Polska
Informacje turystyczne

Polska- Podstawowe informacje

Polska jest krajem zróżnicowanym pod względem rzeźby terenu. Północ kraju to pas pojezierzy zwieńczony dostępem do Morza Bałtyckiego. Centralna część jest rozległą niziną, która stopniowo w stronę południa przechodzi w wyżyny i obszary górskie. Krajobrazowi polskiemu towarzyszą m.in. lasy, jeziora, rzeki, plaże, wydmy, delty, klify, kotliny, łańcuchy górskie oraz depresje (np. na Żuławach Wiślanych).

Polska na arenie Unii Europejskiej (i nie tylko) uznawana jest za kraj innowacyjny w sektorze gospodarki. Najlepiej rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł spożywczy, motoryzacyjny, energetyczny, maszynowy oraz metalurgiczny. W rolnictwie zatrudnione jest ok. 15% populacji. Polska jest liderem w Europie w produkcji ziemniaków oraz buraków cukrowych.

Polskę corocznie odwiedza ok. 18,3 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

W Polsce działa wiele konsulatów i ambasad krajów zagranicznych. Ich pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na granicy

Lista państw, których obywatele są uprawnieni do bezwizowego wjazdu do Polski, znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bez cła do Polski można wwieźć: 200 sztuk papierosów, 100 sztuk cygaretek, 50 sztuk cygar lub 250 g tytoniu, 1 l wyrobów spirytusowych lub 2 l alkoholu o mocy nieprzekraczającej 22%, 4 l wina musującego oraz 16 l piwa.

Kultura

W Polsce pielęgnowane są niektóre z tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wpływ na kulturę kraju miało oddziaływanie nurtów słowiańskich, niemieckich oraz rosyjskich. Polacy to w większości katolicy. Wśród najważniejszych świąt o charakterze religijnym należy wymienić Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz Wszystkich Świętych. Tego typu okazje w Polsce to czas rodzinnych spotkań.  

Naród polski uznawany jest za przywiązany do tradycji, zwłaszcza tych związanych z historycznymi wydarzeniami. Obchodzone są liczne uroczystości państwowe, w tym Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji (3 maja), czy też rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (11 maja).

Wśród innych świąt obchodzonych przez Polaków na uwagę zasługują Andrzejki – z wróżbami na nadchodzący rok oraz karnawał – który rozpoczyna Święto Trzech Króli, a kończy Środa Popielcowa.

Polska ma bogaty dorobek w zakresie literatury, sztuki i malarstwa. Prace niektórych Polaków znane są na całym świecie. Obywatele kraju chętnie pielęgnują pamięć o bohaterach narodowych. To naród dumny ze swojego dziedzictwa i pochodzenia.

Żywność

Tradycyjna kuchnia polska uważana jest za kaloryczną. Wśród najpopularniejszych składników, z których powstają regionalne potrawy, wyróżnia się: kapustę kiszoną, ziemniaki, ogórki, buraki, śmietanę oraz kiełbasę. Tradycyjnymi daniami są m.in.: bigos, kotlet schabowy, pierogi, gołąbki, pyzy, smalec oraz salceson. Wśród ciast i łakoci najpopularniejsze są: babki, makowce, pączki, faworki, pierniki oraz serniki. Popularnie pije się kawę, czarną herbatę oraz kompoty.

Polacy są narodem, który chętnie podejmuje wyzwania kulinarne. W niektórych regionach kraju można spotkać lokale serwujące wyłącznie regionalne potrawy, w innych natomiast eksperymenty kulinarne. W zależności od regionu Polski warto spróbować: dzyndzałki warmińskie (pierogi o charakterystycznym smaku), kluski śląskie, polewkę z kminku (zupa z Pomorza) oraz oscypka (słony ser wytwarzany przez górali). Jeżeli chodzi o alkohole, Polacy najczęściej piją: wódkę, piwo, wino oraz nalewki.

Bezpieczeństwo

Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach zatłoczonych oraz miejscowościach turystycznych. Łupem kieszonkowców mogą paść nasze dokumenty oraz pieniądze. Woda z kranu jest zdatna do spożycia.

W Polsce jest zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

Ważne numery alarmowe:

  • 112 – ogólny numer alarmowy,
  • 997 – policja,
  • 998 – straż pożarna,
  • 999 – pogotowie ratunkowe,
  • 985 – ratownictwo morskie i górskie.

Co zabrac ze sobą

Walutą w Polsce jest złoty. Nominały banknotów to 500, 200, 100, 50, 20 oraz 10 złotych. Monet natomiast: 5, 2, 1 złoty oraz 50, 20, 10, 5, 2 i 1 groszy. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze.

W zależności od pory roku i celu podróży należy zabrać ze sobą odzież odpowiednią do pogody oraz środki np. przeciw owadom, kremy z filtrem UV, apteczkę podróżną.

Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski powinni sprawdzić, czy gniazdka elektryczne są takie same, jak w ich kraju. Jeżeli nie, konieczne jest zabranie ze sobą odpowiedniego adaptera.

Kiedy jechac

Klimat Polskie jest zróżnicowany. Latem można cieszyć się ciepłymi, wręcz upalnymi dniami, zimą natomiast temperatury mogą spaść dużo poniżej zera. Istnieją zwolennicy teorii, że kraj ten jest piękny o każdej porze roku. Termin podróży zależy głównie od celu wyprawy. Latem można korzystać z uroków polskiego morza, pojezierzy oraz gór. Zimą szusować na nartach po ośnieżonych stokach. Wiosna oraz jesień to idealna pora na wędrówki i wycieczki krajoznawcze.

Inne

Zdrowie. Przed wyjazdem do Polski nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Cudzoziemcom zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie NFZ gwarantuje dostęp do podstawowej bezpłatnej pomocy medycznej.

Napiwki. Ogólnie przyjęło się, że wysokość napiwku to ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci