Nikaragua
Informacje turystyczne

Nikaragua- Podstawowe informacje

W zachodniej oraz środkowej części Nikaragui znajdują się góry fałdowe – Kordyliery. Na zachodzie zlokalizowane są aktywne sejsmicznie góry ze śródgórskim zapadliskiem tektonicznym, któremu towarzyszą jeziora. Krajobraz urozmaicony jest o czynne wulkany. Wschodnia część kraju to rozległa nizina. Wybrzeże Morza Karaibskiego jest lagunowe, z rafami koralowymi i niewielkimi wysepkami. Rzeki urozmaicone są o progi oraz wodospady. Lasy porastają ok. 25% powierzchni kraju. Są to głównie lasy równikowe, podzwrotnikowe wiecznie zielone lasy oraz lasy okresowo zrzucające liście.

Przemysł Nikaragui jest słabo rozwinięty. Jest to głównie: przemysł cukrowy, mięsny, owocowy, cementowy, tekstylny, skórzany i destylowanie rumu. Na terenie kraju znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: złoto, srebro i rudy miedzi.

Grunty orne wraz z sadami zajmują ok. 17% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: kakaowiec, bawełna, banany, trzcina cukrowa, kukurydza, ryż, fasola i sorgo. Hodowane są: bydło, trzoda chlewna i konie. Pewne znaczenie odgrywa rybołówstwo oraz eksploatacji lasów.

Nikaraguę corocznie odwiedza ok. 1,2 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Brak placówki dyplomatycznej na terenie Nikaragui. Kraj ten podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie.

Ambasada RP w Panamie
Edificio BICSA Financial Center, biuro 3202, Avenida Balboa y Aquilino De La Guardia, 0816 Panama
Tel.: +507 368 0250
Fax: +507 368 0266
E-mail: panama.amb.wk@msz.gov.pl
Storna www: https://panama.msz.gov.pl/pl/p/panama_pan_a_pl/

Na granicy

Polacy, którzy planują podróż do Nikaragui na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie muszą mieć wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Podczas przekraczania granicy należy okazać bilet powrotny oraz mieć 500 dolarów w gotówce (na pokrycie kosztów pobytu). Przy wylocie z Nikaragui obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 32 dolarów. Osoby, które opuszczają kraj drogą lądową, powinny liczyć się z opłatą w wysokości 2 – 4 dolarów.

Kultura

Ok. 70% ludności zamieszkującej Nikaraguę to Metysi. Na terenie kraju mieszka również: ludność pochodzenia europejskiego (ok. 17%), ludność czarna (ok. 7%) oraz Indianie (ok. 5%). Religią dominującą jest katolicyzm (ok. 50% populacji). Można tu spotkać także wyznawców protestantyzmu, tradycyjnych religii plemiennych oraz mormonów. Językiem urzędowym jest język hiszpański.

Nikaragua ma bogatą tradycję historyczną. Mieszkańcy tego kraju chętnie ubierają się w regionalne stroje, a swoją odrębność wyrażają także w tradycyjnej kuchni oraz zwyczajach. Na początku XVI wieku do Nikaragui przybył Krzysztof Kolumb. Na turystów czekają liczne zabytki z czasów prekolumbijskich.

Żywność

Wśród tradycyjnych nikaraguańskich potraw wyróżnić można:

  • gallo pinto – czerwona fasola, ryż i cebula smażona na oleju,
  • nacatamales – ciasto kukurydziane faszerowane wieprzowiną, ziemniakami i miętą ziołową,
  • quesillos – tortilla faszerowana białym serem, faszerowaną cebulą i śmietaną,
  • rondón – owoce morza gotowane z warzywami korzeniowymi, ziemniakami, marchewką, bananami, papryką, papryczką chili oraz mlekiem koksowym,
  • indio viejo – gęsta zupa z ciasta kukurydzianego z wołowiną i cebulą,
  • baho – kawałki wołowiny, zielone banany, cebula i papryka gotowane na parze,
  • buñuelos – smażone kulki z mąki yuca, polane syropem z aromatem cynamonu,
  • sopa de mondongo – flaki,
  • salpicón – sałatka z mięsem, cebulą, pomidorami, awokado, chili i oregano,
  • cajeta de coco – deser z mleka kokosowego, cukru i manioku,
  • wśród alkoholi popularny jest: rum.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu nadaje się do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.

Podczas przekraczania granicy należy wypełnić kwestionariusz meldunkowy.

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Zaleca się unikania samotnych wycieczek. Szczególną ostrożność należy zachować na stacjach benzynowych, ponieważ zdarzają się napady na turystów.

Ważne numery alarmowe:

  • 118 – ogólny numer ratunkowy,
  • 101 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Nikaragui, warto zabrać ze sobą: środki przeciwko owadom, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi, moskitierę, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, lekkie, przewiewne ubrania, cieplejszą odzież (wieczory mogą być chłodne) oraz okulary przeciwsłoneczne. Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest córdoba (NIO). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 córdob, monet natomiast: 5, 10, 25 i 50 centavos oraz 1, 5 córdob. W większości miejsc można zapłacić kartą kredytową.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Nikaragui są miesiące od listopada do kwietnia.

Inne

Zdrowie. Nie wykryto zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Występuje niewielkie zagrożenie zarażeniem cholerą i dengą (głównie na wybrzeżu karaibskim). Niewymagane są żadne szczepienia ochronne, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko malarii. Zalecane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte są napiwki w wysokości ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci