Kenia
Informacje turystyczne

Kenia- Podstawowe informacje

Kenia zlokalizowana jest na obszarze Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, obniżającej się w kierunku północno-wschodnim. Teren ten porozcinany jest rowami tektonicznymi. Krajobraz urozmaicają stożki wulkaniczne, zbocza porośnięte wrzosowiskami oraz las bambusowy. Niziny znajdują się głównie na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Jest to najżyźniejszy region kraju. W Kenii zlokalizowane jest kilka dużych powierzchniowo jezior, z czego największe jest Jezioro Wiktorii.

Kraj ten jest jednym z najbogatszych państw Afryki. Rolnictwo opiera się na dwóch sektorach – prymitywnej uprawie i hodowli zwierząt oraz nowoczesnych plantacjach (zazwyczaj prowadzonych przez Europejczyków). Uprawiane są głównie: kawa, herbata, bawełna, maruna, kukurydza, sorgo, proso, ryż, trzcina cukrowa, bataty, banany oraz orzeszki ziemne. Hodowane są: owce, bydło rogate, kozy i wielbłądy.

Na terenie Kenii zlokalizowane są nieliczne złoża surowców mineralnych, w tym diamentów, sody naturalnej i jadalnej. Rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł metalowy oraz włókienniczy.

Kenię corocznie odwiedza ok. 1 milion turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Nairobi
Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel: +254 20 7120019
Fax: +254 20 7120014
Email: nairobi.secretary@msz.gov.pl
Strona www: https://nairobi.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Przekroczenie granicy wymaga posiadania wizy. Można ją otrzymać na lotnisku w Mombasie lub Nairobi. Koszt 90-dniowej wizy wynosi 50 dolarów. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu.

Bez cła do Kenii można wwieźć: 250 szt. papierosów lub 50 szt. cygar, lub 250 g tytoniu, 1 l alkoholu o zawartości powyżej 22% lub 2 l wina i 5 l piwa, 0,5 l perfum.

Kultura

Ludność Kenii to głównie potomkowie ludów wędrujących pochodzących z Etiopii oraz Sudanu. W kraju mieszka ponad 40 różnych plemion. Do najliczniejszych należą: Bantu, Lou, Kikuju, Luhja, Kamba, Kissi, Masajowie oraz Maro. Rytuałem, który towarzyszy obchodom wielu świąt jest tradycyjny taniec z podskokami na znaczną wysokość.

Obok plemion rodzimych Kenię zamieszkują Europejczycy – głównie Brytyjczycy. Mieszkają tu również Hindusi oraz Arabowie.

Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Niespełna 20% populacji wyznaje religie rodzime. Około 6% ludności to muzułmanie.

Żywność

Wśród tradycyjnych tanzańskich potraw wyróżnić można:

  • kaimati – pączki,
  • ugali – potrawa z płatków kukurydzianych i gulaszu lub sosu warzywnego,
  • nyama choma – pieczeń przygotowana na otwartym ogniu (zazwyczaj z kozy),
  • mokimo – puree ze słodkich ziemniaków, kukurydzy, grochu i zielonych bananów,
  • ndayu – młoda duszona kozina,
  • samosy – pierożki z różnym nadzieniem,
  • pilaw – ryż z przyprawami,
  • biriani – ryż z sosem warzywnym,
  • sukuma – kapusta włoska,
  • irio – połączenie grochu, kukurydzy, ziemniaków i mięsnego gulaszu lub sosu pomidorowego,
  • githeri – warzywne danie m.in. z kukurydzy, ziemniaków, marchewki, czerwonej fasoli, cebuli, pomidorów, czasami z dodatkiem mięsa.

Bezpieczeństwo

Woda z kranu nie nadaje się do spożycia. Zaleca się używanie wody butelkowanej – również podczas mycia zębów. Kąpiele w wodach wolno stających i płynących nie są wskazane ze względu na ryzyko zarażenia bilharcjozą. Nie wolno jeść surowych, nieumytych owoców.

W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Lepiej podróżować z zamkniętymi drzwiami oraz oknami – ze względu na napady rabunkowe, np. podczas postoju w korku lub na światłach. Powszechnie spotykane są kradzieże bagaży, portfeli oraz dokumentów.

Zakazane jest fotografowania prezydenta kraju, jego rezydencji, flagi narodowej, wojska, policji, więzień oraz lotnisk.

Ważne numery alarmowe:

  • 999 – policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Kenii, warto zabrać ze sobą: moskitierę, środki przeciwko owadom, środki antyseptyczne, lornetkę, latarkę, scyzoryk, przewiewną odzież bawełnianą, ciepłą odzież (wieczory i noce mogą być chłodne), krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym oraz woreczki foliowe chroniące ekwipunek przed pyłem. Konieczne jest także zabranie adaptera do gniazdka elektrycznego.

Walutą jest szyling kenijski (KSH). Nominały banknotów to: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 szylingów, monet natomiast: 5, 10 i 50 centów. Płatności kartą stają się coraz powszechniejsze.

Kiedy jechac

Kenię można odwiedzać przez cały rok. Sezon turystyczny przypada na styczeń-luty. W kraju występują dwie pory deszczowe: od kwietnia do maja oraz od listopada do grudnia.

Inne

Zdrowie. Wymagane jest międzynarodowe świadectwo szczepień przeciwko żółtej febrze oraz cholerze. Zaleca się również zaszczepić przeciwko: polio, tężcowi, durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Dobrze jest wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Napiwki. Ogólnie przyjęte jest wręczanie napiwku w wysokości ok. 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci