Nepal
Informacje turystyczne

Nepal- Podstawowe informacje

Nepal to kraj himalajski. Największą część państwa stanowi środkowy odcinek Himalajów z Mount Everest i innymi ośmiotysięcznikami. Południe kraju to łańcuch gór Siwalik oraz fragment Niziny Hindustańskiej. Przez centralną część kraju przebiega Kotlina Katmandu.

Na terenie Nepalu wyróżnia się pięć pięter klimatycznych, które różnią się między sobą odmiennym klimatem: zwrotnikowo-monsunowy, klimat umiarkowany odmiany monsunowej, klimat umiarkowany chłodny, alpejski i wysokogórski. Ma to swoje odzwierciedlenie w szacie roślinnej oraz dużym urozmaiceniu krajobrazu.

Nepal należy do jednych z najsłabiej rozwiniętych państw świata. Warunki naturalne nie pozwoliły rozwinąć się rolnictwu. Uprawiane są głównie: ryż, kukurydza, pszenica, ziemniaki oraz trzcina cukrowa. Hodowane są natomiast: bydło, kozy, bawoły, owce oraz jaki. Ważną gałęzią gospodarki jest leśnictwo. Eksportuje się m.in. drewno salowe.

Na terenie kraju można spotkać zakłady przemysłowe, które specjalizują się w przetwórstwie produktów rolnych, juki, bawełny, tartaki, tytoniu oraz zakłady cementowe. Złoża surowców mineralnych nie są do końca poznane. Stwierdzono, że na terenie kraju występują m.in. rudy żelaza, miedzi i miki.

Istotne dla gospodarki są: rzemiosło oraz chałupnictwo.

Nepal corocznie odwiedza ok. 1,2 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Honorowy Konsul Generalny w Katmandu

Dhobighat, Nayabato, Lalitpur, Nepal. P.O. Box 363
Tel.: +977 1 5526904
Fax: +977 1 4249 723
E-mail:  lmg@golchha.com / polishconsulatenepal@gmail.com
Strona www: https://newdelhi.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/konsul_honorowy/konsul_katmandu/

W Nepalu nie ma ambasady. Najbliższa znajduje się w New Delhi (Indie).

Na granicy

Aby wyjechać do Nepalu, konieczne jest posiadanie wizy. Można ją nabyć nie tylko w ambasadzie, ale także na lotnisku oraz na niektórych posterunkach granicznych. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej tyle czasu, ile ważna jest wiza. Okres ważności wizy turystycznej to 60 dni.

Bez cła do Nepalu można wwieźć: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 1,15 l alkoholu.

Kultura

Nepal ze względu na dużą ilość tras trekkingowych stał się popularnym celem turystyki górskiej. Kultura nepalska jest niezwykle urozmaicona, czego wyrazem jest oryginalna architektura, muzyka, stroje, sztuka oraz obrzędy. W kraju przenikają się wpływu buddyzmu oraz hinduizmu. W wielu miejscach można spotkać stupy, pagody, sikhary oraz pałace. Nieodłącznym elementem nepalskiej kultury jest muzyka i śpiew. Wyrazem tego są m.in. tańce transowe z maskami.

Ludność w ok. 80% zamieszkuje tereny wiejskie. W dolinach znajdują się domy z bambusa i gliny, w wyższych partiach natomiast z kamieni. Powszechnie stosowane są pięknie rzeźbione, dekoracyjne okna i drzwi.

Nepal jest zróżnicowany pod względem narodowościowym. Wśród grup etnicznych zamieszkujących kraj wyróżnia się: Gurkhów, Khasów, Bhotów, Szerpów, Newarów oraz Nepalczyków. Tutejsza ludność posługuje się aż 20 różnymi językami i dialektami. Cechą charakterystyczną jest wysoki stopień analfabetyzmu.

W Nepalu obchodzonych jest wiele świąt i festiwali. Wśród popularnych imprez wyróżnić można:

  • Dasain – ogólnokrajowe święto ze składaniem ofiar ze zwierząt (październik),
  • Tihar – święto polegające na czczeniu zwierząt (listopad),
  • Haribodhini Ekadashi (listopad) – święto religijne,
  • Maha Shivaratri (marzec) – święto religijne,
  • Loar – Tybetański Nowy Rok (luty),
  • Buddha Jayanti – święto buddyjskie (maj).

Żywność

Wśród tradycyjnych nepalskich potraw wymienić można:

  • Dal Bhat – ryż z sosem z soczewicy oraz warzywnym curry,
  • Chowmein – smażony makaron z dodatkami,
  • Bhakleb – pieczywo wypiekane na głębokim oleju,
  • Achar – pikle,
  • Momo – pierożki gotowane lub smażone na głębokim oleju, z nadzieniem z mięsa lub warzyw,
  • Chapatki – cienkie placki pszenne,
  • Thukpa – gęsta zupa z warzywami,
  • Thenthuk – gęsta zupa z grubym makaronem, warzywami lub kurczakiem,
  • zupa czosnkowa,
  • Masala – herbata z mlekiem i azjatyckimi przyprawami,
  •  wśród alkoholi popularne są: piwo i tongbe (napój z jęczmienia).

Bezpieczeństwo

Woda kranowa nadaje się do spożycia po wcześniejszym przefiltrowaniu i przegotowaniu. Zaleca się jednak spożywanie wody butelkowanej.

Z uwagi na kradzieże należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, dokumenty oraz portfel. Ponadto należy unikać samotnego przemieszczania się lub spacerów.

Pogoda na terenach górskich charakteryzuje się dużą zmiennością, dlatego też należy być przygotowanym na każde warunki.

Ważne numery alarmowe:

  • 102 – pogotowie ratunkowe,
  • 101 – straż pożarna,
  • 100 lub 103 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Nepalu, warto zapakować zarówno letnie ubrania, jak i cieplejszą odzież. Wyprawy w góry wymagają zabrania ze sobą bielizny termoaktywnej. Ogólnie zawartość walizki należy dopasować do pory roku i warunków panujących w kraju.

Walutą jest rupia nepalska (NPR). Nominały banknotów to: 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500 i 1000 rupii nepalskich, natomiast monet: 1, 2, 5 rupii nepalskich oraz 5, 10, 25, 50 pajsów. W większości bankomatów akceptowane są wyłącznie lokalne karty kredytowe. Z kart Master Card oraz Visa można korzystać jedynie w większych miastach.

Do prowadzenia pojazdów wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Nepalu jest czas od października do marca.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Można wręczyć napiwek w wysokości 10% wartości rachunku lub zaokrąglić go do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci