Malezja
Informacje turystyczne

Malezja- Podstawowe informacje

Malezja to kraj zlokalizowany na Półwyspie Malajskim oraz północnej części Wyspy Borneo. Zachodnia część państwa to teren górzysty. Towarzyszą mu zalesione zbocza gór oraz nizinne wybrzeża. Znajdują się tu wodospady, jaskinie i wiecznie zielone lasy równikowe. W dżunglach można spotkać m.in. tygrysy, nosorożce jawajskie, tapiry, orangutany oraz gibbony. Do Malezji przynależą przybrzeżne wyspy: Tioman, Penang, Banggaj i Labaun.

Rolnictwo Malezji opiera się na produkcji kauczuku, kakaowca, palmy kokosowej, pieprzu oraz trzciny cukrowej. Eksploatowane są lasy. Uprawiany jest tu również tytoń, bataty i maniok. Hodowana jest głównie trzoda chlewna oraz bawoły. Rozwinięte jest rybołówstwo.

Na terytorium Malezji znajdują się liczne złoża surowców mineralnych. Wydobywa się m.in.: ropę naftową, gaz ziemny, rudy cyny, miedzi, żelaza, antymonu, boksyty, złoto, monacyt, kolumbit oraz ilmenit. Rozwinięty jest przemysł elektrotechniczny, elektroniczny, hutnictwo cyny, rafineryjny, kauczukowy oraz środków transportu.

Malezję corocznie odwiedza ok. 25 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
Tel.: 00 603 2161 0805
Fax: 00 603 2161 0779
E-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://kualalumpur.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

W przypadku pobytu w celach turystycznych, który nie przekracza 90 dni, niewymagana jest wiza. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu.

Kultura

Podczas pobytu w Malezji należy przestrzegać muzułmańskich zasad. W trakcie wizyt w świątyniach konieczne jest zasłonięcie ramion oraz kolan. Islam w kraju jest mocno rozpowszechniony, a większość mieszkańców respektuje jego zakazy i nakazy. Warto pamiętać, że wskazując kogoś, należy używać kciuka, a nie palca wskazującego.

Malezja to kraj zróżnicowany etnicznie. Malajowie stanowią ok. 60% tutejszej populacji. Nadal posługują się oni językiem bahasa. Ok. 20% społeczeństwa to Chińczycy, natomiast ok. 6% Hindusi.

Żywność

Kuchnia Malezji jest bardzo zróżnicowana, co jest wynikiem przenikania się wielu kultur na tym terenie. Wśród tradycyjnych potraw malezyjskich wymienić można:

  • nasi goreng – smażony ryż,
  • nasi lemak – ryż gotowany w mleku kokosowym z anyżem, imbirem i cynamonem,
  • sambal – bardzo ostry sos z chili,
  • satay – mięsny szaszłyk z sosem orzechowym,
  • murtabaka – placek faszerowany warzywami, mięsem i jajkiem,
  • Penang Laksa – kwaskowa, ostra zupa,
  • cendol – mieszanka kruszonego lodu, mleka kokosowego, zielonego makaronu, czerwonej fasoli i słodkiego orzechowego sosu,
  • durian – najbardziej śmierdzący owoc świata, smakuje jak mieszanka melona z cebulą i czosnkiem,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, wino i wódka.

Bezpieczeństwo

Malezja jest uznawana za kraj bezpieczny. Niewielka przestępczość to głównie kradzieże torebek, dokumentów i kart kredytowych. Ze względu na to, że jest to kraj muzułmański, kobiety powinny zachować szczególną uwagę w doborze swojego stroju. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przemyt oraz posiadanie broni lub narkotyków grozi nawet karą śmierci.

Ważne numery alarmowe:

  • 999 – policja, pogotowie ratunkowe,
  • 994 – straż pożarna.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Malezji, warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, lekkie ubrania oraz krem z filtrem ochronnym. Dobrze jest wyposażyć się w adapter do gniazdek elektrycznych.

Walutą jest ringgit (MYR). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 ringgitów, monet natomiast: 5, 10, 20 oraz 50 senów.

Aby móc prowadzić samochód, konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy honorowane jest wyłącznie wtedy, gdy załączone jest do nich tłumaczenie na język angielski.

Kiedy jechac

W Malezji wysokie temperatury i stosunkowo duża wilgotność powietrza utrzymuje się przez cały rok. Na wschodnim wybrzeżu najwięcej opadów występuje od października do lutego, na zachodnim wybrzeżu natomiast od kwietnia do maja oraz od października do lutego. Najlepszą porą na podróż na wschód Malezji jest kwiecień – października, na zachód natomiast styczeń – marzec.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciwko: durowi brzusznemu, błonicy, polio, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B i C. Lecznictwo państwowe jest tanie, jednak zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Brak praktyki dawania napiwków. Wyjątek stanowią „zachodnie” restauracje oraz bary w 5-gwiazdkowych lokalach. W niektórych knajpach lub restauracjach do rachunków obligatoryjnie doliczana jest tzw. service charge w wysokości ok. 10%.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci