Norwegia
Informacje turystyczne

Norwegia- Podstawowe informacje

Norwegia zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Jej linia brzegowa jest jedną z najlepiej rozwiniętych na świecie. Towarzyszą jej charakterystyczne fiordy oraz dawne doliny lodowcowe. Ponad 60% powierzchni kraju zajmują Góry Skandynawskie z licznymi, rozległymi płaskowyżami. Najwyższym pasmem górskim jest Jotunheimen. Lasy porastają tereny do wysokości 1000 m n.p.m. Powyżej rozpościera się tundra.

Norwegia może pochwalić się złożami surowców naturalnych, w tym ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Użytki rolne zajmują jedynie 3% powierzchni kraju. Silnie rozwinięte jest rybołówstwo.

Norwegię corocznie odwiedza ok. 14,7 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Oslo
Oslo, Olav Kyrres Plass 1, 0244
Tel: +47 24 11 08 50
Fax: +47 22 44 48 39
E-mail: oslo.info@msz.gov.pl
Strona www: https://oslo.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób. Pobyt, który nie przekracza 3 miesięcy, nie wymaga uzyskiwania żadnego zezwolenia. Dokumentem, który uprawnia do przekroczenia granicy, jest dowód osobisty lub paszport.

Bez cła do Norwegii można wwieźć towary o łącznej wartości nieprzekraczającej 6000 koron, a także: 200 szt. papierosów, 250 g produktów tytoniowych, 200 szt. bibułek papierosowych, 1 l alkoholu spirytusowego i 1 l wina (osoby pomiędzy 18. a 20. rokiem życia mogą wwieźć maksymalnie 2 l wina oraz 2 l piwa).

Kultura

W każdym regionie Norwegii kultywowane są tradycje oraz zwyczaje. Norwegowie uważani są za zdyscyplinowanych, z wysokim poczuciem jedności narodowej. Gęstość zaludnienia w kraju jest najniższa w całej Europie. Główne skupiska ludności występują w południowej części terytorium.

Pod koniec XVIII wieku język norweski był niemalże całkowicie wyparty przez duński. Poeci i pisarze stworzyli język księżycowy, który do tej pory używany jest w niektórych miastach. To połączenie słownictwa duńskiego ze zwrotami norweskimi. Język nynorsk (neonorweski) opracował Aasen. Aktualnie jest on używany głównie na terenach wiejskich.

Norwegowie są przywiązani do kultury ludowej. Widoczne jest to m.in. w tradycyjnych strojach (bunader), które zakładane są na różnego rodzaju święta. W okresie letnim odbywa się wiele festiwali w Norwegii. Towarzyszą im różnego rodzaju zabawy i tańce. Tradycyjnym instrumentem jest hardingfele. W kulturze norweskiej charakterystyczne jest także drewniane budownictwo.

Północ Norwegii zamieszkują Saamowie, nazywani Lapończykami. Hodują oni renifery, łowią ryby oraz trudnią się myślistwem. Wyznawaną przez nich religią jest szamanizm.

Żywność

W Norwegii popularne są przede wszystkim ryby, w tym głównie łosoś oraz dorsz. To podstawowy składnik diety każdego Norwega. Wśród tradycyjnych norweskich potraw wyróżnia się:

  • Jarlsberg – ser o łagodnym orzechowym smaku,
  • Pultost – ser produkowany z serwatki, delikatnie karmelizowany,
  • Nokkelost – ser z odtłuszczonego mleka w kształcie bochenka chleba,
  • Gravlaks – marynowany łosoś,
  • Far i kal – baranina w kapuście,
  • Reinsdyrstek – kotlet z renifera,
  • Fiskeboller – kulki z mielonej ryby,
  • Fiskekaker – kotleciki rybne,
  • Krumkake – wafel z nadzieniem z owoców, lodów lub budyniu,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, grzane wino (Glogg), wódka z ziemniaków lub zboża doprawiona przyprawami (Aquavit).

Bezpieczeństwo

Woda kranowa jest zdatna do spożycia. Można ją bezpiecznie pić.

Dobry stan dróg zachęca do rozwijania prędkości. Należy jednak uważać, ponieważ nadmierne przekraczanie prędkości grozi wysokimi mandatami. Zimą w rejonach górskich należy wyposażyć samochód w opony zimowe oraz łańcuchy.

Udając się w konkretny rejon Norwegii, należy zapoznać się z lokalnymi przepisami. Dla przykładu na północy kraju zabronione jest płoszenie reniferów oraz zrywanie runa leśnego.

W Norwegii zakazane jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 110 – straż pożarna,
  • 112 – policja,
  • 113 – pogotowie ratunkowe,
  • 175 – pogotowie drogowe.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Norwegii, należy zabrać ze sobą odzież dopasowaną do warunków atmosferycznych. W tym kraju lato jest krótkie, warto więc mieć ze sobą ubrania osłaniające od wiatru oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

Walutą jest korona (NOK). Nominały banknotów to: 50, 100, 200, 500 i 1000 koron, monet natomiast: 1, 5, 10, 20 koron oraz 50 ore.

Kiedy jechac

Sezon turystyczny trwa od czerwca do sierpnia. Wówczas w Norwegii można spotkać najwięcej turystów, a ceny noclegów mogą być wyższe. Jesienią ceny są niższe, jednak pogoda pozostawia wiele do życzenia – nocą mogą pojawić się przymrozki. Zima jest długa i mroźna. Fani białego szaleństwa mogą korzystać ze stoków narciarskich od października do maja.

Inne

Zdrowie. Niewymagane jest świadectwo szczepień. W Norwegii poziom usług medycznych jest na wysokim poziomie. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z danej usługi, możemy wręczyć napiwek w wysokości 5-10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci