Maroko rozciąga się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Terytorium państwa oddzielone jest od Afryki górami oraz Saharą. Dużą część kraju zajmują Góry Atlas i Antyatlas. Rozdzielają jego obszar na dwie części o różnej specyfice klimatycznej. Wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego rozciągają się niziny o żyznych glebach. Południowo-wschodnia część kraju to tereny pustynne. Lasy na nizinach zostały praktycznie wytrzebione, jednak na obszarach górskich bardzo dobrze zachowały się lasy cedrowe.
Maroko to kraj o charakterze przemysłowo-rolniczym. Uprawiane są głównie zboża (np. żyto, jęczmień, pszenica), warzywa oraz drzewa owocowe (m.in. cytrusy). Pewną rolę odgrywa również hodowla (przede wszystkim owce) oraz rolnictwo typu oazowego (m.in. plantacje palmy daktylowej). Eksploatowany jest dąb korkowy oraz drewno cedrowe. W gospodarce istotną rolę odgrywa rybołówstwo.
Ważną gałęzią jest górnictwo. Wydobywane są m.in.: rudy ołowiu, żelaza i cynku oraz fosforyty. Dobrze rozwinięte jest rzemiosło, np. tkactwo, farbiarstwo, kaletnictwo oraz wyrób dywanów.
Maroko corocznie odwiedza ok. 8 milionów turystów.
Ambasada RP w Rabacie
10 090 Rabat, 23, Oqbah, BP 425
Tel.: +212 537 77 11 73
Fax: +212 537 77 53 20
E-mail: rabat.konsulat@msz.gov.pl
Strona www: https://rabat.msz.gov.pl/pl/
Niewymagane jest posiadanie wizy, jeżeli udajemy się do Maroka w celach turystycznych do 90 dni. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium kraju jest paszport (musi być ważny co najmniej 6 miesięcy). Podróżując z psem, należy postarać się o świadectwo weterynaryjne dla czworonoga – nie może być ono starsze niż 10 dni.
Bez cła do Maroka wwieźć można: 250 gramów tytoniu, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar oraz litr alkoholu.
Marokańczycy są potomkami Berberów będących mieszkańcami tych ziem oraz Arabów. Proces arabizacji w tym państwie posunął się szybko, co widać w tutejszej kulturze. Jest to kraj muzułmański, dlatego też warto przestrzegać pewnych zwyczajów, m.in. niemile widziana jest nadmierna uprzejmość względem tutejszych kobiet.
Wśród najpopularniejszych świąt obchodzonych w Maroko wymienić można:
W Maroku zauważalny jest duży wpływ islamu. Poza domem kobiety oraz mężczyźni spotykają się oddzielnie. W miejscach publicznych najczęściej można jednak spotkać mężczyzn. Kobiety zazwyczaj spotykają się w damskich łaźniach publicznych, na cmentarzach oraz w medinach, gdzie wykonywanych jest wiele domowych prac. Sytuacja kobiet w Maroku poprawia się, jednak zmiany następują powoli.
Wśród tradycyjnych marokańskich potraw wymieć można:
Zalecane jest spożywanie wody butelkowanej. Woda z kranu nie zawsze jest zdatna do spożycia. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku spożywania nieugotowanych warzyw, owoce natomiast należy obrać przed zjedzeniem.
Ze względu na bilharcjozę nie należy kąpać się w wodach stojących oraz słodkich. Bezpieczne są kąpiele w odpowiednio utrzymanych basenach (m.in. chlorowanych).
W większych miastach oraz na targach należy zachować czujność ze względu na grasujących kieszonkowców.
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych nie jest mile widziane. Osoby pijane mogą zostać aresztowane. Za posiadanie narkotyków grożą surowe kary.
Ważne numery alarmowe:
Warto zabrać ze sobą lekką odzież oraz nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Zaleca się spakowanie kremu z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz środki higieniczne (m.in. podpaski), a także środki przeciwko komarom. Ze względu na to, że nocami temperatury mogą drastycznie spaść, dobrze jest wziąć ze sobą ciepłą odzież, śpiwór i cieplejsze obuwie.
Aby móc prowadzić samochód, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Jeżeli zabierzemy ze sobą aparat fotograficzny, powinniśmy pamiętać o tym, że robienie zdjęć niektórym zaporom wodnym i obiektom wojskowym jest zabronione.
Walutą jest dirham (MAD). Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100 i 200 dirhamów, monet natomiast: 1, 5, 10 dirhamów oraz 5, 10, 20 i 50 centymów. Nie wszystkie karty kredytowe są powszechnie akceptowane.
Najlepszym okresem na podróż do Maroka jest marzec – listopad. Za najgorętsze miesiące uważa się lipiec oraz sierpień (zwłaszcza w głębi kraju).
Zdrowie. Niewymagane są świadectwa szczepień. Występuje niewielkie zagrożenie zarażenia polio, tyfusem i malarią. Zaleca się wykonanie szczepień przeciwko żółtaczce typu A i E. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Napiwki. Ogólnie przyjęta zasada to napiwek w wysokości ok. 10 – 15% wartości rachunku.