Kajmany
Informacje turystyczne

Kajmany- Podstawowe informacje

Kajmany są terytorium zależnym Wielkiej Brytanii. Są to trzy wyspy: Grand Cayman, Little Cayman oraz Cayman Brac. Wchodzą one w skład archipelagu Wielkich Antyli. Ich brzegi oblewają wody Morza Karaibskiego. Często odwiedzane są przez turystów podczas wycieczek rejsowych.

Kajmany są wyspami pochodzenia rafowego. Otoczone są rafami koralowymi, dlatego też chętnie obierane są jako cel podróży amatorów nurkowania. Teren kraju jest nizinny, niemalże całkowicie bez wyraźnych wzniesień. W rejonie East End pojawiają się wodne gejzery – wytryskują przez nie strumienie morskiej wody. W pobliżu West Bay znajdują się formacje skalne o czarnym kolorze, które przez wiele osób kojarzone są z krajobrazem z piekieł. W niektórych miejscach linii brzegowej towarzyszą wodne jaskinie. Lasy pokrywają ok. 20% powierzchni kraju. Naturalną szatę roślinną stanowią: wilgotne lasy równikowe oraz namorzyny.

Podstawową gałąź gospodarkiusługi (ok. 95% PKB). Głównie są to usługi finansowe oraz turystyka. Uprawiane są: palma kokosowa, ryż, banany, kukurydza, mango i warzywa. Hodowane są: bydło, drób oraz żółwie morskie. Pewne znaczenie odgrywa rybołówstwo oraz eksploatacja lasów.

Kajmany corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.

Atrakcje

Konsulat

Kajmany to terytorium zależne Wielkiej Brytanii.

Ambasada RP w Londynie
Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel.: +44 207 2913520
Fax: +44 207 2913576
Email: london@msz.gov.pl
Strona www: https://londyn.msz.gov.pl/pl/

Na granicy

Wyjazd w celach turystycznych nie wymaga posiadania wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. W przypadku przelotów na Kajmany przez terytorium USA konieczna jest wiza amerykańska.

Kultura

Na Kajmanach mieszkają przedstawiciele ponad 100 różnych narodowości. Ok. 60% populacji to osoby mieszanego pochodzenia. Religią dominującą jest protestantyzm (ok. 68%), jednak w kraju można również spotkać katolików, żydów, hindusów, muzułmanów, baptystów, anglikanów, mormonów oraz prezbiterian. Należy szanować tradycje wszystkich religii oraz obyczaje miejscowej ludności. Językiem urzędowym jest język angielski.

Kajmany są mocno zróżnicowane pod względem kulturowym. W większości zostały zasiedlone przez Europejczyków, którzy zachowali swoje zwyczaje. Jest to kraj bardzo tolerancyjny. Na każdym kroku widać przejaw innej kultury czy religii

W połowie listopada na Kajmanach obchodzony jest Piracki Tydzień. Towarzyszy mu zabawa, muzyka, taniec, konkursy, gry oraz smaczne, lokalne potrawy i trunki. Program imprezy jest bardzo bogaty – każdy znajdzie to coś dla siebie – zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Żywność

Wśród tradycyjnych kajmańskich potraw wyróżnić można:

  • gulasz z małży,
  • gulasz z żółwia,
  • gulasz rybny z cebulą, papryką i owocami gotowany na mleku kokosowym,
  • kurczak w curry,
  • kurczak w sosie jerk (z chili),
  • grillowane ryby,
  • ciężkie ciasto – deser kajmański z manioku, cukru brunatnego i mleka kokosowego,
  • wśród alkoholi popularny jest rum.

Bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Kajmany są krajem bezpiecznym, z niewielkimi wskaźnikami przestępczości. Dla własnego bezpieczeństwa należy unikać spacerowania w nocy oraz samotnych wycieczek. Występuje ryzyko włamań do samochodów – dlatego też lepiej nie zostawiać cennych przedmiotów w pojazdach.

W kraju obowiązuje ruch lewostronny.

Co zabrac ze sobą

Wybierając się na Kajmany, warto zabrać ze sobą: lekką, przewiewną odzież, wygodne obuwie, cieplejsze ubrania (wieczory mogą być chłodne), odzież przeciwdeszczową, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, okulary przeciwsłoneczne, apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi oraz krem z filtrem UV. Konieczne jest spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.

Turyści, którzy ukończyli 21 lat, mogą na podstawie polskiego prawo jazdy uzyskać dokument uprawniający do poruszania się samochodami.

Walutą jest dolar kajmański (KYD). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 25, 50 i 100 dolarów, monet natomiast: 1, 5, 10 oraz 25 centów. Karty kredytowe nie są powszechnie akceptowane.

Kiedy jechac

Kajmany są kierunkiem całorocznym. Osoby, które chcą nurkować, powinny wybrać się tutaj w lipcu – wrześniu. Przejrzystość wody jest wówczas bardzo duża. Występuje pewne ryzyko pojawienia się huraganów.

Inne

Zdrowie. Niewymagane są żadne szczepienia ochronne. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: błonicy, tężcowi, żółtaczce typu A i B, cholerze oraz durowi brzusznemu. Zalecane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Napiwki. Mile widziane są niewielkie napiwki w wysokości 5 – 10% wartości rachunku.


Akceptuje politykę prywatności i ciasteczka na stronie które zostały opisane w pod adresem https://triptime.pl/polityka-prywatnosci