Peru
Informacje turystyczne

Peru- Podstawowe informacje

W Peru zlokalizowane jest kilka regionów geograficznych. Są to Andy Peruwiańskie z dolinami rzecznymi i kanionami. Kolejnym obszarem jest wybrzeże Pacyfiku z nadmorskim pasem nizin. Następnym regionem jest płaskowyż Altiplano z jeziorem Titicaca. Rozległą krainą geograficzną jest Selva, czyli pas przedgórzy i równin Niziny Amazonki. Większa część Peru należy do dorzecza Amazonki.

Najcenniejszym bogactwem kraju jest wiecznie zielona puszcza amazońska. Występują to cenione gatunki drzew m.in.: mahoniowiec, kauczukowiec, heban, palisander, balsa, cedr oraz drzewo chinowe.

Gospodarka Peru oparta jest na wydobywaniu surowców naturalnych, m.in. rudy miedzi, ropy naftowej, rudy żelaza, uranu, srebra, rudy cynku, ołowiu, antymonu, molibdenu oraz wolframu. Użytki rolne to jedynie ok. 3% powierzchni kraju. Uprawiane są m.in. bawełna, cukier, kawa oraz trzcina cukrowa. W regionach górskich hodowane są owce, alpaki i lamy. W trudnodostępnych obszarach kraju uprawiane są krzewy kokainowe.

Peru corocznie odwiedza ok. 4 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Limie
Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima 11
Tel.: +51 1 471 3925
Fax: +51 1 470 0424
Email: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl, lima@msz.gov.pl
Strona www: https://lima.msz.gov.pl/pl/ 

Na granicy

W celach turystycznych do 3 miesięcy niewymagane jest posiadanie wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu.

Bez cła do Peru można wwieźć: 400 szt. papierosów lub 50 szt. cygar oraz 3 l alkoholu. Wartość prezentów nie powinna przekraczać 300 dolarów.

Kultura

Bogata kultura Inków pozostawiła w tym regionie swoją spuściznę w postaci ruin miast, m.in. Machu Picchu. Są to pozostałości kamiennych budowli, świątyń i pałaców. Miasto powstało w XV wieku, a zniszczone zostało w czasach konkwisty.

Peru zamieszkuje duży odsetek rdzennej ludności indiańskiej. W kulturze tego kraju wciąż żywe są tradycje Indian andyjskich. Widoczne jest to m.in. w sztuce ludowej, muzyce, tańcu oraz rękodziele. W użyciu nadal pozostają języki indiańskie. Językiem urzędowym jest hiszpański. Ciekawym elementem peruwiańskiej kultury jest osada Indian Uru. Są to pływające po jeziorze Titicaca wielkie tratwy z tataraku oraz trzciny.

Tańce oraz muzyka towarzyszą obchodzonym świętom. Peruwiańskie nuty można usłyszeć również w barach oraz restauracjach. Popularnymi formami tańca i muzyki są huayno oraz marinera.

Wśród popularnych peruwiańskich świąt wyróżnić można:

  • Fiesta de la Virgen (ku czci Matki Boskiej Gromnicznej) – na ulicach pojawiają się kolorowe dekoracje, tradycyjne stroje oraz tancerze,
  • Inti Raymi (Festiwal Słońca) – na ulicach pojawiają się teatry opowiadające historie związane z festiwalem,
  • Festiwal św. Sebastiana – z tradycyjnymi peruwiańskimi tańcami na ulicach oraz lokalnym jedzeniem,
  • Dzień Puno – obchody związane z wynurzeniem się pierwszych Inków z jeziora Titicaca,
  • karnawał w Peru – w Limie przez cały miesiąc odbywają się pochody w tradycyjnych strojach, towarzyszy temu muzyka oraz tańce.

Żywność

Kuchnia peruwiańska zaskakuje swą różnorodnością. Andy słyną z mięsa z lamy oraz potrawy ze świnki morskiej (cuy). Do mięs dodawane są ziemniaki, fasola, ryż, kukurydza oraz sałatka warzywna. Popularnością cieszą się zapiekanki z jajkami i papryka, a także ziemniaki nadziewane mięsem, cebulą i jajkami (rellena).

Wśród popularnych peruwiańskich napoi wyróżnić można:

  • wino i piwo,
  • Inca Kola – oranżada o złoto-jasnożółtym kolorze,
  • Chicha – napój z kukurydzy o niewielkiej zawartości alkoholu,
  • Chicha morada – napój bezalkoholowy z kukurydzy,
  • Mate de Coca – napar z koki (wskazany m.in. na wypadek choroby wysokościowej),
  • kawa oraz soki owocowe.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa nie jest zdatna do spożycia. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej z oryginalnym zamknięciem. Spożywając posiłki w ulicznych barach, zwróćmy uwagę na świeżość składników oraz to, czy owoce zostały obrane.

Ze względów bezpieczeństwa najlepiej unikać trasy Nazca – Puquio – Abancay (działalność przestępcza) oraz doliny Rio Hullaga (handlarze narkotyków). W zatłoczonych miejscach należy zwracać uwagę na bagaż oraz dokumenty (kieszonkowcy). Władze walczą z organizacjami terrorystycznymi, dlatego też kraj ten można uznać za względnie bezpieczny.

Ważne numery alarmowe:

  • 105 – policja,
  • 116 – straż pożarna,
  • 221 3656 – szpital angielsko-amerykański.

Co zabrac ze sobą

Ze względu na dużą dzienną amplitudę temperatur warto zabrać ze sobą ciepłą odzież oraz przewiewne ubrania. Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, kremach z filtrem UV, nakryciu głowy chroniącym przed udarem słonecznym oraz środkom przeciwko komarom. Osoby z większymi stopami powinny zabrać ze sobą dodatkową parę butów. W Peru w większości sklepów maksymalny rozmiar obuwia to 43. Wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich można kupić tampony oraz prezerwatywy.

Do 30 dni pobytu można poruszać się samochodem na podstawie polskiego prawo jazdy. Po tym okresie konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawo jazdy.

Walutą jest sol (PEN). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100 i 200 sol, monet natomiast: 10, 20, 50 centymów oraz 1, 2, 5 sol. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane w Limie. W innych regionach może być problem z ich użyciem.

Kiedy jechac

Do Peru można podróżować praktycznie przez cały rok. Termin wyjazdu najlepiej zaplanować, biorąc pod uwagę region, w który zamierzamy się udać. Dla przykładu:

  • Amazonia – najlepszy okres na wyjazd to czerwiec-październik, najgorszy to listopad-kwiecień,
  • wybrzeże Peru – najlepszy czas to styczeń-marzec, najgorszy to czerwiec-październik,
  • Andy – najlepszy okres to maj-wrzesień, najgorszy to listopad-marzec.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest świadectwo szczepień, jednak dla własnego bezpieczeństwa zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko: malarii, wściekliźnie, febrze oraz żółtaczce typu A, B, D. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży.

Napiwki. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy pozostawić niewielki napiwek (np. zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty).


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci