Litwa
Informacje turystyczne

Litwa- Podstawowe informacje

Litwa to kraj, na którego terenie przeważają niziny. Główne to: Nizina Litewska oraz Nizina Pomorska. Wybrzeże jest piaszczyste oraz podatne na zamulenia. Krajobrazowi litewskiemu towarzyszą także wysoczyzny morenowe, np. na Wyżynie Żmudzkiej, Wyżynie Sudawskiej oraz Pojezierzu Wileńskim. Na wysoczyznach znajduje się wiele jezior. Na terenie Litwy zlokalizowane są obszary bagienne.

Największy udział w gospodarce litewskiej mają usługi, jednak kraj ten ma głównie charakter przemysłowo-rolniczy. Cechą charakterystyczną rolnictwa jest stosunkowo duża powierzchni uprawna. Grunty orne pokrywają ok. 35% powierzchni kraju. Uprawiane są głównie: żyto, jęczmień, pszenica, ziemniaki, buraki cukrowe oraz len. Hodowane są: bydło, trzoda chlewna oraz drób. Rybołówstwo nie stanowi znaczącej dziedziny gospodarki.

Na terenie Litwy zlokalizowane są złoża surowców mineralnych, w tym: wapień, kreda, dolomity, gips i torf. Na niewielką skalę pozyskiwane są bursztyny. Rozwiniętymi sektorami przemysłu są: przemysł spożywczy, materiałów budowlanych, papierniczy, drzewny, maszynowy oraz chemiczny.

Litwę corocznie odwiedza ok. 3,3 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Wilnie
ul. Šv. Jono 3, LT-01123 Wilno
Tel.: (+370) 5 2194 700
Fax: (+370) 5 2194 747
E-mail: vilnius.embassy@msz.gov.pl
Strona www: https://wilno.msz.gov.pl/pl/p/wilno_lt_a_pl/ 

Na granicy

W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązuje prawo do swobodnego przepływu osób. Dokumentem, który uprawnia do bezwizowego wjazdu, jest paszport lub dowód osobisty. Powinny być one ważne co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła na Litwę można wwieźć: 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) oraz 110 l piwa.

Kultura

Litwa zamieszkiwana jest w głównej mierze przez ludność rdzenną. Liczną grupę etniczną w tym kraju stanowią Polacy – zwłaszcza w regionach położonych w pobliżu Wilna. Wielu mieszkańców Litwy to Rosjanie, którzy osiedlili się głównie w większych miastach. Istotną grupą etniczną są Tatarzy. Osiedlili się oni w okolicach Wilna i Trok już w XV wieku. Inną mniejszością narodową są Karaimi – lud pochodzący z Turcji.

Religią dominującą jest katolicyzm. Kraj zamieszkują również wyznawcy prawosławia, protestantyzmu, islamu oraz judaizmu.

Charakterystyczna dla Litwy jest muzyka ludowa, która wykazuje związki z Finlandią. Nierozerwalną częścią litewskiej kultury jest sutartine, czyli chóralny śpiew wykonywany zazwyczaj przez kobiety podczas tańców. Popularnym instrumentem jest skuduciai (flet).

Żywność

Wśród tradycyjnych litewskich potraw wymienić można:

  • cepeliny – pyzy ziemniaczane, mogą być nadziewane m.in. mięsem lub serem białym,
  • kibiny – karaimskie pierogi z różnymi nadzieniami,
  • chłodnik litewski,
  • żmudzki Kastinys – krem ze śmietany, masła i czosnku,
  • sakotis – ciasto przypominające kształtem choinkę, przygotowywane z dużej ilości jaj,
  • kugelis – babka ziemniaczana z kawałkami kurczaka,
  • skilandis – twarda, suszona wędlina,
  • chleb wileński – tradycyjny chleb z mąki żytniej razowej i pszennej,
  • czeburaki – placki ziemniaczane nadziewane mięsem, smażone na oleju,
  • kołduny – uszka z nadzieniem,
  • wśród alkoholi popularne są m.in. miody pitne, nalewki, wódki ziołowe oraz piwo.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest zdatna do spożycia po przegotowaniu, jednak zaleca się picie wody butelkowanej.

Łupem kieszonkowców może paść nasz bagaż, dokumenty oraz portfel. Należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.

Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ważne numery alarmowe:

  • 01 – straż pożarna,
  • 02 – policja,
  • 03 – pogotowie ratunkowe,
  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Litwę, warto zabrać ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, parasol oraz odzież przeciwdeszczową. Klimat jest podobny do tego panującego w Polsce. Ubrania należy więc dopasować do aktualnej pogody.

Aby móc prowadzić samochód, wystarczy polskie prawo jazdy.

Walutą jest euro (EUR). Powszechnie akceptowane karty płatnicze to: Master Card, Visa, Eurocard, czasami również American Express.

Kiedy jechac

Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Wówczas odnotowuje się największy ruch turystyczny. Dobrą porą na zwiedzanie kraju jest także maj, czerwiec i wrzesień.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Mile widziany jest napiwek w wysokości 5 – 10% wartości rachunku lub zaokrąglenie do pełnej kwoty.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci