Panama
Informacje turystyczne

Panama- Podstawowe informacje

Ponad 50% kraju pokrywają wyżyny oraz góry. Panama łączy Amerykę Południową z Ameryką Północną. W Przesmyku Panamskim znajduje się Kanał Panamski. Górom Cordilliera de Veraguas towarzyszą liczne stożki wulkaniczne. Na wybrzeżach można spotkać niziny aluwialne. Wybrzeża są silnie rozczłonkowane z licznymi zatokami oraz rafami koralowymi. Obszar Panamy znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej. Lasy  porastają ok. 44% powierzchni kraju i są to głównie lasy równikowe wilgotne (na północy), zrzucające liście (na południu) oraz namorzynowe (na wybrzeżu). W kotlinach występuje roślinność sawannowa. Do Panamy należy ok. 1600 wysepek.

Na terenie państwa znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: sól kamienna, rudy żelaza, manganu oraz złoto. Część energii elektrycznej pozyskiwana jest w elektrowniach wodnych. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: przemysł spożywczy, włókienniczy, drzewny i cementowy, a także rafineria ropy naftowej.

Użytki rolne pokrywają ok. 30% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: banany, trzcina cukrowa, kakaowiec, ryż, kukurydza, ziemniaki, a także tytoń, palma kokosowa, pomarańcze, awokado, mango i ananasy. Hodowane jest bydło. Pewną rolę odgrywa także eksploatacja lasów. Na znaczeniu zyskuje rybołówstwo, m.in. połów tuńczyków, krewetek, homarów i perłopławów.

Panamę corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Panamie
Edificio BICSA Financial Center, biuro 3202, Avenida Balboa y Aquilino De La Guardia, 0816 Panama
Tel.: +507 368 0250
Fax: +507 368 0266
E-mail: panama.amb.wk@msz.gov.pl
Storna www: https://panama.msz.gov.pl/pl/p/panama_pan_a_pl/

Na granicy

Niewymagane są wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy na okres do 90 dni jest paszport. Podczas wjazdu konieczne jest posiadanie minimum 500 dolarów na koszty pobytu. Kwota nie musi być w gotówce, wystarczy dokument bankowy potwierdzający np. stan konta bankowego. Przy opuszczaniu Panamy drogą powietrzną obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 40 dolarów.

Bez cła na Panamę można wwieźć: 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne.

Kultura

Religią dominującą jest katolicyzm (ok. 84% populacji), protestantyzm (ok. 4,8%), islam, bahaizm oraz inne. Blisko 60% ludności to Metysi, 20% - Mulaci i ludność czarna, 10% - ludność pochodzenia europejskiego oraz Indianie, którzy zamieszkują wybrzeże Morza Karaibskiego.

Językiem urzędowym jest hiszpański. W użyciu powszechny jest również język angielski. Plemiona indiańskie porozumiewają się między sobą swoimi rodzimymi językami.

Niegdyś Panama zaludniona była przez rdzenną ludność indiańską, głównie z plemienia Czibaczów. Kraj przez serki lat pozostawał pod panowaniem Hiszpanii. Od 1972 roku państwo to jest niezależną republiką. Nic więc dziwnego, że na kształt obecnej kultury Panamy wpływ miało oddziaływanie hiszpańskie oraz tradycje indiańskie.

W kraju nadal można spotkać plemiona indiańskie, które zachowały swoją odrębność, własne tradycje oraz zwyczaje. Najbardziej charakterystyczny jest rezerwat San Blas.

Żywność

Kuchnia panamska to połączenie tradycji hiszpańskich oraz karaibskich. Wśród tradycyjnych potraw wymienić można:

  • smażone kukurydziane tortille z jajkiem i mięsem,
  • yuca frita – smażone korzenie manioku,
  • patacones – smażone zielone banany, przyrządzane na słono,
  • maduros – dojrzałe smażone banany, przyrządzane na lekko słodko,
  • tajadas – pieczony banan z dodatkiem cynamonu,
  • ceviche – surowa ryba zamarynowana w soku z limonki,
  • patacones – smażone plastry bananów,
  • corvina – biała ryba z wód Pacyfiku,
  • empanadas – kruche ciasto z nadzieniem mięsnym lub serowym (danie podobne do pieroga),
  • wiele potraw składa się ze świeżych ryb oraz krewetek królewskich, a także bananów, manioku, kokosu, mango i tykwy,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo i likier z trzciny cukrowej.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

W stolicy oraz biedniejszych dzielnicach miast istnieje zagrożenie drobną przestępczością – głównie kradzieże. Niebezpiecznie jest na obszarach przygranicznych z Kolumbią ze względu na działające tam gangi przemytnicze.

Należy zachować szczególną ostrożność na drogach. Ich stan jest zły, a kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych.

Ważne numery alarmowe:

  • 911 – pogotowie ratunkowe,
  • 103 – straż pożarna,
  • 104 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Panamę, warto zabrać ze sobą: przewiewne, bawełniane ubrania, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz środki przeciwko komarom. Należy także spakować adapter do gniazdek elektrycznych.

Aby móc prowadzić samochód, konieczne jest okazanie międzynarodowego prawo jazdy.

Walutą jest balboa. Nominałów banknotów nie ma, nominały monet to natomiast: 1, 5 centecimos, 1/10, 1/4, 1/2, 5, 10, 20, 50, 75, 100, 150, 200 oraz 500 balboa. Powszechnie używane są również dolary amerykańskie. W większości miejsc można bez problemu zapłacić kartą płatniczą.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na wyjazd do Panamy są miesiące od stycznia do kwietnia.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są świadectwa szczepień. Przy granicy z Kolumbią zdarzają się przypadki zachorowania na malarię oraz dengę. Osoby przyjeżdżające z krajów Ameryki Południowej powinny mieć dokument zaświadczający o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Mile widziane jest wręczanie niewielkich napiwków, gdy jesteśmy zadowoleni z obsługi.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci