Meksyk położony jest nad Oceanem Spokojnym, Zatoką Kalifornijską, Zatoką Meksykańską oraz Morzem Karaibskim. Jest to kraj wyżynno-górzysty. W krajobrazie Meksyku obecne są m.in. bezodpływowe kotliny, głębokie doliny rzek rozcinające góry, czynne wulkany, zapadliska tektoniczne oraz jeziora lagunowe.
Meksyk to kraj przemysłowo-rolniczy. Na jego terytorium wydobywane są surowce mineralne (m.in. ropa naftowa, rudy żelaza, gaz ziemny, węgiel kamienny, złoża ołowiu i cynku, antymon, srebro, siarka).
Ze względu na niesprzyjający klimat rolnictwo wymaga sztucznego nawadniania. Wśród roślin najpopularniejsze są uprawy: pszenicy, kukurydzy, trzciny cukrowej, fasoli, tytoniu, kakao, kawy, owoców cytrusowych oraz chili. W przypadku hodowli są to: bydło, trzoda, muły, osły oraz kozy i owce.
Rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł petrochemiczny, włókienniczy (włókna syntetyczne), samochody, produkcja nawozów sztucznych, cementowy, odzieżowy oraz spożywczy.
Meksyk corocznie odwiedza ok. 40 milionów turystów.
Ambasada RP w Meksyku
Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel, 01000
Tel.: +52 55 5481 2050
Fax: +52 55 5616 7314
E-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://meksyk.msz.gov.pl
Jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy.
Bez cła do Meksyku można wwieźć: 400 papierosów, 50 cygar oraz 3 l alkoholu.
Bezpośrednio związana z kulturą meksykańską jest muzyka. Normalnym widokiem jest orkiestra lub pojedynczy muzyk towarzyszący posiłkowi czy fieście. Taki zwyczaj wywodzi się z tradycji rdzennych mieszkańców.
Znakiem charakterystycznym jest także sztuka ludowa. Tradycyjne pasy indiańskie wyrabiane są ręcznie na warsztatach tkackich. Na uwagę zasługują również haftowane bluzki oraz gliniane garnki. Przejawem tradycyjnego rzemiosła są również malowidła na ręcznie wyrabianym papierze z kory drzew.
Z Meksykiem nierozerwalnie wiąże się tradycja walk byków oraz ujeżdżania koni.
Najważniejsze meksykańskie święta to:
Kuchnia meksykańska jest spuścizną kultur Majów, Azteków oraz Zapoteków. Niektóre dania spożywane były jeszcze przez rdzenną ludność kraju. Najpopularniejsze tradycyjne potrawy to:
Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Do tej z kranu należy podchodzić z ostrożnością.
Poza ośrodkami turystycznymi oraz plażami kobiety powinny ubierać się skromnie. Zwłaszcza w przypadku zwiedzania kościołów oraz miejsc kultu.
W Meksyku należy uważać na kieszonkowców. Konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi na przechowywanie dokumentów oraz swój bagaż.
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
Ważne numery alarmowe:
W Meksyku panują wysokie temperatury, na które należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest wyposażenie się w nakrycie głowy chroniące przed udarem, a także krem ochronny z filtrem UV. Dobrze jest również zabrać ze sobą leki przeciwuczuleniowe, antyseptyczne oraz przeciwgorączkowe, a także środki ochrony przeciw owadom. Ponadto zaleca się zabranie ze sobą scyzoryka oraz latarki. Ze względu na inne napięcie w gniazdkach elektrycznych, sprzęty przywiezione z Polski nie będą działały.
Jeżeli wybieramy się w podróż z dzieckiem do lat 18, konieczne jest posiadanie aktu notarialnego, w którym drugi rodzic wyraża zgodę na wyjazd. W przypadku chęci wypożyczenia samochodu należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.
Walutą jest Nowe Peso (peso). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 peso, monet natomiast: 1, 2, 5, 10 i 20 peso oraz 5, 10, 20 i 50 centavos. Powszechnie akceptowane są najpopularniejsze karty płatnicze. Należy jednak wspomnieć, że od każdej transakcji kartą pobierana jest opłata w wysokości 6% wartości płatności.
Pogoda w Meksyku zachęca do odwiedzenia tego kraju przez cały rok. W styczniu i w lutym w meksykańskich szkołach są wakacje. W tym okresie można więc spotkać więcej meksykańskich turystów niż w innych miesiącach.
Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciwko: tężcowi, polio, tyfusowi, błonicy, żółtaczce oraz malarii. Ponadto dobrze jest zażywać środki antymalaryczne.
Przed wyjazdem do Meksyku zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Koszty leczenia w tutejszych placówkach medycznych są wysokie.
Napiwki. W lokalach jest zwyczaj pozostawiania 10% napiwku. Czasami bywa on dopisany do rachunku – warto to sprawdzić przed zapłatą.