Kuba
Informacje turystyczne

Kuba- Podstawowe informacje

Kuba jest wyspą Karaibów, leżącą w archipelagu Wielkich Antyli. Charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową z licznymi półwyspami. Niziny pokrywają ok. 70% państwa. Wybrzeża kraju są często zabagnione. Zachodnia część to obszar z łańcuchami górskimi oraz krasami tropikalnymi (tzw. mogotami). Ku wschodowi rozciągają się wzgórza. W południowo-wschodniej części kraju zlokalizowany jest najwyższe pasmo górskie Kuby – Sierra Maestra. Występują nieliczne jeziora naturalne.

Kuba od lat boryka się z kryzysem gospodarczym. Na plantacjach uprawiane są głównie: trzcina cukrowa, tytoń, kakao, kawa, ryż i owoce cytrusowe. Znaczącą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo morskie i dalekomorskie. Istotne jest także górnictwo. Na terenie kraju znajdują się złoża surowców mineralnych, m.in. niklu. W przemyśle rozwinęły się następujące gałęzie: przemysł cukrowniczy, chemiczny, tytoniowy, stoczniowy oraz cementowy.

Kubę corocznie odwiedza ok. 5 milionów turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Hawanie
Hawana, calle G No. 452, esquina 19, Vedado, 10400
Tel: +53 7 833 24 39
Fax: +53 7833 24 42
Email: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://hawana.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Do przekroczenia granicy konieczna jest wiza. Wydawane są one w konsulacie w Warszawie. Alternatywą są karty turysty, które można nabyć na przejściu granicznym na lotnisku w Hawanie. Należy mieć ze sobą bilet powrotny.

Bez cła na Kubę można wwieźć: 1 l alkoholu, 200 szt. papierosów oraz upominki o wartości nie wyższej niż 100 dolarów.

Kultura

Wyspa setki lat temu nazywana była Juana – tak nazwał ją Krzysztof Kolumb, który przybił do jej brzegu w 1492 roku. Kolonizatorzy wyniszczyli ludność indiańską. Konieczne okazało się sprowadzenie niewolników z Afryki – m.in. do prac na plantacjach. Kubańczycy przez długi czas próbowali odzyskać niepodległość. Ostatecznie udało się to dopiero w XX wieku. Znaną postacią jest Fidel Castro.

Kubańczycy to naród wesoły, cieszący się życiem. Są życzliwi, gościnni, pełni energii. Chętnie ucinają pogawędki. W ich mimice oraz mowie często widać przesadę. Przyjęciom oraz różnego rodzaju imprezom towarzyszy śpiew, muzyka i tańce (m.in. cza-cza, rumba, mambo).

Religią dominującą jest katolicyzm. Około 20% Kubańczyków określa się jako bezwyznaniowcy.

Żywność

Wśród tradycyjnych kubańskich potraw wyróżnić można:

  • pollo asado – smażony kurczak,
  • lomo – wędzony, peklowany schab,
  • kebaby a lo cubano – bułki z wieprzowiną,
  • lechon asado – prosię z rożna,
  • zupa z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem,
  • flan – budyń karmelowy,
  • arroz con leche – budyń ryżowy,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, rum oraz drinki (m.in. daiquiri, mojito, cube libre).

Bezpieczeństwo

Wodę kranową można spożywać po przegotowaniu, jednak zaleca się picie wody butelkowanej. Najbezpieczniej nie jeść nieumytych owoców.

Powszechne są włamania do samochodów, dlatego też nie wolno pozostawiać w autach wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei są również torebki, portfele, dokumenty oraz bagaż.

Nie należy poruszać się po strefach, na których obowiązuje zakaz wstępu. Wspinaczka po rejonach górskich wymaga pozwolenia władz. Nie wolno fotografować m.in. lotnisk, obiektów rządowych, wojskowych oraz dworców.

Nocowanie w kwaterach prywatnych wiąże się z koniecznością zameldowania się we właściwe terytorialnie delegaturze Inmigración y Extranjería. Konieczne jest uiszczenie opłaty meldunkowej.

Ważne numery alarmowe:

  • 104 – pogotowie ratunkowe,
  • 105 – straż pożarna,
  • 106 – policja.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Kubę, warto zabrać ze sobą: nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, środki przeciwko komarom oraz lekkie, przewiewne ubranie. Konieczne jest także spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Przez 6 miesięcy od przekroczenia granicy można poruszać się samochodami za okazaniem polskiego prawo jazdy. Po tym okresie konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawo jazdy.

Walutą jest peso (CUP). Nominały banknotów to: 3, 5, 10, 20 i 50 peso, monet natomiast: 1 peso, 1, 2, 5, 20 i 40 centavos. Karty płatnicze akceptowane są w większych lokalach. Powszechne są Visa oraz Master Card.

Kiedy jechac

Najlepszym czasem na podróż na Kubę jest listopad – kwiecień. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od połowy grudnia do marca. Lipiec to czas kubańskich karnawałów.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Zaleca się jednak dla własnego bezpieczeństwa zaszczepić przeciwko: tężcowi i błonicy, polio, durowi brzusznemu oraz zapaleniu wątroby typu A. Dobrze jest wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Warto mieć przy sobie drobne, ponieważ płacenie napiwków jest powszechne nie tylko za obsługę kelnerską, ale także m.in. za otwieranie drzwi w hotelu.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci