Niemcy
Informacje turystyczne

Niemcy- Podstawowe informacje

Niemcy to kraj, którego terytorium jest stosunkowo zróżnicowane. Północna część to Nizina Niemiecka z wybrzeżem nad Morzem Bałtyckim oraz Morzem Północnym. Północno-wschodni obszar to liczne pojezierza, na których można spotkać oprócz jezior wały morenowe, pradoliny rzeczne oraz równiny sandrowe. Północno-zachodnia część to natomiast torfowiska oraz wrzosowiska. Dużą powierzchnię terytorium Niemiec zajmuje obszar wyżynno-górski z Alpami. W centralnej części kraju znajdują się rozległe kotliny.

Niemcy są wysokorozwiniętym krajem pod względem gospodarczym. Państwo to ma najwyższe PKB na mieszkańca w Europie. Na terenie kraju znajdują się liczne złoża mineralne (m.in. węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, cynk, ołów, żelazo). Znaczną rolę w gospodarce niemieckiej odgrywa również przemysł metalowy, chemiczny i maszynowy, a także browarnictwo.

Rolnictwo ma niewielkie znaczenie – na uwagę zasługuje przede wszystkim produkcja chmielu (ok. 30% światowej produkcji) oraz hodowla chlewna, drobiu i bydła.

Niemcy corocznie odwiedza ok. 68,8 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin
Tel.: +49 30 223 13 0
Fax: +49 3022313 155
E-mail: berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://berlin.msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Kolonii
Kolonia, Im MediaPark 5C, 50670
Tel.: +49 221 937 300
Fax: +49 221 385074
E-mail: kolonia.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://kolonia.msz.gov.pl 

Konsulat Generalny RP w Hamburgu
Hamburg, Gründgensstrasse 20, 22309
Tel.: +49 40 611870
Fax: +49 40 6325030
E-mail: hamburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https:// hamburg.msz.gov.pl  

Konsulat Generalny RP w Monachium
Monachium, Röntgenstr. 5, 81679
Tel.: +49 894186080
Fax: +49 89471318
E-mail: monachium.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https:// monachium.msz.gov.pl 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Polacy mogą swobodnie przekraczać granicę Niemiec. Konieczne jest posiadanie dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty powinny być ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Niemiec można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 10 litrów spirytusu, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa.

Kultura

Niemcy mają bogatą kulturę, która jest wynikiem oddziaływania wszystkich znaczących kultur europejskich. To również kraj bardzo zróżnicowany pod względem tradycji w poszczególnych landach.

Duża różnorodność widoczna jest w przypadku mieszkańców Niemiec. Istotny wpływ odegrał napływ imigrantów z różnych państw z całego świata. Aktualnie największą grupę wśród mniejszości narodowych stanowią Turcy, obywatele byłej Jugosławii, Włosi, Grecy oraz Polacy. Na północy kraju najwięcej jest wyznawców protestantyzmu, na południu natomiast kościoła rzymsko-katolickiego.

Najpopularniejszymi imprezami w Niemczech są:

 • Oktoberfest w Monachium – obchodzony jako święto piwa, impreza znana na całym świecie,
 • Parada Miłości w Berlinie,
 • Tolle Tage w Kolonii – tzw. szalone dni, wciąż żywa jest tradycja obcinania krawatów mężczyzn przez kobiety oraz symboliczne szturmowanie przez panie ratuszu miasta i odebranie kluczy, impreza kończy się pochodem pełnym radości i tańca.

Żywność

Kuchnia niemiecka jest dość zróżnicowana – co region, to inne smaki. W Niemczech można spotkać się z bardzo wieloma odmianami chleba. Wśród najpopularniejszych warzyw spożywanych w tym kraju wymienić należy ziemniaki (bardzo wiele odmian), szparagi oraz kapustę.

Tradycyjne specjały kuchni niemieckiej to:

 • Maultaschen – pierogi z ciasta makaronowego z nadzieniem mięsnym,
 • Knipp po bremeńsku – kasza owsiana z mięsem mielonym, podawana z ziemniakami,
 • Quarkkeulchen – deser popularny w Saksonii, to nic innego jak placki z ciasta ziemniaczano-twarogowego z dodatkiem wanilii,
 • Apfelstrudel – placek jabłkowy, który podawany jest na ciepło,
 • wśród alkoholi najpopularniejsze są wyroby piwowarskie, najczęściej spotykanymi gatunkami są pilsy oraz lagery,
 • popularne jest również wino musujące Sekt.

Bezpieczeństwo

Woda jest zdatna do spożycia, zaleca się jednak jej wcześniejsze przegotowanie. Należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w większych miastach i zatłoczonych miejscach. Drogi są w bardzo dobrym stanie, korki są jednak normalną częścią niemieckiego życia codziennego.

W Niemczech można spożywać alkohol w miejscach publicznych bez obaw o grzywnę.

Ważne numery alarmowe:

 • 112 – pogotowie ratunkowe i straż pożarna,
 • 110 – policja.

Co zabrac ze sobą

Klimat w Niemczech jest bardzo zbliżony do tego panującego w Polsce. Ubranie, które zamierzamy ze sobą zabrać, należy dopasować do zapowiadanej pogody. Podczas zimowych wyjazdów w góry konieczne jest zaopatrzenie się w opony zimowe wraz z łańcuchami. Bez nich dojazd do niektórych miejsc może być utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Walutą w Niemczech jest euro. Powszechnie akceptowanymi kartami są: American Express, Visa oraz Master Card.

Kiedy jechac

Niemcy są krajem, który można zwiedzać przez cały rok. Smakosze piwa z pewnością docenią wizytę na Okroberfeście w październiku, a osoby kochające magię świąt Bożego Narodzenia w grudniu. W wielu miastach (m.in. Berlin, Drezno) organizowane są wówczas jarmarki adwentowe.

Inne

Zdrowie. W Niemczech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ). Konieczne jest wyrobienie odpowiedniego dokumentu w wojewódzkim oddziale NFZ (bezpłatnie). Nie wymagane jest żadne świadectwo szczepień.

Napiwki. W Niemczech napiwki nie są obowiązkowe, jednak mile widziane jest pozostawienie niewielkiej kwoty wynoszącej 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci