.

Puerto Rico corocznie odwiedza ok. 5 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Na terytorium Puerto Rico nie ma polskiej ambasady, najbliższa znajduje się w Waszyngtonie.

Ambasada RP w Waszyngtonie
Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: (202) 499 1700
Fax: (202) 328-6271
E-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://waszyngton.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Osoby, które chcą wybrać się w podróż do Puerto Rico, muszą liczyć się z takimi samymi przepisami, które obowiązują w przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Konieczna jest wiza. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Dobrze jest mieć ze sobą bilet powrotny, chociaż nie jest on wymagany.

Bez cła do Puerto Rico można wwieźć: 1 litr alkoholu oraz 200 szt. papierosów lub 50 szt. cygar. W przypadku upominków ich wartość nie powinna przekraczać 100 dolarów.

Kultura

Obyczaje panujące na Puerto Rico są bardzo podobne do europejskich. Portorykańczycy są znani ze swojej życzliwości, są uśmiechnięci, przyjaźni oraz otwarci. Państwo to łączy w sobie klimat Ameryki Południowej oraz Północnej. Wbrew pozorom jest to nowoczesny kraj, który wiele technologii i rozwiązań zaczerpnął ze Stanów Zjednoczonych. Ulice Puerto Rico tętnią życiem, miejscowości wakacyjne są pełne klubów oraz dyskotek.

Kraj zamieszkują głównie przedstawiciele latynoskiej grupy etnicznej. Wśród mniejszości etnicznych wymienić można: ludność czarną, Indian oraz Azjatów. Obowiązują tu dwa języki urzędowe: angielski oraz hiszpański. Podstawowym językiem pozostaje jednak hiszpański.

Religią dominującą jest katolicyzm (ponad 70% populacji). Wielu jest tu również wyznawców protestantyzmu. Pozostałe religie stanowią niewielki odsetek.

W Puerto Rico ważniejszymi świętami są: Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych (4 lipca) oraz Dzień Uchwalenia Konstytucji (25 lipca).

Żywność

Wśród tradycyjnych potraw portorykańskich wymienić można:

  • asopao – pikantny gulasz z pomidorami, kurczakiem lub owocami morza, serwowany z ryżem,
  • bacalaitos – dorsz w cieście,
  • empanadillas – placki z mięsem z homara i serem, 
  • mofongo relleno – owoce morza, warzywa i puree z zielonego banana,
  • churrasco – mięso z grilla,
  • wśród alkoholi popularne są różnorodne drinki.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu nadaje się do spożycia, jednak zaleca się spożywanie wody butelkowanej. W niektórych jeziorach oraz strumieniach woda może być zanieczyszczona. Lepiej unikać z nią jakiegokolwiek kontaktu, w tym także nie zażywać w niej kąpieli.

Występuje pewne zagrożenie ze strony kieszonkowców. Należy zawrócić szczególną uwagę na swój bagaż, portfel oraz dokumenty. Kobietom zaleca się unikanie samotnych spacerów, zwłaszcza wieczorami i nocą.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Puerto Rico, warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, lekkie, przewiewne ubrania, odzież przeciwdeszczową oraz środki przeciwko komarom. Konieczne jest także zabranie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest dolar amerykański (USD). Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, monet natomiast: 1 dolar, 1, 5, 10, 25 i 50 centów.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Puerto Rico jest styczeń – czerwiec. Od czerwca do grudnia wyspę nawiedzają tropikalne cyklony.

Inne

Zdrowie. Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: błonicy i tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu i wściekliźnie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Służba zdrowia jest na wysokim poziomie.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte są napiwki w wysokości 2 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci