Pakistan
Informacje turystyczne

Pakistan- Podstawowe informacje

Terytorium Pakistanu jest w przeważającej części pokryte sejsmicznymi górami fałdowymi. W zachodniej części kraju znajduje się Wyżyna Irańska, której towarzyszą wulkany błotne i pustynne kotliny. Na północy zlokalizowane są masywy Hindukuszu. Wschodnia część kraju to natomiast aluwialna Nizina Indusu z pustyniami. W wysokich piętrach Hindukuszu, Himalajów oraz Karakorum występują lodowce i wieczne śniegi. Na terenie Pakistanu występuje roślinność stepowa, półpustynna oraz sucha sawanna. Lasy porastają jedynie ok. 2,3% powierzchni kraju i są to głównie oliwki, dęby, sosny, jodły, świerki oraz cedry himalajskie.

Pakistan to kraj rozwijający się, ze słabo rozwiniętym przemysłem i niskotowarowym rolnictwem. Na jego terenie znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel brunatny, rudy chromu, sól kamienna oraz kamienie szlachetne (głównie szmaragdy).  Ok. 70% pakistańskich wsi nie jest zelektryzowanych. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wymienić można: przemysł włókienniczy, bawełniany, wełniany, chemiczny, rafineryjny, cementowy i spożywczy. Istotną rolę odgrywa rzemiosło, w tym: wyroby jubilerskie, tkactwo i produkcja dywanów.

Użytki rolne pokrywają ok. 34% powierzchni kraju. Ok. 80% gruntów ornych jest sztucznie nawadnianych. Uprawiane są głównie: pszenica, ryż, kukurydza, sorgo, jęczmień, proso, ciecierzyca, bawełna, trzcina cukrowa, tytoń, rzepak, a także owoce cytrusowe i winorośle. Hodowane są: owce, kozy, bydło, bawoły i wielbłądy. Pewne znaczenie odgrywa przybrzeżne rybołówstwo.

Pakistan corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Islamabadzie
Street 24, G-5/4, Diplomatic Enclave II, Islamabad (P.O. Box 1032)
Tel.: (0092-51) 2600844, 48 lub 51       
Fax: (0092-51) 2600852
E-mail: islamabad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://islamabad.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Konieczne jest posiadanie wizy. Należy ją uzyskać przed przyjazdem do kraju w pakistańskiej ambasadzie. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej tyle, ile wynosi ważność wizy.

Próba wwiezienia narkotyków (powyżej 1 kg) może grozić karą dożywotniego więzienia lub nawet karą śmierci. Ze względu na to, że religią dominującą jest islam, przepisy lokalne mogą zabraniać wwożenia alkoholu.

Kultura

Pakistan jest krajem zróżnicowanym pod względem etnicznym. Ma to związek m.in. z ruchami migracyjnymi podczas odłączania Pakistanu od Indii. Religią dominującą jest islam (ok. 96% populacji). W państwie można także spotkać wyznawców hinduizmu (ok. 2%) oraz chrześcijaństwa (ok. 1,5%).

Języki, które są aktualnie w użyciu to: pendżabski, sindhi, paszto, urdu, beludżi, brahui, gudźarati oraz radźasthani. Góry są zamieszkiwane przez plemiona: Balti, Hunza oraz Szina. 

Pakistan to kraj muzułmański, z tego też względu większość obyczajów, tradycji oraz zasad opiera się na islamie. Karą więzienia zagrożone są m.in. homoseksualizm, pornografia, kontakty seksualne poza małżeństwem czy też posiadanie i spożywanie alkoholu (przez muzułmanów). W okresie ramadanu muzułmanie od wschodu do zachodu słońca unikają spożywania posiłków, picia napojów i palenia papierosów. Zaleca się przestrzegania obyczajów dotyczących stosownego ubioru – zwłaszcza w przypadku kobiet.

Żywność

Wśród tradycyjnych pakistańskich potraw wyróżnić można:

  • biryani – ryż z warzywami,
  • pakora – warzywa w cieście smażone na głębokim tłuszczu,
  • chicken-cheese rool – naleśnik z grillowanym kurczakiem i sosem serowym,
  • pieczone żeberka baranie,
  • kebaby pod różną postacią,
  • mięso mielone z warzywami,
  • alkohol nie jest powszechnie dostępny, można go kupić w większych miastach w hotelach i restauracjach.

Bezpieczeństwo

Woda kranowa nadaje się do spożycia, jednak dla własnego bezpieczeństwa zaleca się picie wody butelkowanej. Należy unikać picia napojów z lodem.

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (m.in. kradzieże dokumentów, portfeli lub bagaży w miejscach zatłoczonych). Istnieje pewne zagrożenie działalnością terrorystyczną. Ze względu na konflikt sunnicko-szyicki występuje pewne ryzyko ataków na miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Zaleca się unikać podróżowania w nocy. Kobiety nie powinny decydować się na samotne spacery.

Na ulicach obowiązuje ruch lewostronny.

Zakazane jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 15 – policja,
  • 16 – straż pożarna,
  • 1122 – ogólny numer do służb ratunkowych.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Pakistanu, warto zabrać ze sobą: środki przeciwko owadom, moskitierę, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi, żel antybakteryjny do rąk, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, przewiewną, lekką odzież, a także ubrania nieobrażające tutejszej religii – długie spódnice, spodnie, koszulki z zakrytymi ramionami itp. oraz odzież przeciwdeszczową. Konieczne jest zapakowanie adapteru do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest rupia pakistańska (PKR). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupii, monet natomiast: 1, 2, 5 i 10 rupii. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze: Visa, Master Card oraz American Express.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Pakistanu jest kwiecień – maj oraz październik – listopad. W przypadku podróży na północ kraju warto wybrać się tam w czerwcu – wrześniu.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Istnieje ryzyko zachorowania na: malarię, dengę, gorączkę zachodniego Nilu, leiszmaniozę trzewną oraz leiszmaniozę skórną. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. W niektórych lokalach napiwki wliczone są w rachunek. W innych zwyczajowo przyjęte jest wręczanie tipów w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci