Laos
Informacje turystyczne

Laos- Podstawowe informacje

Laos to kraj o charakterze wyżynnym. Państwo to nie ma dostępu do morza. Północno-wschodnia część kraju to Równina Dzbanów, południe to natomiast płaskowyż Bolovens oraz wąski pas nizin. Na wschodzie Laosu znajdują się Góry Annamskie. Lasy porastają ok. 79% powierzchni państwa. Są to głównie lasy monsunowe z drzewem tekowym, hebanowym, sandałowym oraz palisandrowym, a także lasy dębowe z drzewem laurowym.

Laos jest krajem słabo rozwiniętym. Na jego terenie występują złoża surowców naturalnych, w tym: soli kamiennej, rudy cyny oraz gipsu. Energia elektryczna jest produkowana głównie w elektrowniach wodnych. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: przemysł drzewny, przetwórczy, materiałów budowlanych, cementownie oraz fabryki papierosów. Pewne znaczenie odgrywa również tradycyjne rzemiosło, w tym: tkactwo, garncarstwo, wyroby z kości słoniowej oraz z metalu.

Grunty uprawne zajmują ok. 4% powierzchni kraju. Uprawiane są: ryż, bataty, maniok, soja, trzcina cukrowa, banany, mango, bawełna, tytoń, kawa oraz kukurydza. Hodowane są: bydło, bawoły, konie, trzoda chlewna i słonie. Pewne znaczenie ma również eksploatacja lasów i rybołówstwo śródlądowe.

Laos corocznie odwiedza ok. 4 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Brak placówki dyplomatycznej na terenie Laosu. Kraj ten podlega kompetencji terytorialnej ambasady RP w Tajlandii.

Ambasada RP w Bangkoku
Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +662 645 03 67- 9
Fax: +662 645 03 65
E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://bangkok.msz.gov.pl

Na granicy

Aby wyjechać do Laosu, konieczne jest posiadanie wizy. Można ją otrzymać na niektórych przejściach granicznych oraz w ambasadzie Laosu w Warszawie. Należy sprawdzić, czy strażnik graniczny wbił odpowiednie stemple do paszportu podczas wjazdu do kraju. Ich brak może grozić aresztem, deportacją lub sankcjami pieniężnymi (w przypadku kontroli przez policję). Na lotniskach należy liczyć się z opłatą lotniskową w wysokości ok. 10000 kip.

Władze wprowadzają czasowe zasady dotyczące wywozu oraz wwozu broni, waluty czy dzieł sztuki. Należy to sprawdzić przed wyjazdem.

Kultura

Ponad połowę populacji Laosu stanowią Laotańczycy (ok. 55%). Na terenie kraju zamieszkują również Tajowie, Khmerowie, Monowie oraz różne plemiona, w tym Meosów, Yao oraz Man. Religią dominującą jest buddyzm (ok. 66% populacji). Na terenie państwa można spotkać także wyznawców rdzennych religii plemiennych (ok. 31%), protestantów oraz katolików. Językiem obowiązującym jest laotański.

Wpływ na obecną kulturę Laosu ma przede wszystkim buddyzm. Konieczne jest przestrzeganie zasad, które towarzyszą tej religii. Przed wejściem do świątyń oraz domów należy zdjąć buty.

W Laosie obchodzonych jest wiele ciekawych świąt, w tym:

 • Bun Khao Pansa – święto deszczu obchodzone w czerwcu,
 • narodziny Buddy,
 • Makha Busa – święto upamiętniające pierwsze kazanie Buddy po oświeceniu obchodzone w lutym,
 • Haw Khao Padap Din – święto zmarłych obchodzone we wrześniu,
 • Laotański Dzień Narodowy (2 grudnia).

Żywność

Wśród tradycyjnych laoskich potraw wyróżnić można:

 • różnorodne sałatki warzywne,
 • sticky rice – kleisty ryż jako dodatek do większości dań,
 • sałatki z mielonym mięsem, znane pod nazwami: larb, lap oraz laap,
 • laotańska kiełbasa – zrobiona z wieprzowiny, doprawiona na słodko-ostro,
 • sajgonki z różnym nadzieniem,
 • mok pa – ryba duszona w liściach bananowca,
 • jeow – pod tą nazwą kryją się dipy, mogą być różne, m.in. bakłażanowe, z orzeszków, z chili,
 • ciasteczka kokosowe,
 • wśród alkoholi popularne jest ryżowe piwo.

Bezpieczeństwo

Wodę z kranu można pić po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się jednak spożywanie wody butelkowanej. Lepiej unikać jedzenia surowych warzyw i owoców, a także suszonych ryb.

Stan dróg w Laosie jest zły. W przypadku awarii samochodu trudno wezwać pomoc. Laotańczycy nie przestrzegają przepisów drogowych. Zdarza się również, że prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu. Często odpowiedzialność za wypadki spada na cudzoziemców – nawet gdy nie są sprawcami.

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (m.in. włamania, kradzieże). Zaleca się unikania samotnych wycieczek oraz podróżowania w nocy. Należy zwrócić szczególną uwagę bagaż, portfel oraz dokumenty. W niektórych miejscach mogą zalegać niewybuchy.

Podczas zwiedzania świątyń buddyjskich należy zatroszczyć się o odpowiedni strój, w tym zakryte ramiona i nogi. Zakazane jest wywożenie figurek buddy, a także dystrybucja materiałów o charakterze religijnym.

Ważne numery alarmowe:

 • 190 – straż pożarna,
 • 191 – policja,
 • 195 – pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Laosu, warto zabrać ze sobą: środki ochrony przeciwko owadom, lekkie, przewiewne ubranie, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, obuwie na plażę, odzież przeciwdeszczową, apteczkę z podstawowymi lekami oraz cieplejszą odzież (wieczory mogą być chłodne). Dobrze jest spakować uniwersalny adapter do gniazdek elektrycznych.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Walutą jest kip (LAK). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 kip, monet natomiast: 10, 20, 50 at oraz 1, 5, 10, 20 i 50 kip. Karty płatnicze uznawane są jedynie przez większe hotele i restauracje.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Laosu są miesiące od października do maja. Najcieplej jest w grudniu – styczniu.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Na terenie Laosu występuje ryzyko zarażenia: malarią, cholerą, dengą, zapaleniem wątroby typu A, amebozą, gruźlicą, japońskim zapaleniem mózgu typu B oraz grzybicami. Zaleca się zaszczepić przeciwko: wściekliźnie, grypie oraz zapaleniu wątroby. Warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie niewielkiego napiwku w wysokości ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci