Polinezja Francuska
Informacje turystyczne

Polinezja Francuska- Podstawowe informacje

Polinezja Francuska to 150 wysp, które znajdują się na Oceanie Spokojnym. Wszystkie należą łącznie do pięciu archipelagów, w tym: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy na Wietrze, Markizy, Wyspy Tuamotu i Gambiera oraz Wyspy Tubuai. Największą spośród wysp jest Tahiti. Część wysp Polinezji Francuskiej to wyspy koralowe. Inne natomiast są wyspami wulkanicznymi

Państwo to może pochwalić się dużą różnorodnością warunków naturalnych. Dla przykładu Tahiti wyróżniają się wysokimi szczytami z zielonymi dolinami, które porastają roślinność tropikalna. Bora-Bora to natomiast wyspa z piaszczystymi plażami, otoczona rafami koralowymi. Na uwagę zasługuje również Rangiroa, która zachwyca różowym piaskiem oraz turkusową wodą.

Ważną rolę w gospodarce Polinezji Francuskiej nadal odgrywa rolnictwo. Pewne znaczenie ma również rybołówstwo, w tym połowy tuńczyka. Dynamicznie rozwija się sektor usług. Przemysł nie jest zaawansowany.

Polinezję Francuską corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Polinezja Francuska jest terytorium zależnym Francji.

Ambasada RP w Paryżu
1 rue de Talleyrand, 75007 Paris
Tel.: +33 01 43 17 34 00
Fax: +33 143 17 34 01
Email: paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.paryz.msz.gov.pl 

Na granicy

Wyjazd w celach turystycznych do 90 dni nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Wyjątek stanowi przyjazd do kraju z międzylądowaniem w USA – wówczas konieczna jest wiza amerykańska.

Bez cła do Polinezji Francuskiej można wwieźć: 200 szt. papierosów, 2 l wina lub 1 l mocnego alkoholu (powyżej 22%), 50 g perfum lub 250 ml wody kolońskiej, 500 g kawy oraz 100 g herbaty. Zabronione jest wwożenie: owoców oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Kultura

W latach 70. XX wieku na teren Polinezji Francuskiej przybyło ponad 15 tysięcy osadników z dawnych kolonii francuskich. Religią dominującą jest protestantyzm. Na terenie kraju można spotkać również katolików. Językiem urzędowym jest język francuski.

Mieszkańcy Polinezji Francuskiej są otwarci, przyjaźnie nastawieni do świata i ludzi. Są pogodni i pozytywnie patrzą na życie. Często podczas powitań całują się w policzki i podają sobie dłonie. Podczas wizyt w domu należy zdjąć obuwie. Tradycyjne religie nadal są widoczne w życiu tutejszej ludności. Polinezyjczycy wierzą w to, że każdy człowiek ma dwie dusze. Jedna z nich opuszcza ciało podczas snu, a po śmierci zostaje na ziemi. Druga natomiast po śmierci zostaje nagrodzona lub ukarana.

Ogólnie mówiąc, kultura Polinezji Francuskiej jest bardzo zróżnicowana. To mieszanka różnych wierzeń. Wszystkie wyspy należące do tego terytorium zachowują pewną odrębną tożsamość kulturową.

Żywność

Wśród tradycyjnych polinezyjskich potraw wymienić należy:

  • surowe ryby la tahitienne – marynowane w mleku kokosowym i soku z cytryny,
  • sahimi – surowa ryba podawana z sałatą, cebulą, pomidorem i mlekiem kokosowym,
  • zapiekanka z kurczaka lub wieprzowiny ze szpinakiem,
  • mahi-mahi – grillowane steki z tuńczyka podawane w różnorodnych sosach,
  • ma’a tinito – zapiekanka z wieprzowiny z fasolą, makaronem i kapustą pekińską,
  • firifiri – słodkie pączki,
  • wśród alkoholi popularne są: wina, likier kokosowy, rum oraz drink maitai (brązowy i biały rum, sok z ananasa, grenadyna, limonka, likier kokosowy).

Bezpieczeństwo

Nie wolno pić wody kranowej. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Polinezja Francuska jest krajem bezpiecznym dla turystów. Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą, jednak podróżni mogą bezpiecznie zwiedzać kraj.

Ważne numery alarmowe:

  • 17 – policja,
  • 15 – pogotowie ratunkowe,
  • 18 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Polinezji Francuskiej, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, maść na ukąszenia komarów oraz środek przeciwko owadom. Poleca się spakować uniwersalny adapter do gniazdek elektrycznych.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest frank CFP (XPF). Nominały banknotów to: 500, 1000, 5000 i 10000 franków, monet natomiast: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 franków. Karty płatnicze nie są wszędzie akceptowane.

Kiedy jechac

Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec – sierpień. Wówczas mogą występować wiatry, które wiążą się ze zmienną pogodą. W czerwcu – październiku powietrze jest suche, a temperatury niższe. Pora deszczowa występuje w miesiącach od listopada do maja. Jest cieplej, jednak wzrostowi temperatury towarzyszą częstsze opady.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: durowi brzusznemu, polio, tężcowi oraz żółtaczce pokarmowej. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Napiwki nie są oczekiwane.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci