Portugalia zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jej terytorium to również wyspy Azory i Madera. Kraj charakteryzuje się wyżynno-górskim krajobrazem. Niziny znajdują się wyłącznie wzdłuż wybrzeży oraz w dolinie rzeki Tag i Sado. Charakterystycznym symbolem Portugalii jest wiecznie zielony gatunek drzew – dęby korkowe z poodzieraną korą.
W przypadku rolnictwa ważną gałąź stanowi warzywnictwo i sadownictwo. Wśród najbardziej istotnych upraw wymienić należy: winorośl, oliwki (na oliwę z oliwek) oraz dąb korkowy. Na uwagę zasługuje także dziedzina, którą jest rybołówstwo. Portugalia może pochwalić się niewielkim złożami surowców mineralnych – jest to głównie wolfram. W przemyśle ważną rolę odgrywa włókiennictwo, przemysł spożywczy oraz chemiczny. Istotna jest także sama turystyka.
Portugalię corocznie odwiedza ok. 12,7 milionów turystów.
Ambasada RP w Lizbonie
Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel: +351 21 3041410
Fax: +351 21 3041429
E-mail: lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://lizbona.msz.gov.pl
W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Należy mieć paszport lub dowód osobisty, który jest ważny co najmniej 90 dni dłużej niż planowana data powrotu.
Bez cła do Portugalii można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.
Portugalczycy to naród, który nigdy nigdzie się nie śpieszy, zawsze mają czas na filiżankę kawy. Są serdeczni i bardzo wylewni, potrafią obce osoby podczas przedstawiania się pocałować w oba policzki.
Portugalia wita turystów ozdobionymi ceramicznymi płytkami fasadami kamienic. Zwyczaj ten wprowadzony został już w średniowieczu. Popularna w kraju jest tourada, czyli odmiana corridy. W tym konkretnym przypadku nie ma mowy o zabijaniu byka, a jedynie powaleniu go na ziemię. W Portugalii chętnie obchodzone są ludowe obyczaje i tradycje. Niektóre uroczystości świętowane są nawet przez wiele dni. Najpopularniejsze święta to:
Portugalia słynie z bogatej tradycji muzycznej. Jej częścią są ballady, fado (odmiana bluesa) oraz współczesne rodzaje muzyki popularnej. Lizbona w 1994 roku została Miastem Kultury Europejskiej. Natomiast w 1998 roku gospodarzem Światowej Wystawy EXPO.
Naród portugalski jest znany z tego, że uwielbia celebrować jedzenie. W każdym regionie kraju można znaleźć tradycyjne potrawy. Za danie narodowe uważa się bacalhau, czyli marynowany i suszony dorsz, który może być przyrządzony na 365 sposobów.
Przebywając w Portugalii, należy również skosztować tutejszych win. Za jedną z najlepszych marek uważa się porto.
Woda jest zdatna do spożycia, jednak może być niesmaczna. Zwiedzając świątynie, należy pamiętać o stosownym ubiorze. W portugalskich przestrzeniach publicznych rzadko spotykani są kieszonkowcy. Na ataki złodziei narażone są auta, również te wypożyczone. Nie należy więc pozostawiać w nich wartościowych przedmiotów.
Brak ograniczeń co do spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mogą wystąpić pewne unormowania co do picia napojów procentowych w środkach transportu.
Ważne numery alarmowe:
W podróż do Portugalii należy zabrać ze sobą nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny z filtrem UV, a także środki przeciw owadom.
Walutą jest euro (EUR). Powszechnie akceptowane są karty: Visa, Master Card oraz American Express.
Portugalię najlepiej odwiedzić latem, wiosną lub jesienią. Późna jesień oraz zima to czas, w którym można się spodziewać intensywnych opadów deszczu. Oceaniczna bryza sprawia, że wysokie temperatury, słońce i letni upał nie są tak dokuczliwe, jak mogłoby się to wydawać.
Zdrowie. W Portugalii niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zakres usług w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może być niewystarczający i niektóre koszty będziemy musieli ponieść samodzielnie. Dlatego też zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Mile widziane jest pozostawienie napiwku w wysokości ok. 5 – 10%.