Kanada jest drugim co do wielkości państwem świata. Długość jej linii brzegowej wynosi 244 tysiące kilometrów. Na zachodzie kraju znajduje się wybrzeże fiordowe i archipelag Wysp Królowej Charlotte, który składa się aż ze 150 wysp. Największą wyspą tego regionu jest Vancouver. Na północy Kanady zlokalizowane jest wiele zatok, z czego największą jest Zatoka Hudsona. W tej części kraju znajduje się również Archipelag Arktyczny. Zachód to teren górzysty, na wschodzie znajdują się najważniejsze miasta oraz wodospad Niagara – chętnie odwiedzana atrakcja turystyczna Kanady. Centrum kraju to natomiast obszar rozległych prerii – płaski obszar porośnięty pszenicą oraz słonecznikami. 8% powierzchni Kanady stanowią jeziora.
Kanada to kraj wysoko rozwinięty rolniczo i przemysłowo. Gospodarka kraju jest silnie związana z przemysłem USA. Głównymi surowcami wydobywanymi na kanadyjskim terytorium są: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, złoto, miedź oraz ruda żelaza. W Kanadzie silnie rozwinięty jest przemysł: samochodowy, hutniczy, papierniczy oraz elektromaszynowy.
Kanadę corocznie odwiedza ok. 20,8 milionów turystów.
Ambasada RP
443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario K1N 6H3
Tel.: +1 613 789 0468
Fax: +1 613 789 1218
E-mail: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona www: https://ottawa.msz.gov.pl/pl/
Konsulat RP w Montrealu
3501 Avenue du Musee, Montreal, H3G 2C8 Quebec
Tel.: +1 514 840 6080
E-mail: montreal.info@msz.gov.pl
Strona www: https://montreal.msz.gov.pl/pl/
Konsulat RP w Toronto
Toronto, 2603 Lakeshore Blvd. West, M8V 1G5
Tel.: +1 416 252 4171
Fax: +1 416 252 0509
E-mail: toronto.info@msz.gov.pl
Strona www: https://toronto.msz.gov.pl/pl/
Konsulat RP w Vancouver
Vancouver, 1600 - 1177 West Hastings Street, Vancouver, BC, V6E 2K3
Tel.: +1 604 688 3530
Fax: +1 604 688 3537
E-mail: vancouver.info@msz.gov.pl
Strona www: https://vancouver.msz.gov.pl/pl/
Posiadacze paszportów biometrycznych mogą skorzystać z bezwizowego wjazdu do kraju. W innych przypadkach konieczne jest posiadanie wizy. Decyzję o wjeździe do kraju podejmuje urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym.
Bez cła do Kanady można wwieźć: 1,14 l wina, alkoholu lub 24 x 355 ml piwa, 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar lub 200 g tytoniu oraz prezenty, o ile ich wartość nie przekracza 60 dolarów kanadyjskich. W przypadku piwa i wyrobów tytoniowych podróżujący musi mieć ukończone 19 lat, aby móc wwieźć je do kraju.
Na kanadyjską kulturę oddziaływują trzy wpływy: brytyjskie, francuskie oraz rdzenne indiańskie (tradycyjne). Kanada jest krajem wielokulturowym, na jej terenie mieszkają ludzie z wielu zakątków świata. Kraj pozostaje również pod silnym wpływem USA.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech dziedzictwa kulturowego Kanady są tradycje ludów eskimoskich oraz indiańskich. Popularne są m.in. rzeźby z kości, kamienia i drewna, a także malowidła indiańskich artystów. W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i francuski.
Obraz kulturowy Kanady urozmaicony został przez wpływy ludności napływającej do kraju. Istotną rolę odegrali imigranci z Europy, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Ze względu na duże rozproszenie ludności zachowano odrębność kulturową poszczególnych grup.
Wśród najbardziej znanych świąt kanadyjskich wymienia się:
Religią dominującą jest chrześcijaństwo, następnie judaizm, hinduizm oraz buddyzm. Aż 10% społeczeństwa nie czuje przynależności do żadnej religii.
Równie urozmaicona, jak kultura jest także kuchnia kanadyjska. W całym kraju można spotkać restauracje wyspecjalizowane w kuchni konkretnego zakątka świata. Kanada znana jest m.in. z syropu klonowego, rapie pie (pasztecików z nadzieniem mięsnym lub ze ślimaków), sera cheddar oraz dań z owoców morza.
Woda uważana jest ogólnie za zdatną do spożycia, jednak zaleca się jej przegotowanie lub używanie wody butelkowanej. W Kanadzie poziom przestępczości jest niewielki.
Pewnym zagrożeniem dla turystów podróżujących po kraju może być przyroda. Niektóre obszary są słabo skomunikowane i niezagospodarowane turystycznie. Istnieje ryzyko zabłądzenia. Warto również zwrócić szczególną uwagę na dzikie zwierzęta, które w obliczu zagrożenia mogą zaatakować.
Zabronione jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.
Ważne numery alarmowe:
Kanada charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Z tego też względu przed podróżą należy sprawdzić, jaka pogoda jest za oceanem i dobrać odpowiednią odzież do warunków atmosferycznych. Konieczne jest zabranie ze sobą specjalnego adaptera do gniazdek. Bez niego urządzenia przywiezione z Polski nie będą działały.
Walutą obowiązująca w kraju jest dolar kanadyjski (CAD). Nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100, 1000 dolarów kanadyjskich, monet natomiast: 5, 10, 25 centów. Powszechnie akceptowanymi kartami są: American Express, Diners Club, Master Card oraz Visa. Podczas pobytu, który nie przekracza 3 miesięcy, można posługiwać się polskim prawem jazdy.
Najlepszymi miesiącami do odwiedzenia Kanady są: maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. Sierpień corocznie przyciąga wielu amatorów wodnych sportów.
Zdrowie. Brak zagrożeń epidemiologiczno-sanitarnych. Jest dobry dostęp do opieki medycznej. Zaleca się jednak wykupienie ubezpieczenia, ponieważ koszty leczenia są wysokie.
Napiwki. Przyjęło się, że napiwki wynoszą ok. 10% wartości rachunku.