Kostaryka zlokalizowana jest w strefie aktywności sejsmicznej. W kraju znajdują się liczne wulkany, niektóre z nich nadal aktywne. Terytorium państwa jest górzysto-wyżynne. Niziny zlokalizowane są głównie wokół rzek oraz na wybrzeżach. Przez centralną część kraju przebiegają pasma górskie Kordylierów. U wybrzeży Kostaryki w Morzu Karaibskim znajdują się rafy koralowe. Linia brzegowa kraju jest mocno rozwinięta, czego wyrazem są liczne piaszczyste plaże, zatoki oraz laguny.
Podstawową gałęzią gospodarki Kostaryki są usługi (turystyka i usługi bankowe). Na terytorium kraju znajdują się złoża surowców naturalnych, m.in.: złota, srebra, rud manganu i ropy naftowej. Aż 90% energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach wodnych. Dobrze rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł spożywczy, włókienniczy, odzieżowy, cementowy, drzewny, tytoniowy, papierniczy, chemiczny oraz elektroniczny.
Uprawy to głównie: palma olejowa, banany, trzcina cukrowa, kakaowiec, ryż, drzewa cytrusowe, kukurydza, ziemniaki, palma kokosowa, ananasy oraz tytoniu. Hodowane jest natomiast bydło. Rozwinięte jest także rybołówstwo (tuńczyk) oraz eksploatacja lasów.
Kostarykę corocznie odwiedza ok. 1,7 miliona turystów.
Kostaryka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku. W kraju znajduje się natomiast Konsulat Honorowy w San José:
Granadilla Norte 710, Curridabat, San José
(Del Instituto de la Mujer, 500 m. al Este).
Tel.: 00506 2273 7978
Tel.: 00506 8382 0325
Fax: 00506 2253 5292
E-mail: consuladopol@gmail.com
Wyjazd do Kostaryki w celach turystycznych do 90 dni nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Przy przekroczeniu granicy podróżni mogą być proszeni o okazanie biletu powrotnego. Konieczne jest uiszczenie opłaty lotniskowej.
Zabrania się wwożenia żywności oraz roślin.
Ponad 80% mieszkańców Kostaryki to ludzie Biali – potomkowie Hiszpanów, ok. 10% stanowią Metysi, ok. 5% – ludność czarnoskóra, natomiast ok. 1% – Indianie. W kulturze wciąż żywe są dawne obyczaje i tradycje. Językiem urzędowym jest hiszpański oraz angielski (np. w prowincji Limon). Religią dominującą jest katolicyzm (ponad 70% społeczeństwa to wyznawcy tej religii). Ważną pozycję zajmuje również religia protestancka.
Mieszkańcy Kostaryki są patriotami, nie lubią krytyki skierowanej w swoją stronę. Respektują zasadę równości oraz prawa człowieka. Nazywani są przez innych oraz samych siebie – Ticon.
Co roku w lutym w Quepos odbywa się festiwal morza (Festiwal Del Mar).
Wśród tradycyjnych kostarykańskich potraw wyróżnić można:
Kostaryka jest krajem o wysokim poziomie przestępczości. Należy uważać m.in. na zorganizowane gangi oraz kieszonkowców w zatłoczonych miejscach. Zaleca się unikania samotnego podróżowania po kraju. Posiadanie narkotyków jest surowo karane, czasami zdarzają się policyjne prowokacje. Wówczas policjant podszywający się pod dilera próbuje sprzedać turystom substancje odurzające.
Nie wolno pić wody kranowej, zaleca się spożywanie wody butelkowanej.
Ważne numery alarmowe:
Podróżując do Kostaryki, warto zabrać ze sobą lekkie ubranie, wygodne buty, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, płaszcz przeciwdeszczowy, środki przeciwko owadom oraz kremy z filtrem UV. Dodatkowo należy wyposażyć się w adapter do gniazdek elektrycznych.
Walutą jest colon (CRC). Nominały banknotów to: 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 i 50000 colonów, monet natomiast: 5, 10, 20, 25, 50, 100 oraz 500 colonów.
Na Kostaryce występuje pora sucha oraz pora deszczowa. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, natomiast deszczowa od maja do listopada. Charakterystyczne dla pory deszczowej są ciepłe poranki i popołudnia oraz obfite opady deszczu wieczorami.
Zdrowie. Niewymagane jest świadectwo szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zaszczepić przeciwko: błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Należy przyjmować środki antymalaryczne. Ponadto zalecane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zazwyczaj do wartości rachunku doliczony jest już napiwek w wysokości 10%. Dodanie dodatkowej kwoty od siebie jest mile widziane.