Kolumbia
Informacje turystyczne

Kolumbia- Podstawowe informacje

Zachód Kolumbii to łańcuch górski Andów, wschód natomiast stanowią rozległe niziny. Andy rozpostarte są wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Są to pasma górskie porozcinane dolinami rzek. W niektórych miejscach znajdują się wulkany (zarówno wygasłe, jak i czynne). Warto wspomnieć, że Andy kolumbijskie to obszar aktywny sejsmicznie. Na terenie kraju znajdują się gorące źródła, które wykorzystywane są głównie w celach leczniczych. Występują również liczne rezerwaty i parki narodowe.

W Kolumbii produkowane są m.in.: cukier, bawełna, banany oraz kawa (największy producent kawy na świecie). Uprawia się również kukurydzę, ryż, ziemniaki, tytoń, kakao i roślin strączkowe. Eksportowane są kwiaty cięte oraz szlachetne gatunki drzew.

Wśród złóż surowców naturalnych na terenie kraju zlokalizowane są pokłady: węgla kamiennego, ropy naftowej, platyny, złota, srebra, żelaza, miedzi, niklu oraz szmaragdów.

Kolumbię corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Bogocie
Carrera 21 bis No 104A-15, Bogotá, Colombia,
Tel.: +571 214 04 00
Fax: +571 214 08 54
E-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://bogota.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Podczas podróży do Kolumbii w celach turystycznych do 90 dni niewymagana jest wiza. Przy wjeździe na terytorium kraju drogą lotniczą należy uiścić opłatę w wysokości ok. 52 dolary. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. Musi być on ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Osoby, które korzystają z noclegu w hotelu, muszą wypełnić formularz meldunkowy.

Bez cła do Kolumbii można wwieźć: 200 szt. papierosów, 50 cygar lub 100 g tytoniu, 2 l wina lub innego napoju alkoholowego. Można mieć przy sobie jedynie jeden aparat fotograficzny, kamerę wideo i komputer.

Kultura

Kolumbia uważana jest za kraj zróżnicowany pod względem etnicznym i kulturowym. Językiem urzędowym jest hiszpański, jednak regionalnie można wyróżnić kilka jego odmian. W państwie dominuje religia rzymskokatolicka, na niektórych obszarach można spotkać wyznawców dawnych wierzeń indiańskich, którzy do dziś kultywują swoje tradycje.

Kultura Kolumbii to przede wszystkim ludowe wyroby rzemiosła, np. wyroby garncarskie, złotnicze, tkactwo, plecionkarstwo oraz drewniane meble. Przedmiotem, z którym kojarzy się ten kraj, jest panama (kapelusz).

W Kolumbii obchodzone są liczne święta – większość o charakterze regionalnym. Kultywowane są m.in. obchody Wielkiego Tygodnia – z wielkanocnymi procesjami. Ciekawe jest także święto kwiatów (Feria de las Flores). Obchodom towarzyszy wielka parada uliczna z koszami pełnymi kwiatów.

Z kulturą kolumbijską wiąże się legenda o El Dorado. Na dnie świętego jeziora Indian Laguna de Guatavita ma się znajdować wielki skarb.

Żywność

Na ulicach Kolumbii można spotkać liczne budki z lokalnymi daniami oraz napojami. Za niewielką kwotę mamy możliwość spróbowania najróżniejszych smaków. Wśród tradycyjnych potraw tego kraju wyróżnić należy:

  • empanadas – smażone pierożki z mięsem mielonym lub kurczakiem,
  • arepas – placki kukurydziane, które stanowią dodatek do dań (zastępują chleb),
  • platano maduro – smażony słodki banan,
  • deditos de queso – paluszki serowe,
  • ajiaco – rosół z kolendrą, czosnkiem, kaparami, szalotką i ziemniakami,
  • pescados – smażona ryba w towarzystwie ryżu, manioku, platano maduro i sałatki,
  • caldo – zupa mięsna z ziemniakami i ziołami,
  • tamal – mięso z ciastem kukurydzianym w liściach bananowca,
  • agua de panela – słodki napój podobny w smaku do herbaty,
  • pony malta – bezalkoholowy napój na bazie słodu jęczmiennego, cukru, wody i karmelu,
  • wśród alkoholi popularne są piwa oraz aguardiente, czyli napój alkoholowy o posmaku anyżu.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Podczas wybierania miejsca na posiłek unikajmy lokalów o wątpliwej czystości. Nie wolno przyjmować jedzenia od osób nieznajomych. W poczęstunku mogą być zawarte narkotyki.

Ze względu na stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa należy uważać na rabunki i kradzieże (nawet z użyciem broni). Zaleca się noszenie przy sobie niewielkiej ilości gotówki oraz paszportu (często zdarzają się kontrole dokumentów). Posiadanie narkotyków jest karane – może się skończyć karą nawet kilku lat więzienia.

W niektórych regionach Kolumbii występują grupy partyzanckie. Na tych obszarach może być niebezpiecznie. Warto sprawdzić takie informacje przed wyjazdem.

Ważne numery alarmowe:

  • 125 – pogotowie,
  • 119 – straż pożarna,
  • 112 – policja.

Co zabrac ze sobą

Ze względu na zmienny klimat kraju należy zabrać ze sobą zarówno letnie ubrania, jak i cieplejszą odzież. Dobrze jest również wyposażyć się w płaszcz przeciwdeszczowy. Ponadto należy spakować adapter do gniazdka elektrycznego, środki przeciwko komarom oraz moskitierę.

Walutą jest peso (COP). Nominały banknotów to: 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 peso, monet natomiast: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 peso. Powszechnie akceptowane karty VISA, rzadziej Master Card.

Aby wypożyczyć samochód, konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy.

Kiedy jechac

Najdogodniejszym terminem na odwiedzenie Kolumbii jest okres od grudnia do marca. Za najgorszy czas uważa się maj – wrzesień. Występuje wówczas wysoka wilgotność powietrza, która może przekraczać nawet 85%.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są szczepienia ochronne. Jeżeli jednak przyjeżdżamy do Kolumbii z kraju, w którym panuje żółta febra, wówczas konieczne jest posiadanie międzynarodowego świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, zapaleniu wątroby typu A oraz przyjmować środki antymalaryczne. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Ogólnie przyjętą zasadą jest wręczanie napiwków kierowcom i lokalnym przewodnikom. W zależności od wykonanej pracy jest to ok. 2 – 30 dolarów.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci