Jordania jest krajem bez dostępu do Morza Śródziemnego. Długość linii brzegowej z Morzem Czerwonym wynosi ok. 26 km. W ukształtowaniu terenu dominuje pustynny płaskowyż, który obniża się z zachodu ku wschodowi. Północno-wschodnia część kraju to kamienista Pustynia Syryjska. Na zachodzie znajduje się Rów Jordanu z rzeką Jordan oraz suchą doliną Wadi al-Araba. Naturalną szatę roślinną tworzy roślinność pustynna i półpustynna, a także wiecznie zielone lasy z dębem oraz sosną alpejską. Spotykane są również zarośla typu makia.
Na terenie Jordanii znajdują się złoża surowców mineralnych, w tym: fosforyty, sól potasowa, gips oraz sól kamienna. W przemyśle znaczenie odgrywa: przemysł włókienniczy, chemiczny, odzieżowy, cementowy, spożywczy oraz skórzany.
Grunty orne pokrywają ok. 4,5% powierzchni kraju ogółem. Uprawiane są głównie: jęczmień, kukurydza, pszenica, fasola, oliwki oraz winorośle. Hodowane są: kozy, owce, bydło i wielbłądy.
Jordanię corocznie odwiedza ok. 2 miliony turystów.
Ambasada RP w Ammanie
No 3, Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani Str., P.O. Box 942050, Amman 11194
Tel.: (00962) 6 551 2593
E-mail: amman.amb.wk@msz.gov.pl
Strona www: https://amman.msz.gov.pl/pl/
Wybierając się do Jordanii, należy mieć wizę. Można ją otrzymać na lądowych przejściach granicznych lub na lotnisku. Wiąże się to z opłatą ok. 10 dinarów jordańskich. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż data planowanego powrotu. Dodatkowo obowiązuje opłata wjazdowa, która często ulega zmianom.
Obowiązuje zakaz wwozu gumowych pontonów. Podczas przewożenia drobnych urządzeń elektronicznych (np. aparat, kamera, laptop) niepobierane są żadne opłaty. Jeżeli jednak ilość sprzętów jest znaczna, straż graniczna może pobrać kaucję w dolarach amerykańskich. Podlega ona zwrotowi podczas wyjazdu z kraju.
Jordanię zamieszkują głównie Arabowie (ok. 98% mieszkańców). Wśród mniejszości narodowych spotykani są m.in.: Ormianie, Czerkiesi, Kurdowie oraz Turcy.
Religią dominującą jest islam (ok. 93% ogółu populacji). Na terenie kraju można spotkać również wyznawców chrześcijaństwa (ok. 6%). Mieszkańcy Jordanii mają dużo wyrozumiałości dla turystów, coraz swobodniej podchodzi się do nakazów oraz zakazów islamu. Zaleca się jednak przestrzegania zasad tutejszej religii oraz szanowanie lokalnych tradycji. Językiem urzędowym jest język arabski. W użyciu powszechny jest także język angielski.
Odwiedzając meczet, należy mieć zakryte ramiona oraz nogi. Kobiety powinny mieć również zasłonięte włosy. Obowiązkowo należy zdjąć buty przed wejściem do meczetu. Niewskazane jest publiczne okazywanie sobie uczuć. W czasie ramadanu obowiązuje zakaz spożywania posiłków oraz napojów od świtu do zmierzchu.
Wśród tradycyjnych jordańskich potraw wymienić można:
Woda kranowa jest zdatna do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem.
Jordania uważana jest za kraj bezpieczny dla turystów. Występuje niewielkie zagrożenie przestępczością pospolitą. Zaleca się zwrócenie uwagi na swój bagaż, dokumenty oraz portfel.
W pobliżu meczetów podczas modlitw należy zachować szacunek dla religii mieszkańców. Kobiety powinny pamiętać o skromnym ubiorze.
Na ulicach często można spotkać wojsko, a także punkty kontrolne w różnych obiektach użyteczności publicznej.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na teren przygraniczny z Syrią oraz Irakiem, a także na obszary zamieszkałe przez uchodźców syryjskich i palestyńskich. Występuje niewielkie zagrożenie terroryzmem. W przypadku kontroli służb mundurowych należy stosować się do poleceń funkcjonariuszy, w tym np. pozwolić na rewizję torby podróżnej.
Lepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Ważne numery alarmowe:
Wybierając się do Jordanii, warto zabrać ze sobą: lekkie, przewiewne ubrania, wygodne obuwie, szal do osłonięcia ciała podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego, odzież przeciwdeszczową, nakrycie głowy chroniące przed udarem słonecznym, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi. Zaleca się spakowanie adaptera do gniazdek elektrycznych.
Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku pobytów krótkoterminowych można prowadzić pojazdy za okazaniem polskiego prawo jazdy.
Walutą jest dinar jordański (JOD). Nominały banknotów to: 1, 5, 10, 20 i 50 dinarów, monet natomiast: 0,5, 1, 2,5, 5, 10 piastrów oraz 0,25, 0,5 i 1 dinar. Nie wszędzie jest możliwość dokonania płatności przy użyciu karty płatniczej.
Najlepszym okresem na zwiedzanie zabytków w Jordanii są miesiące od kwietnia do maja oraz od września do listopada. Nad Morzem Martwym oraz nad Morzem Czerwonym najprzyjemniej jest wypoczywać w marcu – kwietniu, a także w październiku – listopadzie. W kraju najcieplej jest w czerwcu – sierpniu.
Zdrowie. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Niewymagane są żadne świadectwa szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa można zaszczepić się przeciwko: żółtaczce typu A i B, tężcowi, polio, błonicy oraz durowi brzusznemu. Zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Napiwki. Zwyczajowo przyjęte są niewielkie napiwki w wysokości ok. 5 – 10% wartości rachunku.