Kazachstan
Informacje turystyczne

Kazachstan- Podstawowe informacje

Kazachstan to terytorium rozciągające się od dolnej Wołgi do Ałtaju oraz od Uralu Południowego i Niziny Zachodniosyberyjskiej do Tien Szanu. Na wschodzie państwa znajduje się Pogórze Kazachskie, na zachodzie – niziny Nadkaspijska oraz Turańska. Naturalną szatę roślinną tworzą: lasy brzozowe, lasostepy, stepy okresowo kwitnące, stepy ostnicowe, lasy wierzbowo-topolowe, błota porastające trzciną oraz półpustynie ostnicowo-piołunowe.

Na terenie Kazachstanu znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: ropy naftowej, gazu ziemnego, rudy żelaza, magnezu, węgla kamiennego, rudy chromu, niklu, kobaltu, miedzi, molibdenu, ołowiu, cynku, boksytów i złota. Wśród rozwiniętych gałęzi przemysłu wyróżnić można: hutnictwo metali nieżelaznych i żelaza, przemysł metaliczny, chemiczny, materiałów budowlanych, szklarski, porcelanowy i spożywczy.

Grunty orne pokrywają ok. 13% powierzchni kraju. Uprawia się głównie: pszenicę, jęczmień, owies, bawełnę, buraki cukrowe, tytoń, słoneczniki i ziemniaki. Hodowane są: owce, bydło, konie i wielbłądy.

Kazachstan corocznie odwiedza ok. 3,5 miliona turystów.

Atrakcje

Konsulat

Ambasada RP w Nur-Sułtanie
ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe "Isker", 010000 Nur-Sułtan, Kazachstan
Tel. +7 (7172) 94 44 00
Fax: +7 (7172) 94 44 01
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: www.astana.msz.gov.pl 

Na granicy

Podczas wyjazdu do Kazachstanu konieczne jest posiadanie wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który powinien być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data planowanego powrotu.

Kultura

Kazachstan jest krajem zróżnicowanym pod względem etnicznym. Najliczniejszą grupę etniczną stanowią Kazachowie (ok. 54% populacji), następnie Rosjanie (30%), Ukraińcy (3%), a także Niemcy, Tatarzy, Uzbecy, Białorusini, Ujgurzy, Koreańczycy oraz Polacy. Zauważalne jest silne zrusyfikowanie. Językiem ojczystym posługuje się ok. 40% mieszkańców kraju. Religią dominującą jest islam (ok. 70% populacji), a następnie chrześcijaństwo (ok. 25%). W niektórych regionach można spotkać osoby wyznające tradycyjne religie etniczne.

Religia pełni ważną rolę w codziennym życiu Kazachów. Głową rodziny jest ojciec. Najmłodszy syn praktycznie zawsze pozostaje w domu, aby pomagać rodzicom na starość. Kazachskie rodziny są zazwyczaj wielodzietne.

Żywność

Wśród tradycyjnych kazachstańskich potraw wyróżnić można:

  • mięsne manty – pierogi z mięsnym nadzieniem,
  • szaszłyki z warzywami, mięsem i cebulą,
  • pilaw – ryż, warzywa i kawałki mięsa,
  • lepioszka – chleb z mąki, wody i tłuszczu,
  • samsy – smażone drożdżowe bułki z kapustą lub ziemniakami,
  • baursaki – pączki bez nadzienia,
  • beszbarmak – baranina lub konina z makaronem,
  • łagman – ostra i gęsta zupa z grubymi swojskimi kluskami,
  • kumys – napój powstający na skutek fermentacji alkoholowej cukru mlecznego,
  • wśród alkoholi popularne są: piwo, wino i wódka.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej

Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zwrócić szczególną uwagę na swój bagaż, portfel oraz dokumenty. Kazachstan znajduje się na trasie przemytu narkotyków, z tego też względu należy odmawiać przewożenia jakichkolwiek przesyłek przez granicę.

Zagrożeniem są trzęsienia ziemi. W okresie zimowym mogą wystąpić lawiny śnieżne, wiosną i latem natomiast lawiny z kamieni, błota, śniegu i lodu.

Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym. W ciągu 5 dni od przyjazdu konieczne jest zarejestrowanie się we właściwym organie.

Ważne numery alarmowe:

  • 101 – straż pożarna,
  • 102 – policja,
  • 103 – pogotowie ratunkowe,
  • 112 – ogólny numer ratunkowy.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się do Kazachstanu, warto zabrać ze sobą: odzież dopasowaną do aktualnych warunków atmosferycznych, ubrania przeciwdeszczowe oraz apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi.

Walutą jest tenge (KZT). Nominały banknotów to: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 tenge, monet natomiast: 1, 2, 5 10, 20, 50 i 100 tenge. Płatności kartą można dokonywać w większych lokalach – hotelach i restauracjach. W niektórych miejscach płatności bezgotówkowe mogą być niedostępne.

Kiedy jechac

Najlepszym okresem na podróż do Kazachstanu jest wiosna (czerwiec) oraz jesień (od września do listopada).

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Osoby przybywające z krajów, w których panuje epidemia żółtej febry, powinny zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Istnieje ryzyko zarażenia: cholerą, amebozą, giardiozą, zapaleniem wątroby typu A i E oraz durem brzusznym. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Zwyczajowo przyjęte jest wręczanie niewielkich napiwków w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci